Zelena glina posebice je rijetka zbog svog specifičnog staništa. Bogata je svim elementima koji se nalaze u morskoj vodi. U ljetnim mjesecima, kada je energija Sunca najintenzivnija, glina se iskopava i ostavlja sušiti na suncu. Nakon sušenja, sprema se za upotrebu tijekom cijele godine.
Zahvaljujući visokoj kvaliteti apsorpcije koju posjeduje sunčeva svjetlost, glina ispoljava neuobičajeno bogatstvo sastojaka. U trenutku iskapanja, takva glina tirkizno je plave boje, dok sušenjem prelazi iz zelene u sivkastu, kada je potpuno suha. Bez obzira na promjene boje, čim dođe u kontakt s vodom, ponovno nastaje prekrasna zelena boja. Nakon sušenja na suncu, zelena glina melje se u posebnim mlinovima dok se ne dobije vrlo fin prašak tj. fina zelena glina. Miješajući je s vodom do konzistencije paste, pretvara se u zelenu kremastu smjesu, sjajnog izgleda i elastične teksture. Čim se takva smjesa nanese na kožu, javlja se vrlo ugodan osjećaj dobrobiti koju nam čini njena primjena.
Maska za lice
Maske se sastoje od prirodnih glina, glicerola, biljnih i eteričnih ulja. Maske za kožu donose koži hidrataciju i hranu: glicerol koji hidratizira kožu, biljna ulja koja hrane te eterična ulja koja djeluju specifično, npr. reguliraju mašćenje, djeluju protuupalno itd. Za izradu maski za lice koriste se fine, superfine i ventilirane prirodne gline.
Receptura za izradu maski za lice (cca 35 do 50 g)
1. Izvagati 30 g gline
2. Dodati 1 do 2 g biljnog ulja prema tipu kože – jojobu ili shea maslac za masnu kožu, ulje badema za normalnu ili suhu kožu ili tamanu kod upalnih promjena.
3. Dodati eterična ulja (5 – 6 kapi) po izboru. Kod masne ili problematične kože preporučuju se mirta cineol, eukaliptus dives i širokolisna lavanda, kod suhe kože palmarosa i ruža, dok se eterično ulje sjemena mrkve koristi kod oštećene kože.
4. Postupno dodavati hidrolat i miješati dok smjesa ne poprimi konzistenciju paste. Hidrolat izaberite prema tipu kože. Maska se ne smije mrviti ili kliziti po koži jer to znači da je presuha. Miješanje treba izvoditi tijekom 5 minuta kako bi se svi sastojci pravilno izmiješali.
Maska se nanosi na suhu kožu i ostavlja na licu pola sata, nakon čega se ispire u vodi (najbolje pod tušem). Masku je najbolje primjenjivati jednom tjedno, a nakon nje na lice je potrebno nanijeti hranjivu kremu.
Blato (maska) za njegu kože tijela
Blato (maska) za tijelo nanosi se na suhu kožu. Osnova za izradu blata za tijelo je glina, a izbor gline ovisi o potrebama kože. Gline sadrže neophodne minerale koji hrane kožu. Za izradu blata za tijelo koristimo grublje usitnjene gline.
Receptura za izradu blata (maske) za njegu kože tijela
Blato za tijelo priprema se na sljedeći način: u posudu stavite 6 žlica gline, 1 dl soka aloe vere, žlicu biljnog ulja i eterična ulja prema tipu kože. Lagano miješajte uz dodavanje vode da dobijete kremastu smjesu koja se lagano može nanijeti na kožu. Smjesu blata nanesite na željene dijelove tijela. Blato pustite na koži da se osuši tijekom pola sata do 40 min i nakon toga isperite vodom. Rezultat toga bit će glatka, čista i mineralima nahranjena koža.
Napisao: Valter Ajman, dr. med., fitoaromaterapeut
Studio Aromedica
www.aromedica.hr