Broj umrlih žena zbog Zloćudne novotvorine dojke (ZN) u Splitsko-dalmatinskoj županiji (SDŽ) u 2012. godini, prvi puta je prešao brojku od 100 umrlih. Od uspostave Splitsko-dalmatinske županije 1993. godine broj umrlih žena od ZN dojke povećao se od 59 umrlih na 101 umrlu ženu u 2012. godini (povećanje za 71%). Trend porasta smrtnosti od ZN dojke prisutan je skoro u svim razvijenim zemljama svijeta, a iz tog razloga mnoge zemlje uvele nacionalne programe ranog otkrivanja ZN dojke sa svrhom smanjenja smrtnosti.
Hrvatska je svoj Nacionalni program ranog otkrivanja raka dojke (dalje Nacionalni program), skraćeno nazvan Program MAMMA, započela 2006. godine. Prvi od tri cilja Nacionalnog programa bio je smanjenje smrtnosti za 25% nakon prvih pet godina provedbe. Međutim, 2012. godine nakon sedam godina provedbe Nacionalnog programa, razvidno je da nije došlo do smanjenja smrtnosti u Republici Hrvatskoj, niti u SDŽ. Dapače, broj umrlih žena od ZN dojke je u stalnom porastu. Istina, u SDŽ prisutan je trend smanjenja broja umrlih žena od ZN dojke u dobi do 64 godine, ali je zato porastao broj umrlih starijih od 65 godina, što ukupno povećava broj umrlih žena od ZN dojke svih dobi. Do 2011. godine najveći broj umrlih žena u dobi 65 i više godina bio je 2008. godine sa 60 umrlih, da bi u 2012. godini on iznosio 71, što je više od umrlih žena svih dobi u mnogim prethodnim godinama.
Hrvatska nažalost bilježi porast umrlih od raka dojke
Jednako kao i u SDŽ, Republika Hrvatska bilježi porast broja umrlih žena od ZN dojke svih dobi uz istovremeno smanjenje broja umrlih u dobi do 64 godine. Trend porasta umrlih u dobi 65 i više godina u Hrvatskoj naglašeniji je nego u SDŽ. U 2012. godini prvi put je u Hrvatskoj broj umrlih svih dobi od ZN dojke iznad 1.000 umrlih žena u jednoj kalendarskoj godini.
Češka Republika, također zemlja u tranziciji, bilježi smanjenje broja umrlih žena od ZN dojke svih dobi. Pored razvidnog smanjenja broja umrlih u dobi do 64 godine, za razliku od Hrvatske, Češka R. ima i pad broja umrlih u dobi 65 i više godina. To smanjenje nije tako naglašeno i prije bi se moglo nazvati silazno-stagnirajućim trendom. No, bez obzira na naziv bitna je činjenica da u R. Češkoj nema porasta broja umrlih žena od ZN dojke u dobi 65 i više godina.
Porast broja umrlih žena od ZN dojke bilježi se i na svim područjima SDŽ. Uz izvjesne oscilacije broja umrlih u ranijim godinama, od 2006. godine porast smrtnosti je stalan na području priobalja, otoka i Zagore, poglavito kod žena na otocima SDŽ. Za razliku od Češke Republike, koja je svoj istovjetni nacionalni program započela 2002. godine i gdje je smrtnost od ZN dojke vidno smanjena s trendom daljnjeg smanjivanja, u Hrvatskoj je uslijedilo čak povećanje smrtnosti s daljnjim trendom porasta broja umrlih.
Sama provedba Nacionalnog programa nije dovoljna
Razlike u promjenama broja umrlih žena prije i poslije uvođenja nacionalnih programa u SDŽ i Češkoj R. nisu statistički značajne – ovakvi nepovoljni rezultati Nacionalnog programa u Hrvatskoj, suprotni od najavljenog i očekivanog smanjenja smrtnosti od ZN dojke pet godina nakon uvođenja Nacionalnog programa, ukazuju da sama provedba Nacionalnog programa nije dovoljna za suzbijanje raka dojke. Također upozorava na očito zanemarenu važnost provedbe redovitih mjera zdravstvene zaštite žena poglavito na njezinoj primarnoj razini, temeljem Plana i programa mjera zdravstvene zaštite iz obveznog zdravstvenog osiguranja, a koje se očigledno ne provode u potpunosti i jedinstveno na području Hrvatske, iako su iste mjere financirane obveznim osiguranjem HZZO-a.
Trebamo misliti i na prevenciju kod žena starijih od 65 godina
Na primjeru Češke Republike može se uvidjeti kako se smanjenje smrtnosti od ZN dojke žena svih dobi ne može postići bez smanjenja smrtnosti kod žena u dobi 65 i više godina. Naime, u stanju depopulacije u kojoj se nalazi Republika Hrvatska, treba imati na umu da je svake godine udio žena mlađih od 65 godina sve manji, dok je udjel žena u dobi 65 i više godina u stalnom porastu.
Za dobi do 64 godine, kako je i ranije utvrđeno, u obje razmatrane zemlje stalni trend smanjenja smrtnosti koji je započeo i prije uvođenja nacionalnih programa, nastavlja se i dalje u Hrvatskoj i Češkoj Republici. Nedostaju stope za 2012. godinu, a koja će za Hrvatsku sasvim je izvjesno biti iznad 14/100.000 stanovnica.
Nužno evaluirati Nacionalni program MAMMA
U dobi 65 i više godina u Češkoj R. nakon početnih 3-4 godine stagnacije slijedi pad stopa smrtnosti. U Republici Hrvatskoj događa se suprotno. Stope smrtnosti imaju trend porasta nakon uvođenja nacionalnog programa.
Standardizirane stope smrtnosti za žene svih dobi u Češkoj R. nakon uvođenja nacionalnog programa imaju stalni trend pada koji je bio i prije uvođenja nacionalnog programa. U Hrvatskoj nakon općeg trenda pada smrtnosti od 1999. godine (30,95/100.000) do 2006. godine (25,15/100.000), nakon uvođenja nacionalnog programa kroz narednih šest godina od 2006. godine prisutan je trend porasta standardiziranih stopa smrtnosti. Za 2012. godinu za 1.033 umrle žene standardizirana stopa smrtnosti sigurno će biti iznad 27/100.000.
Rezultati ovog rada zahtijevaju potrebu temeljite stručno-znanstvene evaluacije uspješnosti provedbe ukupne zdravstvene zaštite žena od zloćudnih novotvorina kao i Programa MAMMA, kako na nacionalnoj tako i na županijskoj razini.