Zdrava težina ne znači samo lijep izgled, nego je i preduvjet za općenito fizičko, ali i psihičko, zdravlje. Ipak, mnoge osobe, a posebno se to odnosi na žene starije od 35 godina, koliko god se trudile, teško postižu i zadržavaju željenu ili idealnu tjelesnu težinu unatoč svim naporima i nastojanjima. Što se događa?
Otpor koji tijelo pokazuje kad je u pitanju mršavljenje nije nepoznat pojam, riječ je o posljedici niza mogućih fizioloških neravnoteža u kojima se tijelo nalazi i koji dovode do blokade gubljenja tjelesnih energetskih zaliha, odnosno masti, bez obzira na izbor dijete ili fizičke aktivnosti.
Uzroci blokade mršavljenja
Računica zdrave težine svima je poznata: trebamo onoliko hrane koliko ćemo je kroz aktivnosti i potrošiti, sve što je više od toga tijelo će uskladištiti, a ako jedemo manje nego što trošimo, tijelo će početi iskorištavati za energiju i ono što za to nije predviđeno, tj. mišiće. Međutim, problem nastaje kad se u tu načelno jednostavnu jednadžbu upletu dodatni čimbenici koji je poremete, pa ponekad prevagne neplanirani ili neželjeni gubitak tjelesne težine, premda je češći obrnut slučaj – gotovo je nemoguće izgubiti prekomjernu težinu, a ako se to i postigne, željena se težina teško održava, a izgubljeni se kilogrami prebrzo vrate. Takav će se ishod ponavljati sve dok se ne otkrije korijen problema i tijelo ne dovede u stanje uravnoteženosti svih tjelesnih sustava, posebice onih angažiranih u proizvodnji i iskorištavanju energije, tj. metabolizmu.
Koje nepravilnosti u organizmu najčešće blokiraju gubitak kilograma? U prvom redu to su:
1. Usporen rad štitnjače. Na metabolizam utječu životna dob, način prehrane, tjelesna građa, genetsko naslijeđe i rad hormona. Poznato je da je štitnjača glavni regulator metabolizma, pa kad je njen rad usporen, a razine hormona štitnjače niske, usporava se i metabolizam te je tijelu potrebno manje energije za održanje. To istodobno znači da je potrebno unositi i manje hrane u njega, pa se, ako se ne pripazi na to, lako nakupljaju neželjeni kilogrami. Zbog čega se rad štitnjače usporava? Niz je razloga za, no među najučestalijima je kronična upala štitnjače, ali i kroničan ili intenzivan stres, dugotrajne ili restriktivne dijete, kao i manjak važnih nutrijenata za rad štitnjače i proizvodnju hormona.
2. Hormoni nadbubrežnih žlijezdi. Tijekom stresnih situacija nadbubrežne žlijezde pojačano luče kortizol i adrenalin kako bi tijelu osigurale brzu energiju za „borbu ili bijeg“, njegov učinkovit odgovor na opasnost. Ipak, stres modernog doba, a on je uglavnom kroničnog karaktera, ne traži od nas da se borimo ili bježimo, preciznije, ne traži od tijela dodatne kalorije za to, tako da se one pohranjuju u obliku tjelesnih masnoća.
3. Neravnoteža spolnih hormona. Posebno utječe na žene, i to uglavnom već od 35. godine, premda se neravnoteža progesterona i estrogena viđa i u mlađih žena, a posebno u razdoblju perimenopauze i menopauze. Estrogen voli tjelesne masnoće, posebno one na trbuhu, pa uvelike utječe na ishod programa mršavljenja. Iako se misli da on u tome mrsi račune samo ženama, estrogen ima utjecaja i na muškarce, također s godinama, kad im se razine testosterona u tijelu počinju prirodno smanjivati te muškarac ulazi u tzv. andropauzu.
Uz ta tri glavna blokatora mršavljenja na ishod dijete mogu utjecati i problemi s nepodnošenjem, tzv. intolerancija određene hrane (jer također predstavlja stres za tijelo te se ono od njega brani pojačanim lučenjem kortizola), pretjeran unos kemikalija u organizam putem neorganski uzgojene hrane (jer mogu poremetiti rad hormonskih sustava) te kronična upala (jer utječe na način iskorištavanja šećera u tijelu).
Koji god problem vas sprječava o postizanju željene tjelesne težine, jednom kad ga spoznate i prevladate, održavanje tjelesne težine više neće predstavljati problem i izvor nezadovoljstva.
Kako pospješiti mršavljenje
Da biste mogli dobiti rezultate dijetne prehrane kakvima se nadate, najprije trebate otkloniti prepreke koje vas u tome ometaju. U tu svrhu, uza zdravu i uravnoteženu prehranu, možete koristiti dodatke prehrani koji pomažu da se određeni hormonski sustav vrati u ravnotežu. Ako vaš problem izaziva slabiji rad štitnjače, prehranu obogatite selenom, cinkom, vitaminima B skupine, algama (irska mahovina, kelp, fukus i dr.) te biljkama koje pripomažu radu štitnjače (bakopa, gugul, ašvaganda, kadulja).
Ako debljanje izaziva kroničan stres, odnosno hormoni nadbubrežnih žlijezdi, na prvo mjesto stavite relaksaciju i dovoljno sna, kao i uredan ritam života, a u balansiranju kortizola dobro će poslužiti biljke kojima se pripisuje adaptogeno djelovanje, kao što su kozlinac, sibirski ginseng, azijski ginseng, rodiola, sveti bosiljak.
Na neravnotežu ženskih spolnih hormona, ako pak zbog nje ne možete smršavjeti, pokušajte djelovati čajevima ili preparatima na bazi crvene djeteline, cimifuge, pasiflore i konopljike. Uravnotežena prehrana jedini je način na koji možete i trebate mršavjeti. Svaki obrok, pa bio on i najmanji, treba sadržavati neki izvor proteina, vlakna, zdrave masnoće i složene ugljikohidrate. Da biste dodatno pospješili metabolizam, između obroka pijte zeleni čaj.
Prelistaj Zdrave vijesti – magazin za dobar puls života, broj 61.