Jeste li razmišljali da zbog svog zdravlja pređete na sirovu hranu? Ja jesam. Priznajem. Ali vrlo kratko je to razmišljanje trajalo. Naime, previše volim jesti i kuhati da bi to kratko postalo – zauvijek. Uostalom, pomalo se grozim te riječi – zauvijek. Obično volim raditi ono što mi odgovara, barem u ovom prehrambeno-zdravstvenom smislu. A odgovaraju mi kašasti voćni sokići – svakog jutra.
Revolucija zelenog
Victoria Boutenko, pionirka zelenih sokova, zarazila je zelenim u početku sebe i svoju obitelj i malo pomalo cijeli svijet. Godinama je promatrala čimpanze kako bi naučila nešto o njihovoj prehrani. Imajući na umu da je probavni sustav čimpanzi vrlo sličan probavnom sustavu čovjeka – bilo joj je vrlo interesantno proučavati zašto se čimpanze hrane uglavnom voćem i zelenjem. Kada spominje zelenje, doktorica Boutenko ne misli na korjenasto povrće, već na nadzemne, zelene listove biljaka koji čine gotovo polovicu njihove sveukupne prehrane. Također, dr. Boutenko tvrdi da čimpanze jedu zeleno korjenasto povrće samo u trenucima gladi, onda kad zagusti.
Doktorica Boutenko tolika je zaljubljenica u zelenje da predlaže da se zeleno lisnato povrće svrsta u posebnu kategoriju namirnica, upravo zbog svojih svojstava. Koja je to tajna skrivena u zelenom lisnatom povrću, mladim listovima žitarica i listovima ljekovitog bilja koje dr. Boutenko također koristi u svojim receptima za sokove?
Zašto zeleno?
Jedan dio odgovora leži u tome da se radi o hrani koja je „živa“, u kojoj zbog stajanja, prerade, konzerviranja nisu uništeni svi vrijedni sastojci. Drugi se dio tajne krije u klorofilu, biljnim vlaknima, enzimima, hranjivim tvarima kojima su zeleni listovi krcati – aminokiselinama, bjelančevinama, vitaminima i mineralima … Klorofil je zeleni pigment koji nalazimo u listovima biljaka koji pomoću Sunčeve energije pretvara ugljični dioksid i vodu u kisik i jednostavne šećere. Klorofil je molekula bez koje ne bi bio moguć opstanak čovjeka na Zemlji, koja je svojom strukturom slična molekuli hema u krvi. Koristan je kod svih oblika kroničnih bolesti, anemije, problema s imunitetom kao i kod detoksikacije organizma. Alkalizira organizam i potiče rast aerobnih (prijateljskih) bakterija u našim crijevima te na taj način vrši detoksikaciju. Iako na tržištu postoje i dodaci prehrani koji sadrže klorofil, ipak ga je najbolje uzeti iz svježih zelenih listova mlade pšenice, mladog ječma, špinata, koprive, blitve, kelja, radiča, matovilca ili potočarke jednostavnim postupkom usitnjavanja u blenderu.
Kako pripremiti zelene sokove?
Jednostavno, odaberite omiljeno voće i šaku omiljenih zelenih listova i izmiksajte ih u blenderu koji ima minimalno 900 W u ukusan napitak ili napravite svoj sok pomoću sokovnika. Kod izrade soka postoje razne teorije koji je način najbolji, ali je za početak naajvažnije – krenuti. Nema smisla ulagati u skupe blendera ako sokiće nećete piti.
Dva ukusna jutarnja soka
Omiljena jutarnja kombinacija zelenog kašastog soka Naturala tima je izmiksati u blenderu – naranču, jabuku, komadić limuna i šaku špinata. Naša vrijedna suradnica Nikolina dala nam je pak odličan prijedlog za jednu ljetnu zdravu mirisno – ljekovitu varijantu. Predložila je kombinaciju blitve, banane, jabuke, ananasa, mente i melise.