Nepobitna je činjenica da je voda izvor života – svi fizički i kemijski procesi izmjene tvari u ljudskom organizmu, koje jednom riječju zovemo život, odvijaju se isključivo u vodi. Zbog toga više od dvije trećine našeg tijela otpada na vodu, a isto vrijedi i za biljke i životinje. Nedostatak vode u vrlo će kratkom vremenu ugroziti normalno odvijanje životnih funkcija organizma, što dovodi do jednostavnog zaključka kako je raspolaganje vodom pitanje života i smrti.
Na prvi pogled, vode ima u izobilju – više od 3/4 površine Zemlje prekriveno je oceanima, jezerima i rijekama. Međutim, samo 3 % od te ukupne količine otpada na slatku vodu, još manji udio je uistinu prikladan za piće, a taj je pak nejednoliko raspoređen i nije svugdje lako dostupan. Dr.sc. Zlatko Fröbe, dipl. ing. kemije, koji se bavi temama vezanim uz zaštitu okoliša i očuvanje prirodne sredine, s fokusom na razvijanje metoda za kontrolu i utvrđivanje onečišćenosti prirodnih voda, smatra da rezerve prirodne vode već danas imaju stratešku važnost jednaku izvorima energije ili bogatim rudnim nalazištima.
Ljudska djelatnost – glavni izvor zagađenja
– Samo prirodna čista voda može ispuniti svoju osnovnu zadaću održavanja života svojim prehrambenim i ljekovitim svojstvima. Pitka voda mora sadržavati prirodne minerale jer su oni prijeko potrebni za rad živih organizama. Prema vrsti i količini otopljenih soli, vode se dijele na tvrde i meke. Čak i najčišća izvorska voda može biti relativno tvrda po sastavu otopljenih soli, ali su to minerali prirodnog porijekla koje ljudsko tijelo treba u svakodnevnoj prehrani i potpuno su neškodljivi po zdravlje.
To se na žalost ne može reći za većinu površinskih voda u blizini velikih industrijskih centara ili obradivih poljoprivrednih površina. I to su prirodne vode, ali su uslijed ispusta industrijskih otpadnih voda i ispiranjem poljoprivrednih površina opterećene različitim kemijskim spojevima kojima porijeklo nije u prirodi, već proizlaze iz ljudske aktivnosti. Takva voda vrlo često ima i boju i okus i miris, u pravilu neugodan. – naglašava dr. Fröbe.
Budući da zagađenje iz površinskih voda i površinskog tla neminovno dospijeva u podzemlje, onečišćenje tla značajan je izvor zagađenja podzemnih voda. Glavni uzroci zagađenja vode su divlja odlagališta otpada i njihovo oborinsko ispiranje u tlo i podzemne vode, vodopropusna kanalizacija, industrijski pogoni, poljoprivredna djelatnost te ispiranje tla onečišćenog raznim industrijskim i komunalnim otpadom. Zbog toga, osim povećanih mikrobioloških pokazatelja, dolazi i do prekoračenja drugih parametara kakvoće kao što su sadržaj ukupnog fosfata, nitrata, mineralnih ulja, režim kisika, hranjivih tvari i slično. Usto, poljoprivredne su površine dodatno opterećene prisustvom pesticida, herbicida i mineralnih gnojiva.
Najopasniji su organski spojevi
Analizom vode utvrđuje se njezina zdravstvena ispravnost kroz kontrolu osnovnih mikrobioloških i kemijskih zagađivača. Iako je popis parametara iscrpan, analiza vode ne može obuhvatiti sve moguće tvari koje su potencijalni zagađivači vode, tvrdi Fröbe, posebice kad se radi o organskim spojevima kojih u okolišu može biti vrlo mnogo. A upravo su oni najopasniji po ljudsko zdravlje jer znatnim dijelom uključuju toksične i biološki aktivne spojeve kao što su pesticidi i herbicidi, proizvodi farmaceutske industrije, hormoni, klorirani spojevi, aromatski derivati i slično.
