Kako je dugovječnost sve zastupljenija tema, sve više tražimo načine da živimo dulje i bolje. Vježbanje – pa čak i u malim količinama – jedan je od najvažnijih faktora zdravog i kvalitetnog života. Što se tiče vježbanja i godina, bitno je da treninzi ovise o vašim individualnim ciljevima, a ne toliko o vašim godinama. To osobito važi za one koji su cijeli život marljivi i pažljivi prema svojoj fizičkoj spremi.
Vježbanje nakon pedesete
Nakon pedesete i približavajući se šezdesetima, važno je svakodnevno održavati fizičku aktivnost u minimalnom trajanju od pola sata do 40 minuta. Vozite bicikl, hodajte, plivajte, radite vježbe snage, istežite se – bitno je da se krećete.
Međutim, određene aktivnosti s godinama postaju sve zahtjevnije. Jasno je da ne možete sve činiti u punom intenzitetu kao nekad, ali ako ne koristite mišiće, oni će postati sve više tromi. No, postoje određeni elementi na koje treba obratiti pažnju osobito nakon dolaska u neke “ozbiljnije” godine.
5 pravila kojih biste se trebali pridržavati:
1. Zdravlje kralježnice je prioritet
Kralježnica trpi mnogo toga tijekom vašeg života, pa je imajte na umu prilikom vježbanja. Najbolji način za to je, smatraju certificirani treneri – jednostavno visiti sa šipke. Naime, vješanje je vrlo važno za osnaživanje i istezanje tetiva i ligamenata u rukama, ramenima, kralježnici i vratu.
2. Bavite se jogom ili pilatesom
Fitness stručnjaci toplo preporučuju da u svoju rutinu uvrstite redovne odlaske na jogu ili pilates. Radi se o treninzima slabijeg intenziteta, ali sjajnog utjecaja na opće stanje tijela i organizma. Osim što jačaju vaše mišiće, uče vas pravilnom disanju i rade na fleksibilnosti vašeg tijela, koje je osobitog značaja. Ukratko, djeluju pozitivno i na tijelo i na duh.
3. Jačajte ruke
Osim što možete visjeti na prečki, izvrsna vježba za jačanje ruku – ali i cijelog tijela – je plank. U ovoj statičnoj vježbi rade gotovo svi mišići u tijelu, a osobito ruke. U klasičnoj izvedbi planka u kojima upirete rukama i podlakticama, osobito je važno da su vam šake stisnute, a ne opuštene. Na taj će vam način mišići ruku biti napeti i istovremeno jačati.
4. Bavite se mobilnošću kukova
Imati pokretne kukove ključno je tijekom cijelog života, a posebno u zrelijoj dobi. S obzirom na pretežito sjedilački način života, tijelo se navikne na sjedenje i ne koristi kukove u punom kapacitetu što ih čini manje pokretnima. S obzirom na to, prakticirajte duboke čučnjeve. Oni izvrsno djeluju na fleksibilnost i pokretljivost kukova. Naravno, ključno je da ih radite ispravno. Uz čučnjeve, svakodnevno prakticirajte vježbe kukova.
5. Nadogradite svoju “fitness igru”
Vaše tijelo traži stimulans kojeg neće dobiti ako samo šetate stazom ili biciklirate po ravnoj površini. Zbog toga, fitness stručnjaci preporučuju da ne ponavljate isti pokret više puta već da ga nadogradite. Predlažu aktivnosti poput planinarenja i plesa. Naime, dok planinarite, prelazite preko raznih prepreka, stijena, idete uzbrdo, pa nizbrdo i prilagođavate se različitim terenima. Kad plešete, uvijate tijelo, izvodite razne pokrete i ritmički se razvijate.
Pročitaj i ovo:
- Zdrava kralježnica traži redovite vježbe, aktivan život i spavanje na boku
- VIDEO: Ne možeš dotaknuti svoje nožne prste? Tada je joga za fleksibilnost prava stvar za tebe
- Predugo sjediš? Istegni mišiće kukova uz 4 jednostavne vježbe
Naturala Life br. 13
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala Life ili ga kupi na odabranim prodajnim mjestima i uživaj u sadržajima koji inspiriraju i mijenjaju perspektivu. Online izdanje čitaj besplatno na servisu Issuu.
Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life i Naturala Health? Pročitaj ih online!