Beta-karoten je pigment iz skupine karotenoida koji se nalazi u biljkama, a daje žutom i narančastom voću i povrću karakterističnu boju. U tijelu se može pretvoriti u vitamin A, poznat zbog pozitivnih učinaka na zdravlje kože.
Vitamin A ubraja se u skupinu antioksidanta, koji su našem tijelu potrebni kako bi spriječili oštećenja stanica uzrokovana djelovanjem slobodnih radikala. Zbog nesparenih elektrona, slobodni radikali drugim molekulama u tijelu „kradu“ njihove elektrone, što uzrokuje promjene u strukturi i funkciji stanica. Time može doći do oštećenja stanica, a u konačnici i do kroničnih bolesti. Da bi se neutraliziralo djelovanje slobodnih radikala, potrebno je organizmu osigurati dovoljno antioksidanata – stoga birajte namirnice bogate vitaminima C, E, A i beta-karotenom.
Nekoliko tjedana prije izlaganja suncu preporučuje se uzimanje beta-karotena kao "unutarnje" zaštite kože od UV zračenja. Pored toga, još je nekoliko zanimljivosti koje je korisno znati o beta-karotenu.
>> Tvoja koža je jedinstvena, zato odaberi pravu zaštitu od sunca prema svom tipu kože
Jeste li znali?
Ime beta-karoten dolazi od grčke riječi "beta" i latinske "carote" (mrkva). Znanstvenik Heinrich Wachenroder skovao je termin "karoten" u 1830. godine, nakon što je kristalizirao spoj iz korijena mrkve.
Beta-karoten se nalazi u voću i povrću raznovrsnih boja (najčešće žutom, narančastom i crvenom), dok su najviše koncentracije beta-karotena prisutne u mrkvi, bundevi, marelicama i dinji.
>> 8 najboljih namirnica za zdravu, prekrasnu i čistu kožu
Smatra se da u prirodi postoji 500 različitih karotenoida, među koje se ubraja i beta-karoten. Ostali karotenoidi uključuju alfa-karoten, lutein, likopen, kriptoksantin i zeaksantin.
Beta-karoten i nekoliko drugih karotenoida poznati su pod imenom provitamin A jer su preduvjet za proizvodnju vitamina A i u tijelu se pretvaraju u njegov aktivan oblik, retinol.
Preporuke za unosom beta-karotena variraju od 10 mg do 60 mg. Jedna čaša soka od mrkve sadrži 22 mg beta-karotena.
Iako se povezuje s voćem i povrćem narančaste i crvene boje, beta-karoten se može pronaći i u zelenom lisnatom povrću – tako su brokula, blitva, kelj i špinat također bogati izvori beta-karotena.
Beta-karoten u vrlo visokim dozama (iznad 60 mg dnevno) može kožu obojiti u žuto-narančastu boju. Ova je pojava, znana i kao ksantoza, benigna i reverzibilna. Hiperkeratonemija je stanje prisutno u osoba koje uzimaju beta-karoten u dozama većim od 30 mg na dan tijekom duljeg vremenskog razdoblja. Promjena boje kože, karakterizirana žutom ili narančastom kožom na nekim dijelovima tijela, povlači se kada smanjimo unos beta-karotena u organizam.
Ipak, određena upozorenja za beta-karoten svakako treba uzeti u obzir, pogotovo ako ste teški pušač ili alkoholičar. Beta-karoten kod pušača povisuje rizik od karcinoma pluća, a alkoholičari bi trebali pripaziti jer kombinacija beta-karotena i alkohola može dovesti do oštećenja jetre.
Solgar Prirodni beta karoten
Beta-karoten je provitamin vitamina A, pri čemu 6 mg beta-karotena odgovara 1 mg RE što je 125 % preporučene dnevne doze vitamina A. Osim beta-karotena, proizvod sadrži i ostale miješane karotenoide čiji je izvor alga D. salina. Vitamin A pridonosi održavanju normalne kože i sluznica.
Upotreba: 1 kapsula dnevno, uz obrok.