Novi Sad jedinstven je po mnogo čemu, a možda ponajviše po svom multikulturalizmu – grad je to u kome zajedno živi 26 nacionalnih manjina, živeći u slozi i harmoniji, zajedno slaveći dva Božića i dvije Nove godine, Svetog Nikolu i „Mikulása“, odlazeći i na liturgiju i na misu…
Multikulturan karakter te velik broj kulturnih i obrazovnih institucija dio su prepoznatljivosti Novog Sada, koji u 2019. godinu ulazi kao Europska prijestolnica mladih. Ta je čast izborena u tijesnoj konkurenciji s Manchesterom, Perugiom i Amiensom. No, to nije jedina titula kojom se Novi Sad može ponositi – kao grad muzeja, galerija i kazališta te tradicijom bogat festivalski grad međunarodnog značaja, Novi Sad je proglašen Europskom prijestolnicom kulture 2021. godine. Time se Novi Sad pozicionirao kao nezaobilazna destinacija u Europi, što znači da je krajnje vrijeme za posjet.
Foto: Turistička organizacija Grada Novog Sada, www.novisad.travel
Što vidjeti?
Novi Sad je u epohi prosvijećenosti i modernizma bio središte srpske kulture i stvaralaštva, a danas je kulturni, turistički, znanstveni i administrativni centar Vojvodine. Ako ste u Novom Sadu prvi puta, predlažemo da razgled turističkih atrakcija upotpunite s jedinstvenim doživljajima koje nudi program adventskih događanja.
Dunavska ulica
Jedna od najstarijih ulica u Novom Sadu, Dunavska ulica spaja obalu Dunava i Zmaj Jovinu ulicu. Svoj je današnji izgled zadobila tijekom obnove koja je započela sredinom 19. stoljeća, poslije velikih razaranja u previranjima 1849. godine protiv mađarske vlasti. Ulicu krase jednokatnice raznobojnih fasada, čiji pasaži kriju razgranatu mrežu prodavaonica, restorana i slastičarnica. Na početku ulice nalazi se i najstarija zgrada u Novom Sadu, „Kod belog lava’’, sagrađena početkom 18. stoljeća, ujedno i jedna od rijetkih građevina koja je preživjela razaranja 1849. godine.
Gradska kuća
Na novosadskom glavnom trgu nalazi se Magistrat, poznat i kao Gradska kuća. Riječ je o monumentalnom zdanju izgrađenom 1895. godine, s četiri kupole na uglovima zgrada i tornjem na čijem se vrhu nalazi balkon. Na sam je vrh zgrade u vrijeme njezina nastanka postavljeno zvono za uzbunu u slučaju požara, kojeg su Novosađani ubrzo krstili nadimkom „Matilda“, a iako je pretopljena u ratno vrijeme, sjećanje na „Matildu“ i dalje živi.
Muzej Vojvodine
Šetnja Dunavskom ulicom dovest će vas do Muzeja Vojvodine, čija arheološka, povijesna i etnografska građa svjedoči o povijesti prostora Vojvodine, od paleolitika do 20. stoljeća. Preteča muzeja bila je institucija pod imenom Vojvođanski muzej, nastala je 1947. izdvajanjem dijela materijala iz Muzeja Matice srpske, koja je 1974. smještena u zgradu nekadašnjeg suda. Među najpoznatije eksponate ubrajaju se tri paradna kasnorimska pozlaćena šljema.
Hotel “Vojvodina”
Zgrada Hotela Vojvodina u svojih je stoljeće i pol postojanja zadržala istu funkciju, ali izredala nekoliko vlasnika i imena. Prvi hotel podigao je Johan Ajgler 1854. godine i krstio ga imenom carice Elizabete, supruge cara Franje Josipa I. Ovaj luksuzno opremljeni hotel ubrzo je postao mjesto okupljanja više klase, poznato po dobroj kuhinji, vinima, balovima i zabavama. Sljedeći vlasnik bio je Gedeon Dunđerski, koji je u dvorištu hotela 1895. sagradio kazalište uništeno u požaru. Nakon Prvog svjetskog rata hotel je nosio ime Marija, po supruzi kralja Aleksandra Karađorđevića, da bi nakon Drugog svjetskog rata dobio i zadržao sadašnje ime.
