Australski su istraživači 15 godina pratili 11.300 žena u kasnim 40-ima ili ranim 50-ima. Ispitanice su podijeljene u tri kategorije: one koje su vježbale najmanje preporučenih 150 minuta tjedno; one koje u početku nisu vježbale dugo, ali su počele kada su navršile 55, 60 ili 65 te treća kategorija – žene koje nikad nisu toliko vježbale.
Autori studije izvijestili su kako su žene koje su stalno vježbale 150 minuta tjedno i one koje su počele dosezati prag kondicije u 55. godini imale u prosjeku tri boda višu ocjenu fizičkog zdravlja od žena koje nisu ispunjavale smjernice za tjelesnu aktivnost.
Učinak tjelesne aktivnosti na fizičko zdravlje
“Naša studija pokazuje kako je važno da žene budu aktivne tijekom srednje dobi kako bi imale najviše koristi za fizičko zdravlje u kasnijem životu. U idealnom slučaju, žene bi trebale povećati razinu aktivnosti kako bi ispunile smjernice do 55. godine”, napisali su autori u studiji koja je objavljena u časopisu PLOS Medicine.
Istraživači su otkrili da je učinak tjelesne aktivnosti na ocjenu fizičkog zdravlja ‘značajan’ čak i kada se uzmu u obzir socioekonomski faktori i postojeća zdravstvena stanja. Međutim, nije bilo “značajne povezanosti” između tjelesne aktivnosti i rezultata mentalnog zdravlja.
Bilo kakvo vježbanje je dobrodošlo
Prema Smjernicama za tjelesnu aktivnost za Amerikance, primjerice, odrasli bi trebali imati 150 minuta tjelesne aktivnosti umjerenog intenziteta i dva dana vježbi za jačanja mišića tjedno.
Aktivnost umjerenog intenziteta karakterizira se kao vježba koja vam omogućuje pričanje, ali ne i pjevanje vaše omiljene pjesme. Primjeri uključuju brzo hodanje, sudjelovanje u aerobiku u vodi, vožnju biciklom na mjestu koje nije brdovito, igranje tenisa za parove i košenje travnjaka.
Aktivnost se ne mora obaviti odjednom – može se izvršiti u intervalima od 30 minuta pet dana u tjednu ili u kraćim razdobljima.
Pročitaj i ovo:
- Stres i starenje: Kako svakodnevni stres utječe na naš izgled?
- Njega kože iznad 40+: Koji ‘supersastojci’ najbolje pomlađuju kožu?
- Zagrli me nježno: Evo kako zagrljaji pozitivno utječu na zdravlje