Kada je riječ o tjelovježbi, aerobne vježbe često pokupe svu slavu – prvenstveno, svi oni zabavni načini da se dobro oznojite i odradite preporučenih 150 minuta tjelovježbe tjedno, kao što su plivanje, brzo hodanje ili odbojka. Manje privlačna je ona druga, zanemarena vrsta koja podrazumijeva trening snage, odgovoran za jačanje mišića i aktivaciju glavnih skupina mišića, kojeg najčešće izbjegavaju žene. Međutim, upravo bi takva vrsta treninga mogla pomoći u prevenciji ozbiljnih bolesti, prenosi Time.
Rezultati nove studije objavljene u časopisu Medicine & Science in Sports & Exercise pokazuju da trening snage značajno smanjuje rizik za dijabetes tipa 2 i kardiovaskularne bolesti. Ove su informacije osobito relevantne za žene, koje obično izbjegavaju trening snage u većoj mjeri nego muškarci. Trening snage ne samo da čini mišiće većima nego i povećava našu gustoću kostiju, što je posebno važno za starije žene i prevenciju osteoporoze. No, nedavni dokazi također pokazuju da smanjuje indeks tjelesne mase (BMI), što poboljšava način na koji tijelo koristi inzulin.
Znanstvenike je zanimalo mogu li manje poznate prednosti treninga snage, poput ovih, zapravo utjecati na rizik od dijabetesa tipa 2 i kardiovaskularnih bolesti. Istraživanje je obuhvatilo oko 36.000 starijih žena u dobi od 47 do 98 godina, koje su u periodu od 2000. do 2014. godine ispunjavale godišnje upitnike o svojem zdravstvenom stanju i razini tjelovježbe. Ključno je pitanje tražilo od žena da procijene koliko su sati treninga snage tjedno odradile tijekom protekle godine, nakon čega su istraživači pratili koja je od žena oboljela od kardiovaskularne bolesti – uključujući srčani udar i moždani udar – i dijabetesa tipa 2.
Kako se pokazalo, žene koje su radile treninge snage u bilo kojoj količini bile su zdravije na nekoliko razina – imale su veću vjerojatnost za niži indeks tjelesne mase, veću vjerojatnost za prihvaćanje zdravih prehrambenih navika i manje šanse da budu pušači, u usporedbi sa ženama koje su izbjegavale trening snage, navode autori. Rezultati su također pokazali da je trening snage smanjio rizik kod žena za 30 % od dijabetesa tipa 2 te za 17 % od kardiovaskularnih bolesti.
Nadalje, kombinacija aerobnih vježbi i treninga snage još je više smanjila rizik od bolesti. Sudionice studije koje su uključile oba oblika vježbanja u svoju rutinu imale su 65 % niži rizik od razvoja dijabetesa tipa 2 od žena koje uopće nisu vježbale.
Iako ideja o dizanju utega zvuči manje privlačno od znojenja na traci za trčanje, rezultati istraživanja pokazuju da bi uvođenje malo raznolikosti u režim vježbanja i uključivanje treninga snage moglo pridonijeti smanjenju rizika od opasnih bolesti kasnije u životu. To je sigurno vrijedno posezanja za bučicama nekoliko puta tjedno, zar ne?
Pročitaj i ovo:
• Krenite u akciju i počnite s tjelovježbom!
• 7 savjeta profesionalne trenerice za uspješan trening