Stanovnici Okinawe to nazivaju ikigai ili „razlog za postojanje“. Za stanovnike Kostarike to je „plan de vida“. Međutim, najčešće se jednostavno naziva životnom svrhom. Pronalaženje svrhe oduvijek je imalo važnu ulogu u životu obilježenom blagostanjem i dugovječnošću, kao što to pokazuju primjeri svjetskih stogodišnjaka. Tako se vjeruje da snažan osjećaj svrhe koju posjeduju stariji stanovnici Okinawe može djelovati kao „protuotrov“ protiv stresa i pomoći smanjiti upalu u tijelu, a time i smanjiti šanse za obolijevanje od Alzheimerove bolesti, artritisa i moždanog udara. Štoviše, postoji sve veći broj istraživanja koji podupiru učinak svrhe na mentalno i fizičko zdravlje te pokazuju kako ona može dovesti do duljeg životnog vijeka.
Dr. Robert Butler, prvi direktor američkog Nacionalnog instituta za starenje, procijenio je da definiranje životne svrhe dodaje više godina vašem životu. Dr. Butler i suradnici 2014. godine proveli su studiju koja je razmatrala povezanost između osjećaja svrhe i dugovječnosti, a rezultati su pokazali kako su pojedinci koji su imali jasan cilj u životu – razlog zbog kojeg ustaju ujutro, nešto što čini razliku – živjeli duže i bili mentalno oštriji od onih koji to nisu imali.
Recentna studija objavljena u časopisu Journal of American Medical Association povezala je snažan osjećaj svrhe s nižim rizikom od smrtnosti nakon 50. godine života. Istraživanje je pratilo oko 7 000 odraslih osoba starijih od 50 godina nakon što su ispunili upitnik o osjećaju svrhe. Na temelju odgovora sudionika, istraživači su rangirali vrijednosti životne svrhe i ponovno kontaktirali ispitanike pet godina kasnije. Otkrili su da je kod sudionika koji su imali najniže rezultate postojala dva puta veća vjerojatno da su umrli, za razliku od onih s najvišim rezultatima. Sve to ukazuje da snažan osjećaj svrhe može utjecati na zdravlje i dugovječnost na duge staze.
Pronalaženje životnog smisla ne mora se nužno realizirati kroz vašu karijeru. Može se pronaći u vašim hobijima, volonterskim organizacijama kojima darujete svoje vrijeme, radu u vrtu ili dok promatrate kako vam djeca (i unuci) odrastaju. Sve što vam donosi radost zbog koje s veseljem započinjete svaki novi dan.
Pročitaj i ovo:
• Doživjeti stotu: U kojim zemljama žive i što jedu stogodišnjaci?
• Redovito vježbate? Zapravo ste mlađi nego što mislite
• Zašto odustajemo od svoje životne svrhe?