Prostata je malena žlijezda veličine oraha koja se nalazi u muškom reproduktivnom sustavu. Smještena je iza mjehura unutar muškarčeva tijela te proizvodi najveći udio sjemene tekućine u kojoj se nalazi sperma. Najčešće bolesti prostate su benigna prostatična hiperplazija, odnosno uvećanje prostate, prostatitis ili upala prostate te rak prostate, zbog čega je upravo studeni mjesec posvećen podizanju svijesti o zdravlju prostate.
Prema svojoj pojavnosti i učestalosti, rak prostate drugi je najčešći zloćudni tumor u Hrvatskoj, upozorava Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Ova se zloćudna bolest gotovo i ne pojavljuje kod muškaraca prije četrdesete godine života, ali zato s navršenih pedeset godina rizici naglo porastu, s tim da su najugroženiji stariji muškarci u dobi od 60 do 70 godina.
Kao jedan od načina očuvanja zdravlja prostate (ali i cjelokupnog zdravlja), preporučuje se pravilna prehrana i zdrav način života, čime se rizici za razvoj bolesti mogu smanjiti. Nutricionističke smjernice za prevenciju i liječenje bolesti prostate podrazumijevaju smanjen unos proteina i masti životinjskog podrijetla (posebno crvenog mesa), smanjen unos mliječnih proizvoda, ograničen unos soli, izbjegavanje trans-masnih kiselina te jednostavnih i rafiniranih šećera visokog glikemijskog indeksa. A u održavaju zdravlja prostate može pomoći sljedećih pet namirnica.
>> Čuvaj svoje srce, bit će ti zahvalno
Rajčice
Rajčice su bogate likopenom, biljnim pigmentom iz porodice karotenoida koji pokazuje antioksidativna svojstva. Neke su studije ukazale na povezanost konzumacije rajčice i smanjenog rizika od razvoja uznapredovalog raka prostate. Osim u rajčicama, likopen je prisutan i u lubenici, papaji, marelici i crvenom grejpu.
Orašasti plodovi
Zdrave masnoće poput onih pronađenih u orasima, bademima ili lješnjacima mogu pomoći smanjiti razinu kolesterola i pridonijeti zdravlju mozga., ali još je jedan razlog zašto biste trebali grickati orašaste plodove. Oni su ujedno i dobar izvor cinka, esencijalnog materijala važnog i za održavanje zdravlja prostate. Pravilnom prehranom osigurava se dovoljan unos cinka u organizam, koji je, osim u orašastim plodovima, prisutan i u mahunarkama, integralnim žitaricama, sjemenkama bundeve te morskim plodovima, posebno oštrigama ili kamenicama.
Riba
Višestruko nezasićene masne kiseline, poput omega-3 i omega-6, ubrajaju se među esencijalne masne kiseline koje tijelo dobiva isključivo putem prehrane. Tradicionalna zapadnjačka prehrana bogata je omega-6 masnim kiselinama, ali najčešće oskudijeva omega-3 mastima.
Povoljan omjer omega-3 i omega-6 masnih kiselina može pridonijeti zdravlju prostate – tako studija objavljena u časopisu American Journal of Clinical Nutrition sugerira vezu između konzumacije ribe i smanjene smrtnosti od raka prostate. Preporučuje se jesti masnu ribu do dva puta tjedno kako biste povećali unos omega-3 masnih kiselina, što podrazumijeva losos, haringu, skušu, sardine i pastrvu.
>> Kako brinuti o zdravlju srca – u svojim 30-ima, 40-ima i 50-ima?
Bobičasto voće
Bobice poput kupina, malina i jagoda bogate su vitaminom C i antioksidantima. Antioksidanti igraju važnu ulogu u tijelu jer umanjuju oštećenja stanica nastala djelovanjem slobodnih radikala, što se povezuje i s pojavom karcinoma, dok vitamin C također može pomoći u ublažavanju simptoma benigne prostatične hiperplazije.
>> 7 veličanstvenih nutrijenata bez kojih tvoje tijelo ne može
Zeleni čaj
Zeleni čaj je napitak koji se konzumira već tisućama godina, a tradicionalno zauzima velik značaj u prehrani stanovnika azijskih zemalja. Upravo bi konzumacija zelenog čaja mogla biti jedan od razloga zašto je pojavnost slučajeva karcinoma prostate u Aziji niža nego u ostatku svijeta. Ova je vrsta čaja bogata polifenolima, fitokemikalijama s antioksidativnim svojstvima, poznatih kao katehini. U zelenom čaju ih ima više nego u crnom, a najaktivniji i najviše istražen katehin zelenog čaja je EGCG (epigalokatehin-3-galat). Osim što može biti koristan u očuvanju zdravlja prostate, zeleni se čaj također povezuje sa smanjenjem razine kolesterola te poboljšanjem pamćenja.
Solgar Cink kelat
Sadrži cink u maksimalno apsorbirajućoj formi kelata čime se postiže visoka bioraspoloživost. Kao takav, povoljno utječe na metabolizam makronutrijenata i ugljikohidrata te na normalnu sintezu proteina.
Također pridonosi normalnoj plodnosti i reprodukciji, kao i održavanju normalne razine testosterona u krvi. Značajan je njegov doprinos i u zaštiti stanica od oksidativnog stresa, kao i u normalnoj funkciji imunološkog sustava. Bitan je i u održavanju normalne kose, kože i noktiju.
Sve do kraja studenog Solgar Cink kelat potraži po akcijskoj cijeni, uz 10 % popusta!