U petak 8. svibnja, održan je tradicionalni stručni simpozij Hrvatske liječničke komore „Liječnička samouprava u Europi“, no ovaj puta u sklopu obilježavanja 20. obljetnice obnovljenog rada Hrvatske liječničke komore. Ovogodišnji VIII simpozij Hrvatske liječničke komore bavio se položajem strukovnih komora, njihovog odnosa prema drugim liječničkim organizacijama, sudjelovanjem komora u zdravstvenoj politici te suradnjom s nacionalnim upravnim i regulatornim tijelima.
Pozdravnim govorom uzvanicima se obratio i ministar zdravlja Siniša Varga te istaknuo kako je Komora vrijedan partner Ministarstva zdravlja u reguliranju rada liječničke profesije, čije stručne savjete Ministarstvo s uvažavanjem prihvaća. – Očekujem aktivan pristup Komore u nalaženju najboljih zakonskih rješenja na korist naših pacijenata, zbog kojih smo svi ovdje – naglasio je ministar.
Predsjednik Hrvatske liječničke komore prim. Hrvoje Minigo naglasio je kako liječnička samouprava u Hrvatskoj, djelovanjem Komore, ima duboku tradiciju te kako je njeno djelovanje izrazito važno u očuvanju i podizanju kvalitete zdravstvene zaštite. – Liječnička komora, kao „parlament svih liječnika“, mora aktivno sudjelovati u oblikovanju javnog mišljenja i zakonodavnih postupaka na području zdravstva kao što smo to činili proteklih 20 godina, a to namjeravamo činiti i nadalje – rekao je Minigo.
Generalni tajnik World Medical Association dr. Otmar Kloiber u svome izlaganju podsjetio je kako je samouprava sredstvo koje omogućava raspodjelu ovlasti u korist primatelja usluga i društva u cjelini. – U medicini, samouprava uvijek mora štititi pravo pacijenta na liječenje u skladu s njegovim potrebama, a direktno je povezana s autonomijom i neovisnosti profesije koje joj dopuštaju da sama određuje pravila poput izrade i provedbe etičkih kodeksa. Medicinski djelatnici, naime, nikada ne smiju biti ovisni ili pod utjecajem komercijalnih ili političkih težnji – naglasio je Kloiber.
Tijekom svoga izlaganja, generalni tajnik European Union of Medical Specialists (UEMS) dr. Edwin Borman, govorio je o važnosti uravnotežene regulacije medicinske profesije, podsjetivši na UEMS-ovu definiciju regulacije u medicini koja ju opisuje kao sredstvo koje osigurava sigurnu i kvalitetnu uslugu za pacijente od strane doktora medicine. – Za efikasnu regulaciju, ključno je da davatelji usluge preuzmu odgovornost prema točno definiranim standardima te da su pripadnici regulirane profesije, ali i društva, uključeni u regulativne procese. Ovakav pristup osigurava odgovarajuću informiranost svih uključenih o trenutnim praksama i mogućim očekivanjima – istaknuo je Borman.
Simpozij Hrvatske liječničke komore organiziran je uoči svečanosti povodom 20. godišnjice obnovljenog rada Hrvatske liječničke komore, u cilju pokretanja javne rasprave i donošenja kvalitetnih zaključaka koji će doprinijeti boljem radu i budućem djelovanju Komore u korist svih medicinskih djelatnika i pacijenata.