Stručno događanje pod nazivom „Zaštita mikrobioma kože i njegova uloga kod atopijskog dermatitisa“ održano je u srijedu, 29. listopada u Muzeju Mimara. Skup je bio posvećen stručnim i znanstvenim spoznajama u terapiji atopijskog dermatitisa kojeg je otvorila prof.dr.sc. Mirna Šitum, prim.,dr.med predsjednica Hrvatskog dermatovenerološkog društva Hrvatskog liječničkog zbora.
Sudionici su kroz četiri stručna predavanja imali prilike steći primjenjivo znanje o atopijskom dermatitisu, koje je sve češći problem, naročito kod dojenčadi i male djece te saznati više o pristupima u liječenju budući da se kontinuirano bilježi značajan porast atopijskog dermatitisa od najranije dobi. Skup je okupio više od 160 sudionika te se održao u suradnji s dermokozmetičkom markom La Roche-Posay.
Otvarajući skup, prof. Mirna Šitum naglasila je kako joj je drago da su se liječnici odazvali u tako velikom broju jer se radi o iznimno zahtjevnom dijelu dermatovenerologije za koji su potrebna specifična znanja, a često i interdisciplinarni pristup u radu koji uključuje spregu s pedijatrima, nutricionistima itd. Dok je dr. Đurđa Španović, Predsjednica Hrvatskog društva za preventivnu i socijalnu pedijatriju Hrvatskog liječničkog zbora istakla kako je suradnja dermatologa i pedijatara važna, u cilju bolje kontrole bolesti i unaprjeđenja života malih pacijenata. Osim toga ovaj je skup dobra prilika za upoznavanje s novim saznanjima koja će se primjenjivati u praksi.
Prim. dr. sc. Slobodna Murat Sušić, dr. med., specijalist pedijatrije i dermatovenerologije na Klinici za dermatovenerologiju KBC Zagreb i Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, započela je skup stručnim predavanja u kojem je govorila o atopijskom dermatitisu, (AD) koji predstavlja kroničnu upalnu bolest kože koja je često udružena s nastankom alergija na hranu te u kasnijoj dobi s bronhalnom astmom i alergijskim rinokonjunktivitisom. Spomenula je kako su genetski čimbenici odgovorni za specifični imunološki odgovor, kao i za oštećenja funkcije epidermalne barijere uz brojne vanjske čimbenike okoline koji se danas smatraju odgovornim za nastanak te bolesti.
Prim. mr. sc. Slobodna Murat Sušić posebno je istaknula: – Zamijećen je značajan porast prevalencije bolesti, koja u razvijenim zemljama danas dosiže čak i do 20% u djece, a s takvim porastom raste i interes struke i javnosti o načinima liječenja te bolesti. Kožna barijera ima važnu ulogu u obrani domaćina od invazije mikroba i prodora alergena iz okoline. Brojna novija istraživanja potvrđuju da defekti u funkciji epidermalne barijere, imaju važnu, ako ne i najznačajniju ulogu kod nastanka i održavanja upale u koži ovih bolesnika. Prepoznato je nekoliko ključnih čimbenika, od kojih se filagrin pokazao kao najznačajniji, čiji nedostatak dovodi do smanjenja čvrstoće epidermalne barijere.
Na području atopijskog dermatitisa provedena su brojna istraživanja koja su potvrdila da se uz genetske čimbenika i uloga okolina pokazala ključnim faktorom za razvoj bolesti, stoga je iznimno važna uloga edukacije roditelja u procesu liječenja bolesti. Prim. dr. sc. Lena Kotrulja, dr. med., spec. dermatovenerolog, uži spec. pedijatrijske dermatologije na Poliklinici za dermatologiju i venerologiju "DermaPlus“ govorila je o tome kako rani početak i kronična narav ove bolesti predstavlja poseban teret za cijelu obitelj te snižavaju njihovu ukupnu kvalitetu života. Neuspjeh u liječenju AD može biti izravno povezan s neadekvatnim pridržavanjem uputa o provođenju terapije, kao posljedice nedostatka informiranosti o bolesti i osnovnim principima liječenja. Tom je prilikom prim. dr. sc. Lena Kotrulja posebno istaknula: – Provođenje interdisciplinarnog edukativnog programa, koji uključuje rad dječjeg dermatologa, psihologa, nutricioniste i specijaliziranih medicinskih sestara, danas je nezaobilazan standard za postizanje kontrole bolesti i poboljšanje kvalitete života bolesnika i cijele obitelji.
