Kod odraslih osoba, normalan broj otkucaja srca iznosi između 60 i 100 otkucaja u minuti. Niža razina otkucaja srca prilikom mirovanja sugerira učinkovitu funkciju srca i bolje kardiovaskularno stanje. Tako će, primjerice, vrhunski sportaš imati 40 otkucaja srca u minuti u stanju mirovanja. A kako vi možete provjeriti svoj broj otkucaja srca? Odgovor je jednostavan – pratite puls. Položite kažiprst i srednjak na vrat pored dušnika, a ako to činite na ručnom zglobu, smjestite dva prsta preko desne strane zgloba kuda se proteže palčana arterija. Nakon što osjetite puls, izbrojite broj otkucaja u 15 sekundi i pomnožite s četiri, čime ćete dobiti broj otkucaja srca u minuti.
Imajte na umu kako mnogo faktora može utjecati na broj otkucaja, među kojima su fizička sprema, razina aktivnosti, temperatura zraka, položaj tijela (npr. ako stojite ili ležite), tjelesna težina, emocije ili lijekovi. Iako postoji širok spektar onog što se smatra normalnim otkucajima srca, neobično visok ili nizak broj otkucaja može ukazivati na zdravstveni problem. Konzultirajte liječnika ako vam je broj otkucaja srca viši od 100 (tahikardija) ili niži od 60 (bradikardija), posebno ako se jave i ostali simptomi poput nesvjestice, vrtoglavice ili poteškoće s disanjem.
Broj otkucaj srca također vam može ukazati na kondiciju i fizičku spremu te pomoći u određivanju intenziteta vježbanja. Potrebno je usporediti broj otkucaja srca u minuti dok je tijelo u mirovanju i dok izvodite neku tjelesnu aktivnost. Optimalan broj otkucaja srca u minuti prilikom mirovanja jest između 60 i 80. Broj otkucaja srca za vrijeme fizičke aktivnost kreće se između sljedećih vrijednosti:
• 40 – 45 godina: 88 – 153 otkucaja u minuti
• 50 – 55 godina: 83 – 145 otkucaja u minuti
• 60 – 65 godina: 78 – 136 otkucaja u minuti
• 70 godina: 75 – 128 otkucaja u minuti
Osobe u boljoj tjelesnoj formi trebale bi se više približavati donjim graničnim vrijednostima, dok se osobe srednje do slabije kondicije više približavaju gornjim graničnim vrijednostima. Ipak, idealna brojka uvelike ovisi i o kondiciji pojedinca te starosnoj skupini kojoj pripada. Zahvaljujući tim podacima možete lako za sebe izabrati najbolji intenzitet vježbe.
Prilikom vježbanja, prilagodite intenzitet vježbi idealnom pulsu. Pripazite da pratite puls kako se ne biste previše umarali i iscrpili. Ako je tijekom izvođenja vježbi vaš puls viši od preporučenog, usporite s vježbanjem sve dok ne razvijete kondicijsku spremu za nešto intenzivnije vježbe. Savjet je da u prvih par tjedana počnete s laganim vježbanjem – manje intenzivne vježbe koje ne iscrpljuju tijelo, ali polako grade kondiciju. Postupno povećavajte intenzitet vježbanja sve dok, uz malo truda, praćenja vlastitih sposobnosti i poruka koje vam šalje tijelo, ne uhvatite ritam idealnog broja otkucaja vašeg srca.
RAMSLIN Biljne kapi divljeg luka (30 ml) – dobar prijatelj tvog srca
RAMSLIN Biljne kapi divljeg luka su 100% prirodni proizvod od svježeg lišća divljeg luka, proizvedene posebnim postupkom. Bočica od 30 ml dovoljna je za 12 dana korištenja. Ovdje pogledajte proces proizvodnje:
RAMSLIN Biljne kapi divljeg luka pomažu:
– održavanju normalnog funkcioniranja srca i krvnih žila
– zdravlju kardiovaskularnog sustava kao i općem zdravlju
– snižavanju visokog krvnog tlaka
– snižavanju razine triglicerida i „lošeg“ kolesterola
>>Biljne kapi divljeg luka možeš nabaviti i u Naturala Shopu by Malči Viola
Doziranje i način uporabe
Koriste se 3 puta dnevno po 20 kapi, razrijeđeno u toploj vodi, čaju ili juhi. Biljne kapi divljeg luka možete uzeti na prazan želudac, 30 minuta prije obroka. Tekućina sa kojom se miješaju ne smije biti vrela, maksimalno do 45 stupnjeva Celzijevih. Koristite u kontinuitetu minimum 2 mjeseca. Biljne kapi sadrže alkohol. Ljudi koji imaju problema sa želucem, trebaju ih koristiti s hranom.
Važno je napomenuti da Biljne kapi divljeg luka koristite redovito, ne preskačući dozu. Prekid uzimanja znači da s uzimanjem treba započeti ispočetka.
Gdje mogu kupiti kapi divljeg luka?
Popis ljekarni i specijaliziranih trgovina u kojima su dostupne kapi divljeg luka pronađite na linku! Više o kapima divljeg luka pročitajte na linku!
Potraži Herbium i na Facebooku
Darujemo RAMSLIM Biljne kapi divljeg luka
Sudjeluj u darivanju jer čitateljima darujemo Biljne kapi divljeg luka (4 proizvoda). Da bi osvojio/la dar, moraš biti registrirani i punoljetni korisnik stranice Naturala.hr, prnaći na Naturali članak o divljem luku Ramslin i napisati nam za što se sve divlji luk koristi. Prijave šalji na igra@naturala.hr sa subjectom Ramslin. U prijavi je obavezno navesti ime, prezime, nick na Naturali, adresu i broj telefona/mobitela. Pravila darivanja pronađi ovdje. Prijaviti se možeš do 23. lipnja2015.
Objava rezultata darivanja
Dar osvajaju Klaudija Kloštar, Tonka Maceljski, Vinka Klobočar i Mateja Vrhovski.
Čestitke i zahvaljujemo svima na sudjelovanju,
Uredništvo Naturala.hr