Mnogi zdravstveni stručnjaci tvrde da je alkalna voda – kupljena u bocama ili stvorena iz vlastite slavine pomoću ionizirajućeg pročišćivača – zdrava vrsta vode za piće koja usporava proces starenja, povećava energiju, pomaže u liječenju neplodnosti, regulira pH vrijednost u tijelu i sprječava kronične bolesti poput raka. Ima li istine u tome?
Razmotrimo prvu običnu vodu. Pijenje najmanje osam čaša vode dnevno važno je za naše cjelokupno zdravlje – više od pedeset posto našeg tijela čini voda i svakodnevna hidratacija bitna je za normalno funkcioniranje organizma. Ako razmislite o tome, dobra stara voda gotovo je magično piće – čuva tijelo od dehidracije, i sve to bez kalorija!
Ali što je s alkalnom vodom? Je li ona bolja od obične vode? Evo što o toma kaže portal Livestrong.com.
pH vrijednost
pH skala određuje kiselost odnosno alkalnost otopine. Na skali od 0 do 14, 7 u sredini označava neutralnu točku dok je tekućina s pH od 1 vrlo kisela, a tekućina s pH 13 vrlo alkalna. Čista voda zadržava se u sredini s pH vrijednošću koja je blizu 7. Alkalna voda, koja se naziva i ionizirana voda, ima višu pH vrijednost nego obična voda, uglavnom između 7 i 9,5.
U teoriji, zagovornici alkalne vode vjeruju da alkalna voda smanjuje kiselost organizma. Smatra se da standardna zapadnjačka prehrana pridonosi kiselosti organizma i kroničnoj acidozi, stanju koje je povezano sa zdravstvenim problemima poput hormonalne neravnoteže i metaboličkim poremećajima.
Ljudska krv ima blago alkalnu pH vrijednost od približno 7,4. Za naše je tijelo neophodno održavati pH u tom rasponu – čak i mala fluktuacija od samo 0,05 u krvi može imati ozbiljne zdravstvene rizike, dok pH organa može znatno varirati. Tako u želucu, gdje želučana kiselina probavlja hranu, pH vrijednost je kisela i kreće se u rasponu od 1,5 do 3,5.
Zagovornici alternativne medicine vjeruju da naše tijelo treba strogo održavati na 7,4 pH vrijednosti u cilju postizanja i održavanja optimalnog zdravlja i borbe protiv raka. Prevelika kiselost organizma može oslabiti tjelesne sustave zato što tijelo mora posuditi minerale iz kostiju, zubi i drugih organa kako bi neutraliziralo višak kiselosti. Visoka razina kiselosti ili acidoza može dovesti do proljeva, osteoporoze, anksioznosti, reumatoidnog artritisa i smetnji imunološkog sustava. Acidoza također može omesti sposobnost stanica da se regeneriraju i proizvode energiju te omogućiti rast stanica raka. U studiji objavljenoj u kolovozu 1989. godine u Perspectives in Cancer Research, mjerenja pH vrijednosti u stanicama raka pokazala su da je mikrookolina tumora općenito kiselija nego ona normalnih tkiva.
Što kažu studije?
Dok anegdotalni dokazi upućuju na to da alkalna voda može biti korisna za zdravlje, važno je istaknuti da za sada ne postoji puno podataka. Dosad nisu provedena istraživanja koja bi pokazala da konzumiranje alkalne vode može smanjiti rizik od raka ili pomoći u borbi protiv raka. Međutim, može li alkalna voda pomoći kod drugih zdravstvenih stanja?
Studija iz 2001. godine izdana u Shanghai Journal of Protective Medicine pokazala je da pijenje alkalne vode kroz 3 do 6 mjeseci snizuje razine kolesterola, glukoze u krvi i krvnog tlaka kod participanata. Druga studija u izdanju Annals of Otology, Rhinology & Laryngology iz 2012. godine pokazala je da voda s pH 8,8 učinkovito neutralizira želučane kiseline i pepsin, što je čini dobrim izborom za liječenje želučanog refluksa.
U Francuskoj, istraživači su pratili zdravlje 3 777 starijih osoba između 1988. i 2004. godine u ruralnim područjima, poznatim po visokoj razini aluminija ili silicija u vodi za piće. Studija objavljena 2009. godine u American Journal of Epidemiology ukazala je da silicij je u vodi za piće (10 mg / dan) povezan sa smanjenim rizikom od demencije i kognitivnog propadanja.
Istraživanje iz 2010. godine objavljeno u The Journal of International Society of Sports Medicine pokazalo je da su ispitanici koji su pili alkalnu vodu postigli poboljšanje acido-bazne ravnoteže i status hidratacije u odnosu na one koji su pili vodu iz slavine.
Koje su opasnosti pijenja alkalne vode?
Imajte na umu da nije uvijek dobra ideja učiniti tijelo previše alkalnim – kao i uvijek, tajna je u zlatnoj sredini. Na primjer, kod osoba koje pate od poremećaja rada bubrega, minerali iz alkalne vode mogu se početi taložiti u tijelu.
Osim toga, pijenje previše alkalne vode ili vode za piće s visokim pH može poremetiti normalan tjelesni pH. To može dovesti do stanja koje se naziva metabolička alkaloza, što može izazvati zbunjenost, mučninu, povraćanje, tremor ruku, trzanje mišića te trnce u licu, rukama i nogama.
Alkalna voda – da ili ne?
Postoje dvije vrste alkalne vode – prva je "umjetna" alkalna voda, odnosna voda iz slavine koja prolaskom kroz električni ionizator postaje alkalna, a druga je izvorska ili mineralna voda u bocama. Prirodna izvorska voda prolazi kroz stijene i tlo pri čemu otapa razne minerale koji utječu na njezin pH, kao što su kalcij, silicij, kalij, magnezij i natrijev bikarbonat. Upravo se takva izvorska voda s prirodnim mineralima smatra najzdravijim tipom alkalne vode koja svoj pH između 8 i 8,5 duguje prolasku kroz mineralne stijene.
Alkalna voda ima određene zdravstvene prednosti u slučaju želučanog refluksa, kao što su pokazala pojedina istraživanja. Međutim, trenutno ne postoje dokazi koji bi sa 100-postotnom sigurnošću ukazali na zdravstvene dobrobiti konzumiranja alkalne vode. Ako ne patite od problema s bubrezima, pijenje alkalne vode neće vam odmoći. Ono što je bitno je da redovito pijete vodu i vodite računa o hidrataciji.
Pročitaj i ovo:
• Acido-bazna ravnoteža ključna je za zdravlje
• Balansirajte pH vrijednost u svom tijelu