Prošli smo puta radili mast za sinuse, a ovaj put ćemo napraviti sprej za grlo jer ta dva preparata često idu u kombinaciji.
S prvim jesenskim danima, s promjenama temperatura i početkom sezone grijanja – kod mnogih se javi problem grlobolje. Ponekad se grlobolja riješi pastilama, sprejevima, čajevima i bombonima, a nerijetko se upala proširi i razbukta pa liječnik prepiše antibiotik. Grlobolja nastaje kao reakcije sluznice grla i ždrijela na različite uzročnike iz naše okoline i može biti prilično neugodna.
Odgovor farmaceutske industrije na grlobolju su pastile i sprejevi za grlo koji sadrže različite kemijske supstance. Amilmetakrezol i benzilni alkohol se koriste kao antiseptici, lidokain kao anestetik. Mentol, eukaliptol i timol također se kao antiseptici stavljaju u pastile i sprejeve za grlo- međutim, radi se o sintetskim kemijskim spojevima koji se u svom prirodnom obliku nalaze u- ne bi čovjek vjerovao- biljkama, a u koncentriranom obliku u njihovim eteričnim uljima.
Da naglasim da su sintetske supstance višestruko jeftinije od njihovih prirodnih izvora ili nije potrebno?
Može se u pastilama naći i eteričnih ulja.
E, sad.
Većina eteričnih ulja i onoga što se naziva eteričnim uljima troši farmaceutska, kozmetička i prehrambena industrija- a industrijska proizvodnja gotovo redovito podrazumijeva što niže troškove svega vezanog uz neki proizvod- što će reći da se često koriste eterična ulja, da se stručno izrazim, žnj kvalitete.
Vidjeti u sastavu na etiketi nekog bombona ili pastile za grlo Eucalypti aeth. znači najvjerojatnije da se unutra nalazi redestilirano eterično ulje eukaliptusa globulusa. Stvar je u tome da proizvođač eteričnog ulja, da bi dobio onaj jaki i poznati miris eukaliptusa već destilirano eterično ulje još jednom destilira i tako mu pojača miris i količinu kemijskog spoja 1, 8 cineola, a smanji količinu alkohola i ketona odgovornih za antibakterijsko djelovanje. Znači, cilj je pojačati miris i okus nauštrb smanjenog djelovanja.
Kada ovome još pribrojite da u svijetu pravih aromaterapijskih ulja možete naći minimalno desetak raznih vrsta eukaliptusovog eteričnog ulja od kojih su neka primjerena za djecu, neka nisu, neka ulja su odlični analgetici, neka ekspektoransi dok će jedno ulje djelovati na celulit, a drugo na humani papiloma virus – postaje jasno zašto je botanička i kemijska definiranost eteričnih ulja izuzetno važna i zašto će jedna kapljica kvalitetnog, kemotipiziranog, eteričnog ulja donijeti promjenu dok će litra ulja žnj kvalitete samo promijeniti miris u prostoru (među educiranim aromaterapeutima često se za takva ulja čuje: „S tim ne bih niti podove prala!“).
Dakle, s jedne strane imamo sintetske spojeve i eterična ulja upitne kvalitete u farmaceutskim prozvodima, a s druge strane imamo špinani šećer i grgljanje kadulje kako su to radile naše bake. Nemam ništa protiv špinanog šećera i kadulje, a najmanje protiv baka – ali može li ipak malo bolje od toga? Može, ako koristite kvalitetna kemotipizirana eterična ulja.
Nego, da se bacimo na posao.
Sprej za grlo
Razlog zašto danas toliko trubim o kvalitetnim kemotipiziranim eteričnim uljima je upravo taj što ne želim da itko tko pročita ovaj tekst ode u obližnji dućan ili drogeriju i kupi nešto na čemu piše čajevac 100%, napravi sprej za grlo i krene špricati obitelj jer je to teta PrirodaZna preporučila. Na ovom linku su etiketa i opis kemotipiziranih eteričnih ulja.
Raspitajte se koji su to proizvođači koji u Hrvatskoj prodaju kemotipizirana eterična ulja i kupite za sebe i familiju certificirani proizvod.
Dakle, za sprej za grlo potrebna je staklena bočica od 100ml sa raspršivačem u koju se nakapaju eterična ulja na koja se ulije hidrolat kadulje i medicinski alkohol.
alkohol 70 vol% – 70ml
30 ml hidrolata ljekovite kadulje ( ako je nemate može i destilirana voda)
e.u. limuna 10 kapi
e.u. ravensare 10 kapi
e.u. čajevac 10 kapi
e.u. paprena metvica 10 kapi
Limun (Citrus limon) djeluje antibakterijski, protuupalno i imunostimulirajuće, ravensara (Cinnamomum camphora cineol) djeluje antivirusno i podiže imunitet, čajevac (Melaleuca alternifolia) ima snažno antibakterijsko i protuupalno djelovanje, djeluje imunostimulacijski dok paprena metvica (Mentha piperita) smiruje upalu, djeluje analgetski i anestetički. Hidrolat ljekovite kadulje (vodeni ostatak, zaostao nakon destilacije) je ovdje da razrijedi alkohol i djeluje dodatno protuupalno.
Sprej se može koristiti pet puta dnevno, obavezno ga je promućkati prije uporabe. Nije primjeren za djecu, trudnice, dojilje i srčane bolesnike te osobe alergične na neka od eteričnih ulja. Uz njega se može piti čaj od korijena bijelog ili cvijeta crnog sljeza, neka od čajnih mješavina za grlobolju, a uz mnogo meda i C vitamina. Uovu se priču može uključiti i propolisna tinktura te sredstva za podizanje imuniteta.
Da ono što je bilo zamišljeno kao post od pola stranice A4, a ispalo kao post od stranice i pol, ne ode na nekih desetak- ovdje stajem. Čajeve, sirupe i ostalo ostavljam za neki od idućih puta…