Suočavanje s povremenom mukotrpnom glavoboljom dovoljno je loše, ali ako patite od migrene, onda znate što sve dolazi u paketu. Prema Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, migrena je druga po učestalosti među primarnim glavoboljama. Opisuje se kao povremena glavobolja koju karakterizira pulsirajuća ili tupa bol, često u polovici glave, koja može biti prisutna i u području čela, vrata i ramena. Obično je praćena mučninom, povraćanjem i pojačanom osjetljivošću na svjetlost, buku i mirise, a može trajati i do 72 sati.
Takvi simptomi migrene mogu značajno utjecati na kvalitetu života, umanjujući produktivnost, uzrokujući izostanke s posla pa i dovesti do razvoja depresije, navodi American Migraine Foundation. Usprkos tome, iako točnih podataka za Hrvatsku nema, procjenjuje se da veći broj osoba s migrenom ne traži pomoć liječnika. A kad je riječ o ženama, studija u medicinskom časopisu BMJ sugerira da bi one mogle biti izložene još i većem riziku, onome od razvoja kardiovaskularnih bolesti.
Za potrebe studije, istraživači su analizirali podatke 115 541 žene u dobi od 25 do 42 godine. Među tim ženama, 15 % njih patilo je od migrene. U početku, ove žene nisu imale povijest kardiovaskularnih bolesti ili bolova u prsima, ali su, tijekom više od 20 godina praćenja, 223 žene umrle od kardiovaskularnih bolesti, a 1329 ih je pretrpjelo srčani ili moždani udar. Istraživanje sugerira kako žene s migrenom imaju 50 % veći rizik od srčanog i moždanog udara te pojavu blokiranih arterija.
Rezultati istraživanja ukazali su na povezanost između migrene i kardiovaskularnih bolesti te važnost praćenja kardiovaskularnog zdravlja u slučaju migrena. Ako ste žena koja pati od migrena, nema potrebe za panikom – to je samo još jedna informacija koje morate biti svjesni te, bez obzira na migrene, redovito pratiti svoje zdravlje.
Pročitaj i ovo:
• Promijenite prehranu – ublažite migrenu
• Migrena ili glavobolja? Pitanje je sad!