U utorak, 20. studenog, obilježava sa Svjetski dan djece. Tim povodom želimo vas uputiti da obratite pažnju na sveprisutni problem nasilja kod djece kako bismo na vrijeme pomogli svim malim žrtvama zlostavljanja.
Da sva djeca nisu anđelci već ste se sigurno više puta i sami uvjerili. Međutim, njihova ˝nestašnost˝ ponekad može ostaviti ozbiljne fizičke i psihičke posljedice na njihove žrtve. Zlostavljači ne moraju biti samo odrasle osobe, ˝bullying˝ se sve češće pojavljuje među djecom školskog uzrasta.
Djeca – žrtve takvog zlostavljanja, najčešće su previše u strahu ili se pak srame toga što im se događa. Poanta je da se gotovo nikada neće obratiti odrasloj osobi za pomoć već će radije u tišini trpiti nasilje kojim su okruženi gotovo svakodnevno.
Tu nastupamo mi – odrasli, jer takva djeca trebaju našu pomoć. Vrlo je bitno prepoznati znakove zlostavljanja što prije kako bi takvi problemi riješili prije nego što na djetetu ostave doživotnu traumu.
Najčešći znakovi ˝bullyinga˝ kod djece:
• Fizičke ozljede: modrice, porezotine, ogrebotine
• Učestalo ˝gubljenje˝ stvari. Zlostavljači rado otuđuju razne predmete od svojih žrtava. To može biti džeparac, užina, odjevni predmeti, igračke i drugi predmeti. Ukoliko se vaše dijete iz škole konstantno vraća gladno, to može značiti da mu netko otuđuje užinu.
• Poremećaji sa spavanjem, učestale glavobolje, bolovi u trbuhu i drugi slični problemi. Djeca su sklona ˝izmišljati˝ bolesti samo kako bi izbjegla određene situacije ili određene ljude.
• Promjene u ponašanju, najčešće prema tuzi i povučenosti. Ponekad se može pojaviti i agresivno ponašanje.
• Šutnja ili pokazivanje straha pri spominjanju određenih situacija.
• Pojava problema s učenjem i dobivanje lošijih ocjena.
• Spominjanje samoubojstva.