Znamo da je vježbanje korisno za naše fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje, ali mnogi od nas još uvijek imaju pitanja o učinkovitosti tih napora – točnije, koja će vrsta vježbanja donijeti najviše koristi i koliko dugo treba vježbati?
Ako niste ljubitelj provođenja sati u teretani ili na treningu, tada stižu dobre vijesti. Nova studija koju je objavilo Europsko kardiološko društvo pokazala je da je što više kretanja dnevno, u bilo kojem obliku, povezano s većom dugovječnošću – bez obzira na vašu dob, spol i razinu kondicije.
Istraživači su proučavali kardiorespiratornu kondiciju oko 300 000 odraslih osoba u dobi između 18 i 74 godine i pritom su otkrili da se njihov rizik od smrti i kardiovaskularnih bolesti smanjio kako se njihova kondicija povećala. Prilično nevjerojatno, zar ne? A najbolji dio je, ispitanici nisu morali trčati maraton ili provoditi sate u teretani kako bi iskoristili ove pogodnosti. Čak su i mala povećanja u razini fitnessa, kao što je silazak na ranijoj tramvajskoj stanici ili odlazak na posao biciklom, bila dovoljna za poboljšanje njihovog ukupnog zdravlja.
Posebno je važno napomenuti da je povećanje razine fitnessa bilo korisno bez obzira na početnu točku, istaknula je autorica studije dr. Elin Ekblom-Bak iz Švedske škole za sport i zdravstvene znanosti u Stockholmu. To znači da bez obzira na kondiciju u kojoj ste se zatekli, bilo da se krećete malo ili puno, rizik od bolesti može se smanjiti ako u svoj dan dodate što više kretanja.
U međuvremenu, svi bismo trebali pronaći što više načina za inkorporiranje kretanja u našu svakodnevnu rutinu. Možda da krenete u dugu šetnju nakon posla ili se odlučite za stepenice umjesto dizala – jer čak i to malo ekstra kretanja na dan može značajno pridonijeti vašem zdravlju.
Pročitaj i ovo:
• Krenite u akciju i počnite s tjelovježbom!
• 7 savjeta profesionalne trenerice za uspješan trening
• Evo zašto trebaš hodati barem sat vremena dnevno