Vladičanski dvor
Vladičanski dvor Eparhije bačke Srpske pravoslavne crkve smjestio se u neposrednoj blizini pravoslavnog sabornog hrama sv. Đorđa. Iako je prvi dvor uništen u bombardiranju Novog Sada s Petrovaradinske tvrđave u Buni 1849. godine, na istom je mjestu 1901. godine sagrađen novi. Prilikom posjete Novom Sadu 1919. godine, regent Aleksandar Karađorđević boravio je u Dvoru i upravo se s njegovog balkona obratio okupljenim građanima.
Rimokatolička Crkva Imena Marijinog
Rimokatolička Crkva Imena Marijinog, poznata i kao katedrala, sagrađena je između 1893. i 1895. godine u neogotičkom stilu, prema projektu arhitekta Đerđa Molnara. Njezin toranj visok 73 m čini je najvišom bogomoljom u gradu, a nakon stradanja u požaru 1904. godine, krov ukrašen šestokutnim emajliranim keramičkim pločicama. U vrijeme posljednje obnove, crkva je istaknuta efektnim projektom osvjetljenja, što je doprinijelo da postane jedna od najprepoznatljivijih građevina Novog Sada.
Foto: Turistička organizacija Grada Novog Sada, www.novisad.travel
Nema do lokalne kuhinje
Jela s roštilja, ćevapi, pljeskavice, sarmice, čorbe… U Novom Sadu nećete ostati gladni. Pobrinut će se za to i više nego obilne porcije te gostoljubivi domaćini, što znači da ćete iz svakog od restorana izaći sa širokim osmijehom na licu.
Lazin Salaš
Lazin Salaš svoje goste dočekuje u autentičnom vojvođanskom ambijentu u centru Novog Sada. U ponudi su domaća kuhana jela te jela s roštilja, pri čemu je nezaobilazan vojvođanski gulaš, sarmice, domaći ćevapi, janjetina ili teletina ispod saća te oval za gladne bećare. Naravno, bez slatkog ne može, pa za kraj ostavite mjesta za šnenokle, baklavu ili salašarsku pitu.
Astal Šaren
Pravi se biser lokalne kuhinje krije u ovoj jednostavnoj, ali razigranoj krčmi. Od čorbi i jela na žlicu, pilećih zalogaja s roštilja, neizostavnih ćevapa, punjenje vješalice ili miksa jela s roštilja, recept ovdje glasi – jednostavno, a domaće.
Sokače
Kao pravi obiteljski restoran, Sokače na stol donosi klasična srpska jela pripremana po recepturama porodice Nikolić iz Zaječara. Jela s roštilja, ćevapi, pljeskavice, kobasice, jela kuhana u zemljanim posudama, uštipci… svi su ovi recepti usavršavani tijekom 100 godina duge obiteljske tradicije, baš onako kako se pripremaju u novosadskom kraju.
Špajz Salaša 137
Novootvoreni lokal plijeni pažnju svojim šarmantnim i rustikalnim izgledom koji podsjeća na vojvođanski salaš. U ovom restorančiću poslužuje se dnevni meni koji svakodnevno dolazi svježe pripremljen, od lokalnih namirnica, sa Salaša 137. U sklopu restorana Špajz je i mala trgovina gdje možete kupiti autohtone domaće proizvode.
Restoran Veliki
Sve osobine multi-kulti vojvođanskog duha i kulinarski utjecaji mađarske, njemačke, slovačke i srpske kuhinje objedinjuju se na tanjurima restorana Veliki. Smjestio se nadomak samog centra grada, a svojim ambijentom i gastro ponudom slavi pravu multikulturološku Vojvodinu i tradicionalnu kuhinju naroda koji su živjeli i žive na ovom prostoru.