– Sve organske spojeve koji se mogu istovremeno naći u vodi nije moguće identificirati i izmjeriti jer ih ima previše i pripadaju vrlo različitim klasama zagađivača, a nerijetko su prisutni u vrlo niskim (ali unatoč tome moguće škodljivim) koncentracijama. Stoga, kad se govori o analizi vode za piće, ispravnije bi bilo reći da se kakvoća vode procjenjuje, a ne utvrđuje. Takva se procjena temelji najčešće na općenitim i najlakše dostupnim zbirnim, ali zato i nepotpunim pokazateljima, koji mogu (ali i ne moraju) pružati potpunu informaciju o zdravstvenim rizicima. Zato se rezultati analiza često interpretiraju statistički, ukazujući na tzv. “prosječnu” kakvoću vode dobivenu analizom velikog broja uzoraka prikupljenih na većem području. Odabir prosječne vrijednosti dopušta procjenu kakvoće vode u općim karakteristikama, kao što su primjerice mutnoća, kiselost ili ukupni sadržaj fosfata, ali ne govori ništa o mogućoj prisutnosti zagađivača (pa i onih najopasnijih) koji nisu uključeni u rezultat ispitivanja jer nisu bili obuhvaćeni postupkom analize – upozorava dr. Fröbe.
EVA filteri za vodu brinu o vašem zdravlju
Primjer Dubrovnika zorno prikazuje koliko je važno na raspolaganju imati izvor čiste pitke vode. Naime, nakon obilnih kiša došlo je do zamućivanja izvorišta vode iznad dozvoljene vrijednosti. Takva voda ne zadovoljava zdravstvene standarde i ne preporučuje se za piće, zbog čega je vodu prije uporabe nužno istaložiti pa bistri dio prokuhati.
Međutim, EVA filteri za vodu, bazirani na posve prirodnoj osnovi, osiguravaju čistu izvorsku vodu spremnu za piće u tren oka. Dovoljno je postaviti EVA filter bilo gdje u prostoru, uliti vodu i promatrati kako se voda kap po kap prirodno filtrira kroz slojeve tla – ne spaja se na struju ni vodovod.
EVA filteri uključuju čak 9 faza prirodne filtracije vode i obogaćivanja vode iz vodovoda prirodnim mineralima. Zahvaljujući svom jedinstvenom procesu filtracije i mineralizacije po uzoru na podzemne vode, zaboravite na klor i kamenac u vodi, teške metale, bakterije, talog te mogući neugodan miris ili okus vode. Voda se filtrira kao u prirodi kroz slojeve tla: ugljen, kvarcni pijesak, srebro, zeolit i glinu.
Vrhunska kvaliteta vode i dugotrajnost dijelova EVA filtera još su jedan razlog za zadovoljstvo, čime ste nakon kupnje mirni dulje od godinu dana do zamjene prvog dijela filtera. Do tada nemate nikakvih troškova, a servisiranje ne postoji. Osim o vašem zdravlju i novčaniku, EVA filteri ujedno brinu i o okolišu. Naime, flaširana voda i drugi sustavi filtracije vode predstavljaju dodatno financijsko opterećenje zbog gubitka vode, potrošnje električne energije, transporta i plastičnog otpada.
Akvilia Unio d.o.o. je ekskluzivni zastupnik EVA Water Clinic proizvoda za Hrvatsku i Sloveniju, s poslovno-izložbenim prostorom na adresi Remetinečka cesta 7 (Kajzerica, zgrada ZIP/INSAKO), Zagreb. Više informacija potražite na službenim stranicama www.eva.hr ili nas nazovite preko EVA pozivnog centra 01/777 36 56.
Pročitaj ovo:
>> EVA Fontaine filter za vodu – izvorska voda u tvom domu
>> EVA Ultimate napredna tuš glava – za najbolje iskustvo tuširanja ikad
>> EVA filter za vodu – isprobaj pa kupi!