Trodnevna manifestacija „Pazi što jedeš“ ove se godine održala od 20. do 22. listopada u Circolu, Pula. Manifestacija ima za cilj promoviranje zdravog načina življenja i prehrane te prenošenje znanja o tradicionalnim receptima, u sklopu čega su održane brojne radionice, stručna predavanja, prikazivanja etnografskih filmova te sajam certificiranih ekoloških proizvoda.
Raznolik program prvog dana
Voditeljica ovog projekta, mr. sc. Tanja Kocković Zaborski iz Etnografskog muzeja Istre u Pazinu prvog je dana održala kratak govor povodom otvaranja manifestacije "Pazi što jedeš". Među brojnim posjetiteljima prvog dana bili su i predsjednica Županijske komore, Jasna Jaklin Majetić, zamjenica gradonačelnika Pule, Elena Puh Belci, predstavnici Sveučilišta u Puli te predstavnici lokalnih akcijskih grupa iz Istre.
Program je nastavljen prezentacijom i degustacijom Pazinskih cukerančića. Posjetitelji su bili oduševljeni zanimljivom prezentacijom koju je vodila Robertom Krivičić (LAG Središnja Istra) te sa samom metodom izrade cukerančića koju je vješto prezentirala Davorka Šajina iz Agroturizam Ograde.
Veseli i činjenica da su mlađe generacije prepoznale brojne koristi koje pruža ova manifestacije te se pridružili radionicama – tako su najmlađi školarci naučili kako spremiti zdravi i ukusni voćni smoothie. U sklopu manifestacije na Fakultetu ekonomije i turizma “Dr. Mijo Mirković” održao se “Studentski dan” osmišljen kao platforma za studente koji su tako predstavili rezultate svojih istraživanja i zaključke na temu prehrane, održivog razvoja i ekologije.
U sklopu dijela manifestacije pod nazivom „Dnevni boravak“ održana je prezentacija eko bire Kampanjola. Svi zainteresirani ljubitelji piva imali su priliku saznati nešto više o ekološkoj proizvodnji, ali i degustirati eko biru uz prigodni eko čips od batata. Posjetitelji su tijekom cijelog dana mogli posjetiti i sajam s preko 30 ekoloških izlagača iz cijele Hrvatske.
Tradicionalni recepti drugog dana
Drugi dan trodnevne manifestacije „Pazi što jedeš“ započeo je s „Nutri doručkom“, nutricionistica Nina Penezić prezentirala je na koji način složiti ukusan i zdrav jutarnji zalogaj nakon čega je uslijedila degustacija na radost mnogobrojnih gostiju manifestacije.
Program se nastavio s prezentacijom studentskih dokumentarnih video snimki. Snimke su rezultat radionica snimanja tradicionalnih recepata u sklopu Pazi što jedeš laboratorija održanog u Pićnu u Centru za nematerijalnu kulturu Istre. PŠJ Laboratorij organiziran je u suradnji s Filozofskim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu, Odsjek za etnologiju i kulturnu antropologiju.
U isto se vrijeme održavala i besplatna radionica za najmlađe sudionike manifestacije, likovna radionica imala je naglasak na kreativnom izražavanju te su mali sudionici uz pomoć voditeljice Tine Divić izradili nakit voćnih motiva. U popodnevnim satima održala se i druga dječja radionica pod nazivom „Filc piknik“ na kojoj su djeca uz pomoć roditelja izrađivala zanimljive motive povrća.
Odrasli su svoje vještine imali prilike pokazati na radionicama „Sirova hrana by Shanti“ te „Aromaterapija by Saša Radolović“. Brojni sudionici ovih radionica dokaz su kako su stanovnici grada Pule te ostali gosti manifestacije itekako zainteresirani za zdrave navike i prenošenje znanja. Održan je i okrugli stol pod nazivom „Ćakulice o kuharicama“ čija je tema prenošenja znanja putem tiskanih kuharica i bilježnica recepata na nove generacije. Sudjelovale su dr. sc. Jelena Ivanišević, dr. sc. Melanija Belaj, Vesna Medvedec te moderatorica Ivona Orlić.
Eko sajam je ponovo privukao veliki broj posjetitelja, a osim što su imali priliku kupiti mnogobrojne raznovrsne eko proizvode posjetitelji su u „Eko kutku“ mogli iz prve ruke saznati i iskustva hrvatskih ekoloških poljoprivrednika. U večernjim satima u dijelu manifestacije „Dnevni boravak“ održana je prezentacija fast fooda pod nazivom „Hook and cook“. Riblji fast fooda pokrenuli su ribari Siniša Pavlović i Josip Urti te food blogerica Jelene Markoteali. Nakon zanimljive prezentacije uslijedila je i degustacija njihovih popularnih sendviča i burgera.
Šećer na kraju
Treći, završni dan manifestacije, započeo je s doručkom uz Solidarnu eko kuhinju Pula. Tea Janko Bevandić i Andreja Buić, dvije zaljubljenice u kuhinju, spremile su čitav niz zanimljivih jela spravljenih od namirnica OPG-ova s eko sajma. U pripremi hrane koristile su isključivo ekološki uzgojene namirnice, a posjetitelji su sa zadovoljstvom kušali krekere s ajvarom od vrganja, dimljeni sir s namazom od buče, senf od kurkume, pesto od mrkvina lišća, rotkvice i sjemenki suncokreta te mnoge druge pripremljene zalogajčiće.
Nakon doručka održana je besplatna radionica za djecu pod nazivom „Pašta po starinski“. Na radionici su djeca savladala izradu tradicionalne istarske pašte – pljukanca i fuža. Voditeljica radionice Megi Kožul demonstrirala je izradu tijesta te pomagala djeci u pripremi tjestenine.
Iva Finderle u popodnevnim je satima vodila radionicu „Sirove slastice“. Iva je mnogobrojnim polaznicima demonstrirala pripremu fine sirove torte s bazom od badema, rogača i suhih smokvi, kremom od vanilije na bazi indijskih oraščića i preljevom od datulja i komadića jabuka. Osim torte polaznici su pripremali i vodu s okusom. Nakon toga održana je i radionica ukrašavanja teglica gdje su sudionici kreativno izrazili svoje vještine ukrašavanja staklenka.
Tijekom cijelog dana održavao se i eko sajam, a u eko-kutku su se vodili razgovori s ekološkim proizvođačima. Za ručak je ponovo bila zadužena zalogajnica Punkt iz Pule koja zapošljava osobe s invaliditetom. Gosti manifestacije zadovoljno su pojeli maneštru, rižibiži i pohani patlidžan koji se posluživao za današnji ručak.
www.pazistojedes.com