Propolis je biljna smola koju pčele sakupljaju s pupoljaka ili kore drveća. Propolis je poželjno koristiti tijekom cijele godine, no posebno se preporučuje korištenje prije početka sezone gripa i prehlada.
Zanimljiv je podatak da niti naš organizam a niti virusi, bakterije i drugi uzročnici bolesti ne mogu na propolis stvoriti otpornost pa da on prestane djelovati. U preventivne svrhe poželjno je zqa odraslu osobu uzeti 5-10 kapi propolisa 2-3 puta (svako)dnevno.
Propolis djeluje kao biostimulator jer aktivira i stimulira specifična antitijela u organizmu. Brojne studije pokazale su da propolis djeluje protiv bakterija, gljivica, virusa i upala te da ima anestetički, antioksidacijski i antitumorski učinak, potiče regeneraciju tkiva i jača imunološki sustav.
>> Apiterapija je dio prirodne medicine
Propolis je kao lijek poznat još od antičkih vremena. Kemijski sastav propolisa: ima visoki sadržaj vitamina, uključujući bioflavonoide (koji imaju poznato antioksidansno djelovanje). Od vitamina sadrži vit.B1, B2, B6, C, E, nikotinsku kiselinu i pantotensku kiselinu, te slijedeće minerale: natrij, kalij,magnezij, kalcij, barij, bor (u tragovima), stroncij, cink, kadmij, silicij, olovo, selen (u tragovina), nikal, krom, mangan, titan, srebro, bakar, kobalt, molibden.
Propolis se kod tretiranja određenih bolesti i stanja obično primjenjuje u kombinaciji sa medom i drugim pčelinjim proizvodima. Jedno od najučinkovitijih sredstava protiv grlobolje je propolis sprej koji se aplicira direktno na sluznicu grla.
Taj način primjene propolisa pokazao se kao jedno od najučinkovitijih sredastava protiv grlobolje.Oblaganjem sluznice propolisom biološki aktivne tveri djeluju kao lokalni anestetik a ujedno i oblažu tretirano područje. flavonoidnim sastavnicama propolisa (ima ih 35-55%) kao najsnažnijim antioksidansima pripisuje se uspješno liječenje kroničnih bolesti uzrokovanih oksidativnim stresom.
Propolis djeluje i kao anestetik bilo da se aplicira direktno na bolno mjesto ili da se uzima na usta (oralno). Propolis ima i antialergijska svojstva a djeluje na način da blokira oslobadanje histamina.
U kozmetici (kremema) propolis pospješuje prokrvljenost i bržu izmjenu tvari u stanicama, a rezultat toga su obnova površinskih stanica kože (i brže zacjeljivanje eventualnih ozljeda na njoj), umanjuje bore (broj i dubinu) i opuštanje kože, dubinski hrani kožu (djeluje obnavljajuće na zrelu kožu) i pomaže podizanju prirodnog imuniteta kože.
Pruža jaku antioksidativnu zaštitu podupirući sintezu kolagena i elastina, štiti od prijevremenog starenja kože. Svakodnevnom upotrebom propolis kreme koža postaje vidljivo zategnuta, zdravija, gipkija i elastičnija, a tekstura i izgled kože su poboljšani.
Ukoliko niste sigurni jeste li ili niste alergični na propolis napravite jednostavan test: na podlakticu kapnite 1 kap otopine propolisa, ukoliko se u iducih 24 sata na pojavi nikakva reakcija (oteklina, crvenilo, svrbež) propolis možete slobodno koristiti.