Naša se čitateljica već desetak godina bori s problematičnom kožom dekoltea, ramena i leđa. Simptomi problematične kože navedenog područja najčešće upućuju na keratosis pilaris – genetski kožni poremećaj koji pogađa čak do 50% populacije. Kada svi umjetni preparati iskažu svoje slabosti, pomoć je najbolje potražiti u prirodi. Odgovor na pitanje i prirodan način za obnavljanje oštećene kože ponudila je Naturalina fitoaromaterapeutkinja Vlatka Mileusnić.
I vi možete Vlatki postaviti pitanje u rubrici Pitajte našeg stručnjaka.
Pitanje čitateljice:
Poštovana,
imam 26 godina i već se duže vrijeme borim s problematičnom kožom dekoltea, ramena i leđa. Potkožne i bolne crvene bubuljice iza sebe ostavljaju ružne tamne mrlje na mojoj koži, a estetski neprivlačna koža predstavlja mi veliki problem, osobito tijekom ljeta kada se nose laganije majice s bretelama i kupaći kostimi.
Problemi su počeli prije otprilike 10 godina, a drastičnim i naglim pogoršanjima na svojoj koži još nisam pronašla uzrok. Počinjem misliti kako ovomu nema lijeka ni pomoći, budući da sam pokušala mnogo toga, uključujući i upotrebu Klindamicina, Dercoma, losiona za tijelo s AHA kiselinama, losiona za tijelo s ureom i slično, ali ništa nije pomoglo. Redovito radim pilinge kože, no svaki je piling poprilično slab za nakupljene mrtve stanice, a koža lica i tijela uvijek je previše isušena, tj. nijedan losion ne uspijeva riješiti problem suhoće.
Prehrana mi je prosječna i nisam primijetila nikakvu uzročno-posljedičnu vezu između onoga što konzumiram i onoga što se odražava na mojoj koži. Težina mi je normalna i relativno sam aktivna, krvna slika je u redu, ciklusi su uredni i nikada nisam uzimala pilule. Ne pušim, a od alkohola konzumiram samo pivo, i to u malim količinama.
Simptomi koje imam najsličniji su onima koji se vežu uz keratosis pilaris, iako nemam tipičnu pojavu prištića na nadlakticama. Usto, sklona sam blagom do srednjem folikulitisu (onaj na nogama i pazušnoj regiji držim pod kontrolom, dok mi onaj na bikini zoni predstavlja veliki problem). Primjećujem i nakupljanje jako teško otklonjive grube i raspucale kože na petama, čemu također ne mogu pronaći uzrok ni adekvatno rješenje.
Je li to sve povezano, tj. radi li se o varijacijama jedne konkretne kožne bolesti (keratosis pilaris) ili su to zasebni problemi? Je li problem unutrašnji ili ga uzrokuje i potpomaže neadekvatna vanjska njega? Što bih mogla učiniti da situaciju barem donekle stavim pod kontrolu? Pijem čajeve od koprive i kamilice, no nema znakova poboljšanja. Svi ovi problemi u velikoj mjeri utječu na moje samopouzdanje i psihičko stanje i nadam se da ćete mi moći pomoći.
Unaprijed Vam zahvaljujem na odgovoru.
Odgovor Vlatke Milesunić, fitoaromaterapeutkinje:
Poštovana,
Sudeći prema Vašem opisu, moguće je da imate keratosis pilaris (KP).
Keratosis pilaris, poznat i pod nazivima „pureća“, „pileća“ pa čak i „guščja“ koža, genetski je kožni poremećaj koji pogađa čak do 50% populacije. Nastaje zbog pretjerane proizvodnje keratina – bjelančevine koja čine osnovni građevni materijal dlake, u folikuli dlake. Koža je tada prekrivena sitnim crvenim ili bijelim kvržicama i izgleda kao da je stalno naježena (otuda naziv „pureća“ koža) i gruba na dodir. Ponekad se pojavljuje i upala i svrbež. Zahvaćena područja najčešće su nadlaktice, bedra i stražnjica, rjeđe podlaktice i leđa, a najrjeđe lice i vlasište.
