Sve topliji dani ljeta mame svakoga od nas na provođenje što više vremena izvan kuće, pogotovo u vrijeme godišnjeg odmora. Kako bi onda tome odoljeli i vaši mali vragolani? Park, plaža, šuma, more – nebrojeno je prilika za istraživanje i uživanje na otvorenom. No, kako bi ljetne aktivnosti prošle što bezbolnije za vas i vaše mališane, ovih će vam nekoliko savjeta pomoći držati situaciju pod kontrolom.
Uvijek oprezno sa suncem
Iako mu se veselimo, s boravkom na suncu ne treba pretjerivati. Sunce je najsnažnije u periodu od 10 do 16 sati pa se u to vrijeme svakako sklonite sa sunca i uživajte u drugim aktivnostima. Uz obaveznu kremu sa zaštitnim faktorom, koju obnavljajte svaka dva sata, pobrinite se i za prozračnu odjeću koja pruža zaštitu od sunca, šeširić i sunčane naočale s UV-zaštitom.
Hidratacija, hidratacija, hidratacija
Tijekom ljetnih mjeseci imperativ je piti dovoljno tekućine, što se posebno odnosi na djecu. Uslijed igranja na suncu lako je zaboraviti ovo pravilo, stoga spriječite na vrijeme dehidraciju i sunčanicu. Stručnjaci preporučuju da se djeca dobro hidriraju prije bilo kakve fizičke aktivnosti – najbolje bi bilo da popiju 2 do 3 čaše vode dva sata prije odlaska van. Čak i nakon što su svoje tijelo dobro opskrbili vodom, preporučuje se piti malo vode ili druge tekućine svakih 20-ak minuta tijekom aktivnosti.
Ništa bez kacige
Za najveći dio ogrebotina i modrica kod dječjeg uzrasta odgovorni su slučajni padovi. I dok su takve ozljede sastavni dio odrastanja, prilikom pada s bicikla može doći i do ozbiljnih ozljeda glave. Međutim, taj se rizik može smanjiti i do 85 % ako svoje dijete opremite primjerenom kacigom, stoga se pobrinite da svako rolanje, vožnja bicikla ili scootera bude uz obaveznu kacigu na glavi.
Početkom ljeta provjerite stanje prošlogodišnje kacige i ako bude potrebno, zamijenite je novom. Posebno obratite pozornost na eventualne pukotine na kacigi jer se svakim udarcem njena zaštitna funkcija smanjuje.
Provjerite sportsku opremu
Kako za sigurnost vaše djece nije odgovorna samo kaciga, provjerite stanje ostale sportske opreme. Djeca rastu iz godine u godinu, stoga je, uz očuvanost i redovito održavanje, bitno da sportska oprema bude prilagođena i uzrastu djeteta.
Provjerite odgovara li vašem djetetu stari bicikl i je li prerastao sportsku opremu. Ako vaše dijete ljeto provodi u ljetnom kampu ili sličnim ljetnim programima, nemojte se ustručavati provjeriti stanje njihovih rekvizita i sigurnosne opreme.
Oprezno u blizini vode
Utapanje je drugi najčešći uzrok smrti djece između 1 i 14 godina starosti. Prije odlaska na more pobrinite se da vaše dijete zna plivati. Tijekom boravka u blizini mora, bazena, rijeke ili drugih vodenih površina, neka su u pratnji odraslih nađe barem jedan dobar plivač. Ako kod kuće postavljate svoj bazen, ugradite zaštitne ograde kako biste izbjegli slučajno upadanje u bazen.
Zbogom dosadnim insektima
Osim što mogu pokvariti ljetnu razbibrigu, ubodi i ugrizi insekata mogu izazvati i brojne alergijske reakcije. Provjerite je li područje na kojem će se igrati vaše dijete sigurno od osinjaka i pčelinjaka te redovito pregledavajte svoje dijete od krpelja. Ako niste sigurni jeste li dobro uklonili krpelja, posjetite liječnika.
Zaštitna sredstva protiv komaraca neizostavni su dio ljetovanja, ali budite na oprezu. Odaberite repelente primjerene dobi vašeg djeteta te izbjegavajte dodir s očima ili dolazak u blizinu usta. Nemojte ih nanositi više od 1 do 2 puta dnevno, a razmislite i o alternativama u vidu prirodnih preparata na bazi limuna ili eukaliptusa.
Sklonite lijekove i kemikalije na sigurno
Kućanstva sadržavaju razne kemikalije, lijekove i sredstva za čišćenje koji mogu biti vrlo opasni za radoznalu djecu sklonu istraživanju “zabranjenih” stvari. Kako se djeca ljeti češće motaju po kući i imaju više slobodnog vremena, lako mogu nabasati na takve stvari.
Pospremite i zaključajte sva potencijalno opasna sredstva u jedan ormarić, tako će biti van dosega djece. Jednako postupite i s lijekovima jer su bočice s raznim medikamentima djeci posebno primamljiva. I savjet više – nikada nemojte prebacivati razne kemikalije iz svog kućanstva u bočice od vode ili drugih potrepština kako ne bi došlo do zabune.
Prva pomoć – uvijek na dohvat ruke
Nikada ne znate kad će vam zatrebati, stoga držite svoju kućnu apoteku i kutiju prve pomoći uvijek pri ruci. Kutija prve pomoći može se nabaviti u svim drogerijama i ljekarnama, a možete je nadopuniti korisnim informacijama kao što su telefonski brojevi pedijatra ili zdravstvenog osiguranja te popis alergija i zdravstvenih tegoba koje muče vaše dijete.
U kutiju prve pomoći možete ubaciti i posebne lijekove za članove vašeg kućanstva te s vremena na vrijeme provjerite njihov rok trajanja.