Sigurno ste barem jednom u životu pojeli zalogaj previše i nedugo potom požalili zbog toga. A zbog velike količine jako ukusne hrane, blagdani i obiteljska okupljanja općenito sa sobom nose povećan rizik od prejedanja. Osim što nas prejedanje uspori i natjera da provedemo popodne odmarajući, loše je u svim pogledima.
Negativne posljedice prejedanja
Kratkoročno može prouzrokovati žgaravicu, a dugoročno može dovesti do nezdravog povećanja tjelesne težine i pretilosti, što su čimbenici koji povećavaju rizik od srčanog udara. Dapače, intenzivno prejedanje zahtijeva veliki rad tijela sličan fizičkim aktivnostima poput trčanja ili stresnim situacijama u kojima su emocije povišene; pritisak koje te aktivnosti vrše na srce također može dovesti do srčanog udara.
Obilan obrok može potaknuti lučenje hormona stresa koji povećava krvni tlak i srčani ritam, a obilan obrok pun masti i rafiniranih ugljikohidrata povećava razinu triglicerida, što povećava rizik od moždanog i srčanog udara te raznih bolesti srca.
Dugoročne posljedice prejedanja su, osim nezdravog povećanja tjelesne mase i rizika za bolesti srca, povećanje šanse za razvijanje šećerne bolesti tip 2, odnosno dijabetesa tip 2.
Kako izbjeći prejedanje?
Neke savjete stručnjaka za izbjegavanje prejedanja ste sigurno već čuli: važno je držati se rutine i zdrave prehrane i vježbanja, te izbjegavati hranu s visokim udjelom zasićenih masti, kao i mliječne proizvode.
Redovna rutina zdrave prehrane tijekom cijele godine će vam pomoći držati zdravlje pod kontrolom, te će teži blagdanski obroci ostaviti manje posljedice na vaše tijelo. Umjesto zasićenih masti neka se na vašem tanjuru nađu namirnice koje su dobre za srce, poput svježeg voća i povrća, kao i žitarice s visokim udjelom vlakana.
Koristite se aplikacijama
Da se tijekom blagdanskog ručka ne zamarate količinom kalorija i zasićenih i nezasićenim mastima, taj posao jednostavno povjerite nekoj od aplikacija za praćenje hrane i unosa kalorija! Postoje i aplikacije za zdravlje srca, poput My Cardiac Coach i Instant Heart Rate.
Polako jedite
Znate li da našem mozgu treba 20 minuta da shvati da nam je želudac pun? Zato je važno polako jesti, jer kad shvatite da ste siti, već ćete pojesti. Mali trik koji će vas usporiti je da odložite vilicu na tanjur ili stol između dva zalogaja ili da popijete gutljaj vode između zalogaja.
Planirajte unaprijed
Najbolji rezultati se postižu dobrim planom! Prije odlaska na blagdanski objed napravite pripremu: tijekom dana pijte dosta vode, pojedite manji zdravi obrok prije samog ručka da vam smanji apetit te odredite koji vam je najdraži obrok u ponudi za ručkom – počastite se (u umjerenoj količini) njime, a ostaloj se hrani manje posvetite. Ako imate plan djelovanja tijekom ručka, lakše će vam biti odoljeti iskušenju za stolom!
Neka vam u fokusu bude – druženje!
Na kraju dana, ne idemo na blagdanske ručke i večere zbog hrane – dobro, ne samo zbog hrane! Blagdani su tu da provedemo vrijeme u društvu naših najmilijih i da stvorimo nove uspomene. A druženje nudi puno distrakcija za odvlačenje pažnje od hrane.
Predložite zanimljivu temu za diskusiju i fokusirajte se na razgovor ili isplanirajte obiteljsku aktivnost poslije ručka koja vas veseli i u kojoj želite sudjelovati, umjesto da poslijepodne provedete na kauču omamljeni od hrane. Vaše srce će vam biti zahvalno, kao i vaši bližnji!
Pročitaj i ovo:
- Zdravo srce: Ovo je doručak koji kardiolog želi da jedete češće
- Istezanje nogu može poboljšati kardiovaskularno zdravlje, saznaje studija
- 7 super zdravih namirnica koje će tvoje srce posebno voljeti
Naturala Life br. 13
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!