Dolaskom u određenu dob razine estrogena i progesterona, ključnih hormona za žensko reproduktivno zdravlje, smanjuju se. Nakon što se spuste na određenu razinu, prestaje menstrualni ciklus. Menopauza započinje 12 mjeseci nakon posljednje mjesečnice, obično između 45. i 55. godine. Međutim, pojedine žene suočavaju se s preuranjenom menopauzom. Ako imate između 35 i 45 godina, a menstruacija vam izostaje tri mjeseca zaredom, postoji mogućnost da se nalazite u preuranjenoj menopauzi.
Simptomi preuranjene menopauze
Neki od najčešćih simptoma su neredovite menstruacije, izostanak menstruacije, valunge, noćna znojenja, suhoća rodnice, razdražljivost, dekoncentracija te smanjeni libido. Ipak, izostanak mjesečnice ne mora biti uzrokovan isključivo preuranjenom menopauzom. Neki od razloga su i stres, trudnoća, bolest, dijeta i pretjerano vježbanje te reakcija na određene lijekove ili kontracepciju.
Uzroci preuranjene menopauze
Uzroci preuranjene menopauze su disfunkcija ili potrošenost jajnih stanica. Do ovih pojava dolazi zbog starenja, genetskih predispozicija, genetskih poremećaja, izloženosti toksinima, odnosno kemoterapiji ili radioterapiji te zbog autoimunih bolesti, infekcija ili operativnih zahtjeva.
Moguće komplikacije
Jedna od najizglednijih komplikacija jest neplodnost. Kao rezultat toga, često se javljaju pojačani stres, depresija i anksioznost. Također, niska razina estrogena dovodi do slabljenja kostiju, odnosno osteoporoze, ali i do problema sa srcem.
Kako liječiti simptome preuranjene menopauze
Liječnik će vas uputiti na tretman s obzirom na vaše tegobe. Najčešće se radi o uzimanju estrogena i progesterona jer ih tijelo više ne proizvodi u količini koja mu je potrebna. Tretman također sprječava slabljenje kostiju i pojavu srčanih problema.
Nadalje, preporuka je uzimanje vitamina D i kalcija kako bi se spriječila osteoporoza, a žene koje se suočavaju sa stresom, depresijom ili anksioznošću može pomoći psihoterapeut. Važno je obratiti se liječniku, ali i grupama žena koje se suočavaju s istim problemom te koje jedna drugoj mogu pružiti podršku.
Pročitaj i ovo:
- Petra Krolo: “Mit je da se u vezi autoimunih bolesti ništa ne može učiniti”
- Druga polovica života: Neka menopauza bude vrijeme za uživanje u svom tijelu!
- Maja Obrovac Glišić: ‘U liječenju PCOS-a i neplodnosti, protuupalna prehrana i način života igraju veliku ulogu’