Vrijeme je da omastite brk i to bez grižnje savjesti jer znanstvenici poručuju – nema poveznice između unosa zasićenih masti i srčanih bolesti. Čitateljima koji su godinama stoički konzumirali margarin umjesto maslaca, pazeći na svoje zdravlje i misleći da tako svojem tijelu čine dobro, ovaj bi članak mogao ostaviti gorak okus u ustima. Ili barem bljutav poput samog margarina.
Omastite brk svojim omiljenim poslasticama poput maslaca ili vrhnja, jer dokazano je – ne postoji poveznica između srčanih oboljenja i unosa zasićenih masti. Znanstvenici su otkrili da zasićene masti ne uzrokuju srčane bolesti, dok tzv. «zdrave» polinezasićene masti ne sudjeluju u sprječavanju kardiovaskularnih problema.
Suprotno desetljećima starom nutricionističkom savjetu, istraživači sa sveučilišta Cambridge zaključili su da prestanak konzumacije masnog mesa, vrhnja ili maslaca vrlo vjerojatno neće poboljšati nečije zdravlje te stoga zahtijevaju promjenu smjernica kako bi se obznanio sve veći broj dokaza koji upućuju na to da ne postoji opća povezanost konzumacije zasićenih masti s nastankom srčanih bolesti. Voditelj istraživanja, dr. Rajiv Chowdhury, tvrdi da su ovi rezultati vrlo zanimljivi te da mogu potaknuti nastanak novih smjerova znanstvenih istraživanja i ohrabriti ponovnu procjenu naših sadašnjih nutricionističkih smjernica.
«Kardiovaskularne bolesti, u kojima je glavna manifestacija koronarna bolest srca, vodeći su uzrok smrti i invaliditeta širom svijeta. U 2008. godini više od 17 milijuna ljudi u svijetu umrlo je od posljedica kardiovaskularnih bolesti. Zbog toliko velikog broja oboljelih, od presudne je važnosti poznavanje odgovarajućih smjernica za prevenciju temeljenih na najboljim dostupnim znanstvenim dokazima», dodao je dr. Rajiv Chowdhury. Rezultati ovog istraživanja objavljeni su u časopisu Annals of Internal Medicine, a dobiveni su provođenjem «meta- analize» podataka iz 72 različite studije u koje je bilo uključeno više od 600.000 sudionika iz 18 zemalja.
Dodaci prehrani
Ključno otkriće jest činjenica da ukupna količina zasićene masti, bilo da je izmjerena u prehrani ili u krvotoku, nije pokazala povezanost sa srčanim bolestima. Također, razine «zdravih» polizasićenih masti nemaju učinka na rizik od obolijevanja. No, postoji jedna važna poveznica i to između konzumacije omega 3 masnih kiselina dobivenih iz masne ribe i smanjenja rizika od srčanih bolesti.
Profesor Jeremy Pearson, pomoćnik direktora za medicinu u British Heart Foundation, fondaciji koja je sufinancirala ovo istraživanje, tvrdi da analiza postojećih podataka ukazuje da ne postoji dovoljno dokaza za čvrsti zaključak o ovoj temi te smatra da su potrebne i opsežnije kliničke studije prije nego bi se finalno takav zaključak mogao donijeti sa sigurnošću.
Jesmo li pogriješili?
Neki znanstvenici tvrde da jesmo, a drugi ne odustaju od dokaza dobivenih tijekom 50 godina istraživanja Postoje i druge studije koje su nedavno pokazale da prehrana siromašna zasićenim masnim kiselinama ne snižava kolesterol niti sprječava nastanak kardiovaskularnih bolesti. Dr. James DiNicolantonio s koledža Ithica u New Yorku zatražio je početak nove javne zdravstvene kampanje kako bismo priznali da smo jednostavno – pogriješili. On je mišljenja da su ugljikohidrati i šećer veći krivci za ovu vrstu oboljenja.
Međutim, drugi zdravstveni stručnjaci izrazili su oprez. Profesor Tom Sanders s koledža King’s College u Londonu tvrdi da je vrijeme za odmak fokusa s pojedinih komponenti ishrane, poput zasićenih masti, soli i šećera te koncentriranje na proučavanje prehrane povezane s manjim rizikom od srčanih bolesti, poput mediteranske ili vegetarijanske dijete. «Studije poput ovih samo uzrokuju konfuziju i potkopavaju razumne nutricionističke savjete koji su polučili određeni uspjeh u Velikoj Britaniji. Zaista, postotak smrti od kardiovaskularnih bolesti smanjio se za 55% od 1997. godine, unatoč povećanju broja pretilih osoba», naglašava Sanders.
Profesor Bruce Griffin, stručnjak za prehrambeni metabolizam sa Sveučilišta u Surreyju, smatra da je nutricionizam vrlo kompleksna i nesavršena znanost, ali uz to naglašava da je teorija koja poništava utjecaj zasićenih masti na povišenu razinu kolesterola totalni nonsens, pogotovo zato što se suprotstavlja zaključcima i dokazima dobivenim tijekom 50 godina medicinskih istraživanja.