Sveprisutni umjetni zaslađivač aspartam, još je 1981. godine odobren od strane američke Food and Drugs Administration. Iako postoje brojni medicinski potkrijepljeni dokazi koji povezuju aspartam s depresijom, glavoboljama, povećanjem tjelesne mase i brojnim drugim nuspojavama, aspartam se ne povlači s tržišta unatoč tome što brojni stručnjaci dvoje o sigurnosti ovog najraširenijeg umjetnog zaslađivača.
Osim pod nazivom aspartam, ovaj umjetni zaslađivač poznat je i pod nazivima NutraSweet, Canderel te AminoSweet. Može se pronaći u više od 6000 prehrambenih proizvoda koji uključuju bezalkoholna pića, gume za žvakanje, umjetne zaslađivače, hranu za dijabetičare, vitamine kao i druge dodatke prehrani te lijekove.
Pa, zato, slijedeći put kada popiješ Coca Cola Zero ili uživaš u novom okusu Airwaves žvakaćih guma, možda bi bilo dobro da razmisliš i o aspartamu kojega unosiš u organizam. Zašto?
Aspartam uzrokuje Alzheimerovu bolest i tumore?
Dok jedni tvrde da se aspartam razgrađuje na štetne sastojke koji mogu uzrokovati Alzheimerovu bolest, tumore te mnoge druge bolesti, službene institucije obrazlažu da je aspartam u potpunosti siguran ako se upotrebljava u preporučenim dozama.
Aspartam se razgrađuje na asparaginsku kiselinu, fenilalanin i metanol. Prve dvije supstance pripadaju skupini aminokiselina koje grade proteine u našem tijelu, a metanol je alkohol, sastojak koji nastaje razgradnjom velikog broja namirnica i ne smatra se štetnim.
10 000 prigovora FDA-u zbog nuspojava
Međutim, o mogućnosti štetnog utjecaja aspartama na ljudsko zdravlje svjedoči i 10 000 službenih prigovora američkom FDA-u zbog nuspojava uzrokovanih njegovom konzumacijom.
Od evidentiranih simptoma dvije trećine pripadaju u neurološku kategoriju i probleme s ponašanjem poput glavobolja, naglih promjena raspoloženja i halucinacija. Ostatak nuspojava veže se uz različite probavne tegobe. Također, neki liječnici korištenje aspartama povezuju i sa sljedećim bolestima: multipla skleroza, Parkinsonova bolest, Alzheimerova bolest, artritis, sindrom kroničnog umora, depresija, dijabetes, lupus, defekcije kod djece, limfom, hipertireozu i mnoge druge.
Oprez pri konzumiranju umjetnih zaslađivača
Zbog globalne pandemije gojaznosti, sve se više proizvođača hrane okreće proizvodnji dijetetskih proizvoda i namirnicama s malo kalorija. Nažalost, takvi proizvodi prije dolaska na tržište ne prolaze uvijek dovoljno stroge kontrole niti su njihovi sastojci dovoljno ispitani u pogledu djelovanja na ljudsko zdravlje.
U svakom slučaju, bolje je odabrati neki od prirodnih nadomjestaka bijelog šećera ili umjetnih zaslađivača. No, ako se ipak odlučite za neko sladilo na bazi aspartama – pobrinite se da ne prekoračite dnevnu preporučenu dozu te supstance koja iznosi 40 mg po kilogramu tjelesne mase.