KP bezopasan je poremećaj kože i stanje se uglavnom poboljšava tijekom godina, a potpuno nestaje tek nakon tridesete godine života. Kod većine ljudi, stanje kože poboljšava se tijekom ljeta, a pogoršava tijekom zime zbog suhog zraka. Za KP nažalost nema lijeka, ali stanje kože može se održavati svakodnevnom njegom. Spominjete i sklonost folikulitisu – te dvije poteškoće mogu biti povezane.
Njegovanje kože prirodnom kozmetikom nudi vrlo jasno i učinkovito rješenje za KP. Jednostavna formula glasi: piling dva puta tjedno i shea maslac svaki dan. Piling vrlo jednostavno možete napraviti sami: pomiješajte biljno ulje (maslinovo, suncokretovo, bademovo – bilo koje, samo da je hladno prešano i nerafinirano) te sol ili šećer. Takvu smjesu nježno utrljajte dva puta tjedno na područja zahvaćena KP-om, a nakon toga isperite mlakom vodom.
Ako se želite malo poigrati, možete napraviti i piling i sa shea maslacem na isti način kao i s biljnim uljem – samo umiješajte sol ili šećer u shea masla, a kremasti, hranjivi piling nanesite na problematičnu kožu. Njega shea maslacem kod KP-a je nužna. Shea maslac hrani kožu i pruža okluzivni sloj koji štiti kožu od daljnjeg isušivanja, što ga čini neprocjenjivim kod KP-a, atopijskog dermatitisa i sličnih kožnih oboljenja kod kojih je potrebno dodatno zaštiti kožu. Shea maslac trebate koristiti svakodnevno, dva puta dnevno, po mogućnosti i više puta na dan, a obavezno ga treba nanijeti na kožu nakon pilinga. Takav tretman daje jako dobre rezultate kod KP-a, samo trebate biti uporni i redoviti. Iz dana u dan primjećivat ćete pozitivne promjene na svojoj koži.
Isti tretman možete primjenjivati na gruboj koži na petama, samo piling možete zamijeniti poroznim kamenom koji možete nabaviti u specijaliziranim kozmetičkim dućanima. Shea maslac nanosite na pete dva puta dnevno i vrlo brzo ćete osjetiti mekšu kožu na petama.
Iako je u većini slučajeva tretman piling + shea maslac dovoljan za poboljšanje stanja kože, slijede dodatni savjeti koji mogu još više pomoći i ubrzati zacjeljivanje kože.
Kupke s prahom zobi dodatno će hidratizirati i umiriti kožu. Za kupku možete koristiti i koloidnu zob koja se može nabaviti u specijaliziranim dućanima. Stavite 3-4 jušne žlice koloidne zobi u kupku i dobro promiješajte vodu. Kupka neka traje 15-20 minuta. Isto tako, zobene pahuljice, koje možete pronaći u dućanima zdrave prehrane, možete blenderom samljeti u prah,a pozom 3-4 jušne žlice dobivenog praha umiješajte u kupku.
Kod kupanja i tuširanja nemojte koristiti vruću vodu jer će ona dodatno isušiti i oštetiti kožu. Neka to bude topla voda, a kada je god moguće (tijekom ljeta), mlaka i hladna. Nakon svakog kupanja/tuširanja, obavezno nanesite shea maslac, po mogućnosti na još vlažnu kožu kako bi upijanje bilo što dublje.
Izbjegavajte boravak na hladnom i suhom zraku, a ako su prostorije u kojima boravite suhe, koristite ovlaživač zraka. Sunce blagotvorno djeluje na kožu zahvaćenu KP-om pa pokušajte pronaći dobru ravnotežu izlaganja suncu i zaštite kože od štetnih UV zraka. Dakle, sunčajte se, ali pridržavajte se pravila o zaštiti od sunca – koristite dobre, prirodne kreme sa zaštitnim filtrom i ne izlažite se suncu između 10 i 17 sati.
Dobra je vijest da se KP može zaista lako održavati kako bi koža izgledala dobro. Naravno, potrebno joj je svakodnevno pokloniti nešto pažnje u smislu nanošenja shea maslaca, ali nadam se da Vam tako nešto neće predstavljati problem.
Srdačan pozdrav,
Vlatka Mileusnić
www.philosophyofaromatherapy.com