Zimska fantazija u Novom Sadu
Zahvaljujući svojoj poziciji na razmeđi Istoka i Zapada, blagdanska je atmosfera u Novom Sadu još veća i veselija, a moglo bismo reći i duplo veća nego drugdje. Početkom prosinca grad navlači svoje blagdansko ruho, kreirajući tako zimsku fantaziju koja raznovrsnim programima i manifestacijama tvori u magičnu blagdansku atmosferu u kojoj podjednako uživaju i Novosađani i njihovi gosti.
Foto: Turistička organizacija Grada Novog Sada, www.novisad.travel
Winterfest, 27.11. – 29.12.2018.
Središnje adventsko događanje zasigurno je NS Winter Fest, zimski festival koji se održava na glavnom gradskom trgu, Trgu slobode. Posjet sajmu prilika je za isprobavanje gastro specijaliteta u kojoj od dvadesetak adventskih kućica, biranje unikatnih suvenira te vožnju centrom grada u novogodišnjem fijakeru. Svake večeri u 18 sati započinje glazbeni program nastupom djece iz novosadskih osnovnih škola, nakon čega slijede nastupi novosadskih orkestara, bendova i DJ-a.
Ledena šuma, 7.12. 2018. – 20.01.2019.
Zakoračite u magičan svijet Ledene šume, koja već redovito svakog prosinca nikne na prostoru Dunavskog parka. Riječ je o klizalištu s pratećim sadržajima koje će svim posjetiteljima osigurati obilje dobre zabave, uz besplatnu školu klizanja za najmlađe, animaciju za djecu, glazbeni program, zimski bazar te kućice s ponudom hrane, pića i slatkih delikatesa.
Avalanche Risk – City Jam, 21. i 22. 12. 2018.
Ulično natjecanje u free style snowboard&ski vožnji ponovno okuplja najistaknutije vozače u regiji, će koji svojim vještinama dočarati najatraktivnije segmente ovog sporta. Akrobacije će se izvoditi na terenu na zapadnoj strani SPENS-a, a ovo atraktivno događanje ima za cilj potaknuti mlade na bavljenje sportom i u zimsko vrijeme.
Novosadske dječje zimzarije, 21.12.2018. – 11.01.2019.
Novosadske dječje zimzarije okupljaju preko 30 institucija i organizacija koje novosadskoj djeci nude zanimaciju i tijekom zimskih praznika. Preko 150 kreativno-edukativnih i sportsko-rekreativnih programa, uključujući predstave, laboratorijske eksperimente, novinarske, slikarske, šahovske, lutkarske, glazbene, matematičke i jezične radionice otvorene su za svu djecu u dobi do 4 do 15 godina.
Foto: Turistička organizacija Grada Novog Sada, www.novisad.travel
Novosadski noćni bazar, 22. i 23.12.2018.
Deveti novosadski noćni bazar ponovno okuplja male proizvođače i izlagače, umjetnike, kreativce i sve koji poštuju njihov rad. Ako ste u potrazi za unikatnim suvenirom ili ručno izrađenim proizvodom, tada je posjet bazaru prilika da se opustite i ugodite sebe, i pritom uživate u prigodnim gastronomskim specijalitetima.
Doček Nove godine 31.12.2018./01.01.2019.
Zahvaljujući svojoj poziciji na razmeđi Istoka i Zapada, u Novom Sadu Nova godina slavi se na dva datuma, 31. prosinca i 13. siječnja. Ulicama grada se već od ranog jutra slijeva rijeka raspoloženih ljudi, atmosferu zagrijavaju proslave u kafićima i barovima, dok je glavna zabava rezervirana za dva gradska trga, Trg slobode i Trg Republike, koje će obilježiti nastupi poznatih glazbenika, veličanstveni vatromet i pozitivna atmosfera koju zajednički stvara 10 000 posjetitelja. A za par dana, repriza, jer se pravoslavna Nova godina slavi u noći između 13. i 14. siječnja.
Više informacija na službenim stranicama Turističke organizacije Grada Novog Sada.