Zimsko vrijeme nimalo ne godi našoj kožu. Hladnoća i niska razina vlage dovode do suhog zraka, koji potom isušuje kožu svakog trenutka koji provedemo vani, a oštar zimski vjetar čini problem još gorim. Ista stvar je i u zatvorenim prostorima, gdje grijanje dodatno isušuje zrak i oduzima vlagu našoj koži, jednako kao i vrući tuševi ili kupke i grube kure čišćenja lica.
Dodatna hidratacija svakako pomaže, ali potrebno je mnogo više kako biste se suprotstavili ovim oštrim zimskim uvjetima i zadržali kožu glatkom i sjajnom. Izbjegnite crvenilo, perutanje i pucanje kože te ovu zimu provedite osjećajući se ugodno u svojoj koži, uz savjete dr. Franka Lippmanna.
1. Kupanje u toploj vodi
Vrući tuševi i kupke uvijek gode tijekom zime, ali kada god možete, osobito kod pranja lica ili ruku, odaberite mlaku vodu kako biste izbjegli uklanjanje prirodnih ulja s kože.
2. Hidratacija odmah poslije
Vaša koža ne samo da treba više hidratacije, nego treba hidratacije odmah nakon pranja. Nanošenje hidratantnog losiona odmah na vlažnu kožu pomaže „zaključati“ vlagu u koži. Držite bočicu u blizini kade ili tuš kabine te na svakom sudoperu i obilno koristite svaki put nakon pranja.
3. Pažljivo birajte
Neki hidratantni losioni sadrže sastojke na bazi petroleja koji u zimskim mjesecima mogu dodatno isušiti vašu kožu. Svakako odaberite pametnu formulu koja ima prirodne, hranjive sastojke. Birajte losione na bazi ulja, a ne vode, jer je vjerojatnije da će vaša koža zadržati vlagu tijekom zime.
4. Zaštitite svoju kožu
Naviknute se na nošenje rukavica i šalova kako biste zaštitili kožu od hladnih vjetrova, kiše i snijega. Također, nemojte zaboraviti ni na zaštitu od sunca. Zimsko sunce može biti jednako štetno kao i ljetno sunce, tako da nanesite sloj kreme za sunčanje na sva izložena područja.
>> Kako spriječiti oštećenja kože, a iskoristiti sve prednosti sunca?
5. Vlažite zrak
Sustavi grijanja isušuju zrak pa razmislite o postavljanju ovlaživača u vaš dom, osobito u spavaćoj sobi, kako biste vratili dozu vlage u zrak i spriječili isušivanje kože.
6. Pijte dovoljno vode
U zimskom razdoblju obično pijemo manje vode jer se okrećemo toplim napicima kao što su kakao i topla čokolada, ali ne zaboravite da vaše tijelo i dalje treba hidrataciju iznutra. Malo tople vode s limunom u isto vrijeme može biti vrlo osvježavajuće i hidrirajuće.
7. Njega iznutra
Konzumiranje hrane s visokim udjelom vode može osigurati dodatnu dozu hidratacije – kad god je to moguće, u prehranu ubacite voće poput jabuke, naranče i kivija ili povrće poput celera, rajčica, krastavaca, tikvica i mrkve. Pobrinite se da dobivate dovoljno vitamina C i cinka kako biste osigurali normalnu proizvodnju kolagena i elastina.
>> 8 najboljih namirnica za zdravu, prekrasnu i čistu kožu
8. Hidratacija i preko noći
Područja poput ruku, stopala, laktova i koljena imaju tanku kožu i obično gube vlagu brže od drugih dijelova tijela. Nanesite dubinski hidrirajuću kremu prije spavanja, a zatim nosite pamučne rukavice i čarape da zadržite vlagu do jutra.
9. Nježna eksfolijacija
Često zimi zaboravimo pomoći koži da se riješi sloja mrtvih stanica, osobito na rukama. Ipak vlaga se ne može probiti u sve slojeve kože ako je u tome sprečavaju mrtve stanice. Odaberite nježni piling i upotrijebite ga na licu i rukama, te nježno na usnama, a zatim hidratizirajte kožu i odmah ćete primijetiti razliku. Piling cijelog tijela također može biti koristan u zimskim mjesecima.
10. Izbjegavajte toksine i alergene
Ako imate ekcem, dermatitis ili psorijazu, izbjegavajte alergene i nadražujuće tvari koje mogu uzrokovati upalu. Zimska koža je krhka, stoga izbjegavajte iritirajuće tkanine (poput vune) i deterdžente s kemikalijama –umjesto toga koristite blaga sredstvo za čišćenje i hidratantne kreme za osjetljivu kožu.
11. Promijenite svoje sredstvo za čišćenje lica
Sredstva za čišćenje lica mogu dodatno isušiti vašu kožu. Ako ste navikli koristiti proizvode koji sadrže glikolnu ili salicilnu kiselinu, zamijenite ih verzijama koje sadrže hidratizirajuće sastojke. Nakon čišćenja, ne ostavljajte kožu suhom dulje od 30 sekundi jer je to može dehidrirati, što pak dovodi do povećane suhoće. Nanesite ulje ili kremu za dozu hidratacije.
12. Koristite DIY maske
Domaće hidratantne maske mogu pružiti potrebnu vlagu u zimskim mjesecima. Koristite prirodne sastojke poput meda, avokada, jogurta, ulja masline ili jojobe, bademovog ulje, banane i aloe vere. Pomiješajte što vam se sviđa kako bi stvorili domaću masku i ostavite na koži 10-30 minuta za trajnu hidrataciju.
Skin, Nails and Hair Formula
Jedinstvena, uravnotežena, kompleksna formula sadrži aminokiseline, prah crvene alge, MSM, cink, bakar i vitamin C. Vitamin C pridonosi normalnom stvaranju kolagena za normalnu funkciju kože. Cink pridonosi održavanju normalne kose, kože i noktiju. Bakar pridonosi normalnoj pigmentaciji kose i kože.
B-Kompleks „50“
Sadrži vitamine B-skupine od kojih vitamini B2, B3, B5, B6, B12 i folna kiselina pridonose smanjenju umora i iscrpljenosti. Vitamin B1 pridonosi normalnoj funkciji srca, a vitamin B6 pridonosi regulaciji hormonske aktivnosti. Vitamini B1, B2, B3 i B6 pridonose normalnom funkcioniranju živčanog sustava. Vitamini B2, B3 i biotin pridonose održavanju normalne kože i sluznice. Pogodno za vegetarijance i vegane.
B-kompleks s vitaminom C
Sinergistička formula vitamina B-kompleksa i vitamina C. Vitamini B3, B6, B12, folna kiselina i vitamin C pridonose smanjenju umora i iscrpljenosti i normalnoj psihološkoj funkciji. Vitamini B2, B3 i biotin pridonose održavanju normalne kože i sluznice. Dio vitamina B-kompleksa, kao što su biotin, B1, B3, B6 i B12 pridonose normalnom metabolizmu stvaranja energije. Sadrži biljnu osnovu u prahu (alfalfa, peršin, potočarka i šipak) koja je prirodni izvor osnovnih sastojaka proizvoda. Ujedno sadrži vitamin C koji pridonosi održavanju normalne funkcije imunološkog sustava.
Biotin
Biotin ili vitamin H vrlo je važan dio B-kompleksa koji pridonosi normalnom održavanju kose, kože i sluznica, normalnom funkcioniranju živčanog sustava i normalnoj psihološkoj funkciji. Podjednako bitnu funkciju ima u normalnom metabolizmu makronutrijenata te u metabolizmu stvaranja energije.