Studija objavljena u Journal of Investigative Dermatology otkriva da pojava osunčanog tena satima nakon sunčanja ima veze s načinom na koji se tijelo pokušava zaštititi od izloženosti ultraljubičastom (UV) zračenju.
Upravo ovo UV zračenje uzrokuje tamnjenje kože nekih ljudi. Iako mnogi možda žele preplanuli izgled, to je zapravo znak da je koža oštećena i da se sama pokušava oporaviti.
Mehanizam koji popravlja naš DNK
“Imamo dva mehanizma dizajnirana za zaštitu kože od izlaganja opasnom UV zračenju. Prvi mehanizam popravlja DNK u stanicama kože oštećene zračenjem, dok drugi mehanizam uključuje povećanu proizvodnju melanina, koji tamni kožu kako bi je zaštitio od budućeg izlaganja zračenju”, rekao je Nadav Elkoshi, jedan od autora studije.
Elkoshi je objasnio da je razlog zašto se fenomen tamnjenja ne događa odmah kada je tijelo izloženo suncu taj što “mehanizam koji popravlja našu DNK ima prednost nad svim drugim sustavima u stanici, privremeno inhibirajući mehanizam pigmentacije.” Tek nakon što stanice poprave genetske informacije najbolje što mogu, počinju proizvoditi povećani melanin.
Što stručnjaci žele da znate
Dr. David J. Goldberg, dermatolog iz Schweiger Dermatology Group u New Yorku, kaže da ova studija jasno pokazuje da “tamnjenje nije zdrava reakcija, ono se događa tek nakon što DNK ošteti naše stanice kože.”
Studija dokazuje ono što smo desetljećima pretpostavljali – DNK oštećenje kože nastaje zbog izlaganja ultraljubičastom zračenju, a upravo to oštećenje dovodi do raka kože i pojave bora!
Zato razmišljajte o tome kao o oštećenju DNK naših tjelesnih stanica od različitih toksina koji dovode do raka u tijelu. Što se tiče izloženosti ultraljubičastom zračenju, naš prirodni pokušaj ozdravljenja od ultraljubičastog izazvanog oštećenja DNK kože je prvi zadatak — nakon čega slijedi ‘tamnjenje’.
Važno je razmišljati i o preplanulosti, a ne samo o opeklinama
Studija pokazuje da je važno razmišljati o preplanulosti, a ne samo o opeklinama od sunca, kao dokazu oštećenja DNK. Ovo oštećenje DNK čini nas sklonijima stvaranju nemelanomskih i melanomskih karcinoma kože. Općenito, izlaganje suncu i sunčanje povećavaju rizik od starenja kože i raka kože!
Stručnjaci se slažu da je korištenje kreme za sunčanje prije izlaska i ponovno nanošenje svaka dva sata dobar način za zaštitu kože od oštećenja. Osim kreme, također trebate nositi zaštitnu odjeću kao što su dugi rukavi ili odjeću koja ima UV zaštitu.
Uz sve to, važno je i obavljati mjesečne samoprovjere kože i posjetiti certificiranog dermatologa za sve nove promjene na koži. Tako će liječnik, ako postoji bilo kakvo oštećenje od sunca, to odmah uočiti i lakše liječiti.
Pročitaj i ovo:
- Njega kože nakon sunčanja: Jednostavna rutina koja će ju nahraniti i regenerirati
- Rutina nakon sunčanja: Ove korake nikako nemojte zanemariti
- Mineralni filteri – učinkovita zaštita od sunca bez štetnih sastojaka