U subotu, 1. prosinca, diljem svijeta obilježava se Svjetski dan borbe protiv AIDS-a. U Hrvatskoj je HIV-om zaraženo oko 700 osoba, a u proteklih 25 godina od AIDS-a je umrlo 177 ljudi. Iako je Hrvatska i dalje jedna od zemalja s niskim rizikom od AIDS-a, uz tu kobnu bolest vežu se brojni mitovi i predrasude – zamijenite ih činjenicama.
MIT br. 1: Imati HIV znači imati AIDS
Virus humane imunodeficijencije (HIV) uništava CD4 stanice ljudskog imuniteta koje pomažu u borbi protiv bolesti. Uz pomoć pravih lijekova s HIV-om možete živjeti desetljećima bez razvoja AIDS-a. Sindrom humane imunodeficijencije (SIDA ili AIDS) je dijagnosticiran ukoliko ste zaraženi HIV-om, a razina CD4 stanica u vašem tijelu padne ispod 200.
MIT br. 2: S HIV-om vam preostaje svega par godina života
HIV na svakoga utječe drugačije. Neki razviju AIDS svega par mjeseci nakon zaraze HIV-om, čim im virus oslabi imunitet. Drugi pak žive desetljećima bez razvoja AIDS-a. Redovitim liječničkim kontrolama, držanjem uputa i brigom za zdravlje može se vrlo uspješno spriječiti/odgoditi razvoj AIDS-a.
MIT br. 3: HIV ćete prepoznati po simptomima
Neke osobe nakon zaraze HIV-om ne pokazuju nikakve simptome godinama. Međutim, mnogi razvijaju simptome unutar samo desetak dana od infekcije. Prvi simptomi slični su simptomima gripe ili mononukleoze. Obično nestanu nakon nekoliko tjedana i mogu se pojaviti tek za par godina. Jedini način da saznate jeste li zaraženi HIV-om jest da se testirate.
MIT br. 4: HIV je izlječiv
Ne postoji lijek za HIV, ali postoje liječnički tretmani koji relativno uspješno održavaju broj virusa na niskoj razini. Neki lijekovi blokiraju proteine koji su potrebni ovom virusu da se umnoži, drugi sprečavaju prodor virusa u stanice imuniteta. U svakom slučaju, pristup u liječenju je individualan.
MIT br. 5: Sex je siguran ako oba partnera imaju HIV
Ukoliko vi i vaš partner/ica imate HIV to ne znači da možete prakticirati odnos bez zaštite. Korištenje kondoma je preporučljivo jer ovaj vid zaštite predstavlja fizičku barijeru drugim spolno prenosivim bolestima.
MIT br. 6: Ne možete izbjeći ostale simptome HIV-a
Zbog oslabljenog imuniteta, osobe s HIV-om mogu biti osjetljive na infekcije poput; upale pluća, tuberkuloze, kandidijaze i drugih bolesti. Najbolji način za smanjenje rizika od takvih infekcija jest uzimanje lijekova. Neke se bolesti mogu preventivno suzbiti na taj način. Također, osobama koje su zaražene HIV-om preporučuje se smanjeno dolaženje u kontakt s prijenosnicima raznih bolesti putem termički nedovoljno obrađenim namirnicama, smećem i potencijalno kontaminiranom vodom.
ČINJENICA br. 1: HIV se ne prenosi običnim dodirom
Ne možete prenijeti niti dobiti HIV od grljenja, korištenja tuđeg ručnika ili pijenja iz iste čaše. Slučajevi prijenosa HIV-a transfuzijom krvi, uistinu su rijetkost zbog stroge kontrole. Ova bolest se najčešće širi prakticiranjem sexa bez zaštite, dijeljenjem igala i tetoviranjem s opremom koja nije propisno sterilizirana.
ČINJENICA br. 2: Svatko se može zaraziti HIV-om
Samo se u SAD-u godišnje HIV-om zarazi oko 56 000 ljudi, a od AIDS-a umre čak 18 000 osoba. HIV-om se mogu zaraziti svi; muškarci, žene, djeca, homoseksualci jednako kao i heteroseksualci.
ČINJENICA br. 3: Možete imati zdravu djecu iako ste zaraženi HIV-om
Majke zaražene HIV-om mogu prenijeti virus svome djetetu tijekom trudnoće ili samog poroda. Međutim, taj rizik se može uvelike smanjiti uz prikladnu liječničku pomoć. Trudnice s HIV-om trebaju uzimati lijekove kako bi ublažile svoju infekciju i zaštitile dijete od virusa.