Znanstvenici su godinama upozoravali na potencijalne opasnosti plastike – ne samo po okoliš, nego i u interakciji s ljudskim organizmom. Sada ovu tvrdnju mogu potkrijepiti i prvi dokazi kako su u ljudskom organizmu zaista prisutne mikroskopske čestice plastike, jer plastika je pronađena i u ljudskoj stolici.
Novo istraživanje predstavljeno u Beču, na konferenciji Ujedinjene europske gastroenterologije (UEG), uključilo je uzorke stolice osam ispitanika diljem svijeta, iz Finske, Italije, Nizozemske, Poljske, Rusije, Austrije, Velike Britanije i Japana.
Na konferenciji su istraživači Medicinskog sveučilišta u Beču i austrijske Agencije za zaštitu okoliša izvijestili da je svaki pojedini uzorak stolice u svojoj analizi bio pozitivan na prisutnost mikroplastike, koja se definira kao čestice plastike manje od 5 milimetara. U uzorcima je identificirano do devet različitih vrsta plastike, veličine od 50 do 500 mikrona, uključujući uobičajene tvari iz kućanstva i industrije hrane poput polipropilena i PET-a, odnosno polietilen tereftalata.
Sudionici istraživanja bili su u dobi od 33 do 65 godina, a svi su tijekom sedam dana prije provedenog testiranja konzumirali hranu i piće iz plastičnih pakiranja. Na svakih 10 grama uzoraka stolice otkriveno je 20 čestica mikroplastike.
Mikroplastika se ponekad proizvodi namjenski za specifične svrhe (kao što su sitne piling-čestice u nekim proizvodima za njegu kože), ali se može stvoriti i nenamjerno prilikom raspadanja većih dijelova plastike.
Pretpostavlja se kako mikroplastika u ljudski organizam ulazi putem hrane – prethodna su istraživanja pokazala da flaširana voda može sadržavati čestice mikroplastike, a konzumiranje određenih vrsta hrane, poput ribe i drugih vrsta morskih plodova, u čijem je organizmu također prisutna mikroplastika, posredno unosi čestice plastike i u ljudski organizam.
Prema priopćenju koje je objavio UEG, mikroplastika se može akumulirati u gastrointestinalnom traktu, gdje bi mogla utjecati na toleranciju i imunološki odgovor crijeva. Također može pridonijeti ispuštanju toksičnih kemikalija i patogena u tijelo, upozoravaju znanstvenici, a testiranja na životinjama pokazala su kako najmanje čestice mogu stići do krvotoka, limfnog sustava ili jetre.
Voditelj istraživanja Philipp Schwabl izjavio je u priopćenju da studija potvrđuje ono na što se već dugo sumnjalo – da je plastika prisutna i u ljudskom organizmu. Rezultati istraživanja došli su u pravi čas, u jeku napora Europske unije za zabranu plastičnih proizvoda za jednokratnu upotrebu. Pretpostavlja se kako plastika čini čak 86 posto otpada u svjetskim morima, a na meti Europske unije je 10 plastičnih proizvoda koji se najčešće nalaze naplavljeni na europskim plažama i morima.
Zbog toga je Europski parlament 24. listopada na plenarnoj sjednici u Strasbourgu velikom većinom izglasao direktivu o potpunoj zabrani nekih plastičnih proizvoda. U tu skupinu ulaze plastični štapići za uši, plastični pribor za jelo, plastični tanjuri i plastične slamke, dok se u slučaju drugih plastičnih proizvoda radi na ograničavanju njihove uporabe kroz smanjenje potrošnje na nacionalnoj razini.
Pročitaj i ovo:
• Provjerite koje plastične proizvode više nećete moći koristiti
• UN upozorava: Plastika se nalazi svuda oko nas – možda i u vama
• 10 mitova o klimatskim promjenama kojima ne treba vjerovati