Mnogima su od nas, žena u najboljim godinama, naše bake najveće učiteljice. Mene je moja podučila prvim koracima u svijetu ljekovitog bilja, naučila me, kao malu djevojčicu, prepoznati i brati majčinu dušicu, metvicu, komorač i gospinu travu, pripremati kantarion, a neka su mi od njenih usputnih podučavanja, koja gotovo i nisam registrirala kao dijete – tek u odrasloj dobi dobila smisao. „Kad guliš krastavce, ne bacaj koru, nego istrljaj lice unutarnjim dijelom kore“ ili „Prepolovi zrno grožđa i utrljaj ga u lice“ glasila su mudrolije moje bake na koje sam kao nekada, kao klinka, gledala s podsmjehom.
Ali, tek sam u odrasloj dobi, s nekih 25 godina, zahvaljujući svojoj tankoj i suhoj koži, shvatila koliko je koži osim masnoće vitalno važna i vlaga, a pišući danas ovaj tekst prisjetila sam se i bakinih krastavaca i bakinog grožđa te mi se još jednom pokazalo kako bake ipak treba slušati.
Ljudsko je tijelo najvećim dijelom voda, voda nam je važna za sve vitalne procese u organizmu, a kada je ima dovoljno u koži, naša će koža biti njegovana, glatka, lijepa na izgled, a bore se neće ubrzano stvarati. Međutim, pod utjecajem godina, sunca, vjetra, klime, solarija, neodgovarajućih kozmetičkih tretmana kao i konvencionalnih kozmetičkih preparata koji dodatno isušuju kožu, našoj će koži ipak trebati dodatna njega i dodatna hidratacija. Imali vi normalnu, suhu, mješovitu ili masnu kožu svakodnevno vlaženje je vrlo važno za njeno zdravlje i ljepotu. Kako to postići? Prije svega, pripazite da uzimate dnevno 1,5 – 2 l vode, a uz hidrataciju na usta, razmislite i o prirodnoj kozmetici. Brojni su prirodni hidratantni aktivni kozmetički sastojci prirodne kozmetike koji se u njoj nalaze kako bi osigurali optimalno ovlaživanje kože.
U prvom redu, tu spadaju hijaluronska kiselina, glicerol, kolesterol, fosfolipidi, esencijalne masne kiseline, urea, ceramidi , aminokiseline, laktati /soli mliječne kiseline) i mnogi drugi sastojci s time da je kozmetička industrija prirodne kozmetike svakodnevno u potrazi za novim prirodnim sastojcima koji će ili spriječiti transepidermalni gubitak vlage ili doprinijeti boljem vlaženju kože izvana. U tu se svrhu u prirodnoj kozmetici često koriste i ekstrakti biljaka poput aloe vere, krastavca (baka je stvarno bila u pravu!), eterična ulja poput bugarske ili turske ruže, palmarose, ružinog drveta i ho ulja, ali i neka ulja i maslaci koji će spriječiti isušivanje kože i obnoviti hidrolipidnu barijeru – na primjer ulja dobivena iz određenih vrsti kaktusa, jojoba, ulje koštica marelice, slatkog badema, lješnjaka, noćurka, kokosovo ulje, kakao maslac i karite ili shea maslac kao i neka druga ulja.
Ipak, ovdje prvenstveno treba istaknuti hidrolate.
Hidrolati predstavljaju vodenu frakciju nastalu nakon destilacije eteričnog ulja, a koriste se najčešće u aromakozmetici, ali se, ako su vrhunske kvalitete mogu koristiti i oralno kod određenih zdravstvenih tegoba. Iako je hidrolat najčešće nusprodukt u proizvodnji eteričnih ulja – treba se podsjetiti da kao i kod eteričnih ulja, tako i kod hidrolata, kvaliteta igra veliku ulogu. Naime, kvalitetni hidrolati, u terapijskom smislu, su oni kod kojih su sastavnice biljke topive u vodenom mediju zasićene, a ne razrijeđene i stoga moraju biti koncentrirani kako bi bili djelotvorni – savjestan će proizvođač prirodne kozmetike to svakako imati na umu.
U prirodnoj kozmetici hidrolati služe kao tonici, kao vodena faza pri izradi kozmetike i ostalih pripravaka odnosno kao baza u kojoj se otapaju aktivne komponente topive u vodenom mediju. S njima se mogu izrađivati oblozi, vlažne maramice, tonici, losioni, kreme i pogotovo kozmetika za djecu jer su izuzetno blagi. Za intenzivnu regeneraciju i dubinsku hidrataciju suhe kože najbolji su hidrolati bugarske ili turske ruže i sjemena mrkve, a naše će dame imati koristi i od bušina, smilja i nerolija jer su to također hidrolati za njegu zrele kože.
I za kraj, mali savjet za sve vas koji želite što bolje iskoristiti blagodati prirodne kozmetike – nakon nanošenja prirodnog tonika na lice, ne čekajte da se koža lica osuši već na tako vlažno lice nanesite odmah hidratantnu kremu – tako će hidratizirajući učinak biti još intenzivniji.
Tonik od lavande (za sve tipove kože)
Zbog uravnotežene pH vrijednosti, hidrolat lavande idealan je za sve tipove kože. Za tonik odaberite hidrolat lavande bez alkohola ili bilo kakvih drugih aditiva. Djeluje regenerativno i umirujuće, idealan je kao sprej za osvježavanje lica tijekom ljetnih vrućina, a pomaže i kod opekotina nakon sunčanja. Izvrstan je za njegu osjetljive kože, kao i kod akni i drugih upalnih stanja kože.
Za izradu tonika potrebno vam je:
– 4 g biljnog glicerola
– 20 g gela aloe vere 10:1
– 176 g hidrolata lavande
– alantoin na vrhu noža
Tonik od ruže (za zrelu kožu)
Hidrolat ruže namijenjen je njezi suhe, zrele i tanke kože. Budući da je izvrstan ovlaživač , koristi se za njegu svih tipova kože kojima nedostaje vlage, a u kombinaciji s hidrolatom bušina djeluje i protiv bora. Nadaleko je poznat hidrolat bugarske ruže koji osvaja svojim ženstvenim parfemskim notama. Zbog mirisa i kvalitete, koristi se kao zamjena skupim eteričnim uljima ruže.
Za ovaj će vam tonik trebati sljedeći sastojci:
– 4 g biljnog glicerola
– 20 g gela aloe vere 10:1
– 176 g hidrolata ruže
– alantoin na vrhu noža
Tonik od kamilice (za osjetljivu kožu)
Hidrolat njemačke kamilice pravo je rješenje za osjetljivu kožu sklonu upalama. Snažnog je protuupalnog i antialergijskog djelovanja zbog čega se primjenjuje kod svih kožnih problema od ogrebotina i opekotina preko svrbeža, ekcema i psorijaze pa do atopijskog i alergijskog dermatitisa. Moguće ga je koristiti u obliku kompresa kod kože sklone alergijama, upaljene kože ili kod alergijskog konjunktivitisa.
Za izradu tonika potrebno je sljedeće:
– 4 g biljnog glicerola
– 20 g gela aloe vere 10:1
– 176 g hidrolata njemačke kamilice
– alantoin na vrhu noža
Priprema tonika
U čistu bočicu dodajte alantoin na vrhu noža, glicerol i aloe veru 10:1, promućkajte, dodajte jedan dio hidrolata, ponovno promućkajte i dodajte ostatak hidrolata i to je sve što je potrebno da tonik bude, u času, spreman za korištenje.