Dio sadržaja skupa bio je posvećen najnovijim saznanjima u liječenju atopijskog dermatitisa. Predavanje prim. Nives Pustišek, dr. med s Klinike za dječje bolesti Zagreb dalo je naglasak na glavnu temu stručnog skupa – mikrobioma kože, koji predstavlja dinamičan ekosistem kože koji se sastoji od brojnih mikroorganizama koji na njemu egzistiraju: bakterija, virusa, gljiva i parazita. Zadivljuju brojke koje pokazuju količinu mikroorganizama koji s nama žive u zajednici. Na jednom kvadratnom centimetru kože živi oko 106 bakterija, a nove metode molekularne dijagnostike omogućile su izolaciju više od 500 različitih vrsta bakterija na koži, odnosno više od 2 milijuna gena. Oni djeluju kako bi spriječili patogene procese.
Prim. Nives Pustišek naglasila je: – Bakterije utječu na ravnotežu ljudskog zdravlja, a disbalans između nas i mikroorganizama djeluje na pojavu bolesti. Brojne studije pokazale su važnost uloge mikrobioma na koži, čija neravnoteža može dovesti do razvoja akni, seboreičnog dermatitisa ili rozaceje. Raznolikost mikrobioma (raznolikost bakterija) je pokazatelj zdrave kože. Kod atopičnih pacijenata raznolikost mikrobioma na koži je slabija no kod zdravih osoba te je niska bakterijska raznolikost povezana sa stupnjem ozbiljnosti atopijskog dermatitisa. Redovitom i pravilnom primjenom emolijensa bolest možemo držati pod kontrolom, a velika je novost, da su se na tržištu pojavile nove generacije emolijensa koji imaju promikrobno djelovanje, dakle koje nastoje povećati različitost bakterija u biofilmu kože i smanjiti udio zlatnog stafilokoka te tako smirivati upalne procese na koži.
Završno predavanje održala je nego Ivana Borgudan, Medical Area Manager La Roche-Posay, koja je predstavila novitet u njezi atopijskog dermatitisa: Lipikar Baum AP+ balzam, proizvod koji predstavlja novu generaciju njege. Nakon 25 godina istraživanja iz La Roche-Posay laboratorija stiže balzam koji pomaže koži vraćati lipide te djeluje protiv iritacije i svrbeža. Proizvod sadrži novi aktivni sastojak Aqua Posae Filiformis koji aktivno utječe na ponovno uspostavljanje ravnoteže kožnog mikrobioma te čuva zaštitnu funkciju kožne barijere. Pored trenutnog umirenja kože, Lipikar Baume AP+ omogućuje da se faze pogoršanja suhoće kože rjeđe pojavljuju te je osjetljivoj koži vraćena dugotrajna ugoda.
Borgudan je dodala kako je ova nova formula Lipikar Baume AP+ balzama također obogaćena Niacinamidom i karite maslacem te sadrži minimalan broj sastojaka posebno prilagođenima osjetljivoj koži. Nova tekstura brzo se upija, nemasna je i neljepljiva te kožu čini mekom i pruža joj dugotrajnu ugodu. Proizvod je primjeren za izrazito suhu kožu beba, djece i odraslih, kožu sklonu svrbežu, kožu sklonu atopiji te ga je potrebno nanijeti jednom dnevno na tijelo i/ili lice.