Svjetski dan mentalnog zdravlja (World Mental Health Day) obilježava se 10. listopada. Depresija, kao psihički poremećaj, pogađa oko 121 milijun ljudi diljem svijeta i jedan je od vodećih uzroka onesposobljenosti odnosno gubitka produktivnosti u svijetu, pokazuju podaci Svjetske zdravstvene organizacije. Ove se godine naglašava važnost mentalnog zdravlja u primarnoj zdravstvenoj zaštiti, unaprjeđenja prevencije i ozdravljenja te podizanje svijesti građana o mentalnom zdravlju.
Mentalno je zdravlje stanje dobrobiti, shvaćanje vlastitog potencijala i mogućnosti, te nošenje sa svim životnim problemima i stresom, produktivan rad i doprinos zajednici.
„Evidentan porast broja pacijenata zadnjih godina zapaža se daleko više u ambulantnom režimu liječenja, čemu dodatno pridonose kriza u gospodarstvu i kriza morala u društvu što redom utječu na sve lošiji odnos poslodavaca prema zaposlenima i nespremnost pojedinca na prihvaćanje i snalaženje u novonastalim uvjetima„ smatra prim. dr. Jadran Morović, predsjednik Saveza psihoterapijskih udruga Hrvatske, i dodaje „ukoliko osoba s poteškoćama uvidi svoje probleme i potraži pomoć, psihoterapija može biti vrlo jako oružje u prevenciji duševnih poremećaja i bolesti, jer psihoterapijskim procesom takva osoba postaje svjesnija sebe, mijenja određene stavove i navike, emocionalno sazrijeva, postaje samostalnija i samodostatna, sposobna ostvariti kontakte s drugima i preuzeti odgovornost za sebe“.
Jadran Morović, predsjednik SPUH-a
Uzrok su mentalnih i neuroloških bolesti, te psihičkih poremećaja i velike osobne patnje, a oboljeli su izloženi društvenoj izolaciji, stigmatizaciji i smanjenoj kvaliteti života, te većoj stopi smrtnosti. Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) definira zdravlje čovjeka kao „stanje potpunog tjelesnog, psihičkog i socijalnog zdravlja“, čime se samo ističe važnost psihičke čovjekove stabilnosti. Statistike pokazuju da četvrtina svjetske populacije tijekom svog života oboli od bar jednog psihičkog poremećaja, dok predviđanja nisu ništa bolja – prognozira se da će se do 2020. godine depresija popeti na zabrinjavajuće drugo mjesto na listi vodećih bolesti, dok su u Hrvatskoj prema broju dana provedenih na liječenju u bolnici, na prvom mjestu duševni poremećaji i poremećaji ponašanja!
„Psihoterapija je dugotrajan i kompleksan proces u kojem je potrebno mnogo truda kako bi se problemi prepoznali i riješili. Psihoterapeut ne može sam riješiti nečiji problem i tegobe, ali može pomoći u njihovom rješavanju te ostvarivanju potencijala i poboljšanju kvalitete života. Stoga bih pozvao sve zainteresirane na 2. međunarodnu konferenciju Saveza psihoterapijskih udruga Hrvatske, Nijanse psihoterapije, 19. i 20. listopada u zagrebačkom hotelu Panorama. Drugi dan konferencije namijenjen je široj javnosti jer će im predavanja i interaktivne radionice pokazati kako psihoterapija može pomoći u očuvanju mentalnog zdravlja, dok je prvi dan konferencije rezerviran za stručnjake.“ poručio je prim. dr. Jadran Morović.