Nastavlja se ciklus predavanja najpoznatijeg hrvatskog stručnjaka za ljubav, Ljubavologija by Bruno Šimleša powered by dm. Nakon što je 13.2. u punom Kinu Europa govorio o ljubavi, drugo će predavanje biti posvećeno još jednoj vječnoj temi – razlici žena i muškaraca.
Zašto žene često biraju muškarce prema onome što mogu postati, a ne prema onome što jesu, zašto muškarci toliko često imaju problema s izražavanjem emocija, zašto su žene toliko stroge prema sebi… Na ova i druga pitanja odgovore možete saznati na predavanju Jesu li muškarci s Marsa, a žene s Venere?, koje će se održati u utorak 20.3. 2018. godine od 19 do 21 h, u Kinu Europa. A mi smo iskoristili priliku i, prije samog predavanja, postavili Bruni par pitanja o muško-ženskim odnosima.
Možemo li reći da postoji muški i ženski mozak? Po čemu se najviše razlikuju?
– Nužno je napomenuti da nema smisla generalizirati jer se ništa ne tiče svih žena ili muškaraca, kao ni katolika ili Hrvata ili političara… Suludo je misliti da su sve žene nježnije i suosjećajnije od svih muškaraca koji su nužno racionalniji.
No ima nekih uvjerenja ili ponašanja kojima su sklonije žene, odnosno muškarci. Npr., mnogi muškarci su osjetno manje skloniji razgovoru o odnosu. Za mnoge muškarce, najgore riječi koje mogu čuti su: "Dragi, trebamo razgovarati".
Jer misle da su u problemima, a ako nisu prije razgovora, bit će poslije. Muškarci generalno manje razmišljaju o vezama i odnosima i niže su im na listi životnih prioriteta pa su zato češće manje spremni za njih. Mnogi se savršeno sjećaju tko je zabio treći gol na nekoj tekmi iz 90-ih, ali se neće sjećati najvažnijih ideja o kojima su s partnericom razgovarali prije dva tjedna.
S druge strane, žene su zaljubljivije prirode i mnoge se zaljube na prvi pogled, a neke čak i na nulti jer su samo čule da je on nešto rekao i već su u svojoj glavi kreirale ono što žele vjerovati o njemu. Mnoge žene već nakon drugog spoja krenu zamišljati zajednički život i u glavi odgajaju dvoje male djece… Muškarci su osjetno manje skloni tome.
Zašto je muškarcima teže izraziti emocije nego ženama?
– Problem je u odgoju. Mnogi dječaci su odgajani da nije u redu izraziti tugu, da ne smiješ plakati kad te nešto boli „jer onda nisi pravi muškarac“, da ne smiješ priznati da ti treba pomoć, da si ranjiv i slično. Ako si tako odgajan kad imaš 5 ili 15 godina, onda ćeš postati muškarac od 35 ili 55 koji vrlo loše poznaje svoje emocije, a još ih lošije izražava.
I roditelji i bake i djedovi ne bi trebali četverogodišnjim dječacima govoriti gluposti da „pravi muškarci ne plaču i da stisnu zube“. Prvo, zato što s četiri godine nisi nikakav muškarac, a drugo, zato što pravi muškarci znaju izražavati svoje emocije, pa i tugu. Ako osjećamo intenzivnu emocionalnu ili fizičku bol, sasvim je u redu zaplakati.
Bruno Šimleša (1979.) autor je knjiga iz područja popularne psihologije i duhovnosti. Dosad je objavio devet knjiga, s knjigom Istine i laži o ljubavi izašlom početkom veljače, a Ljubavologija i Škola života jedne su od najprodavanijih knjiga na ovim područjima. Njegovi su naslovi objavljeni i u Sloveniji, Srbiji, Makedoniji i Albaniji, a ukupno je prodano više od 100.000 primjeraka knjiga. Kao i uvijek, bit će vremena za pitanja iz publike, a sve Brunine knjige bit će dostupne po promotivnim cijenama.
Cijena ulaznice: 50 kuna
Prodajna mjesta: U knjižarama “Hoću knjigu” (Megastore, Arena centar, City Center one, Bogovićeva 5), u klupskom centru Svijeta knjige na Kaptolu 4 ili na web-stranicama Mozaik knjige.