Folati su B vitamini topivi u vodi koji igraju ključnu ulogu u raznim biokemijskim reakcijama,a potrebni su za normalnu staničnu diobu i popravak stanica. Sam naziv predstavlja generički pojam koji obuhvaća sve različite kemijske oblike folata, uključujući i provitamin folnu kiselinu, koji su poznatiji pod imenom vitamin B9.
Još je 1920-ih godina engleska liječnica Lucy Wills u predgrađima Bombaya primijetila da se poseban oblik anemije može liječiti ekstraktom kvasca. Tek je kasnije folat prepoznat kao djelotvoran faktor u takvom obliku liječenja. Godine 1941., Mitchell i kolege predložili su ime "folna kiselina" za faktor sintetiziran iz lista špinata koji pokazuje svojstva slična vitaminima. Međutim, trebalo je proći nekoliko desetljeća da identificiraju taj nutricionistički faktor te razjasne njegovu kemijsku strukturu.
>> Provjeri imaš li neki od ovih simptoma nedostatka vitamina i minerala
Aktivni oblik folata
Folna kiselina se, prije nego što je tijelo može upotrijebiti, nizom biokemijskih reakcija prvo mora pretvoriti u svoj aktivni oblik. Metafolin (kalcijev-L-metilfolat) je oblik folata koje tijelo preferira zato jer je to prevladavajući prirodni oblik vitamina, smjesta bioraspoloživ te ga tijelo može odmah upotrijebiti – drugim riječima, već je "spreman za tijelo", što može biti korisno za pojedince čiji organizam ima poteškoća s pretvorbom folne kiseline u aktivni oblik.
Naime, za pretvorbu folne kiseline u folat potrebni su različiti kofaktori, a genetika pojedinca također igra važnu ulogu. Prisutnost genetskih varijacija kod nekih ljudi može značiti da tijelo ne može optimalno pretvoriti folnu kiselinu u folat. Međutim, metafolin u potpunosti zaobilazi korake pretvorbe koji inače mogu biti zaustavljeni zbog nedostatka kofaktora ili genetskih varijacija te time osigurava tijelu bioaktivni oblik folata.
Osim toga, metafolin je jedini oblik folata koji može prijeći krvno-moždanu barijeru, što znači da je već spreman za transport u središnji živčani sustav.
>> 7 veličanstvenih nutrijenata bez kojih tvoje tijelo ne može
Uloga u organizmu
Aktivni oblik folata promiče zdravlje srca, podržava zdrav živčani sustav i stvaranje zdravih crvenih krvnih stanica. Zbog toga je dovoljna razina folata važna tijekom čitavog života, a unos folata manji od optimalnog povezan je s pojavom različitih stanja kao što su anemija, Alzheimerova bolest i osteoporoza.
Nedostatak folata također se povezuje s različitim oblicima kardiovaskularnih bolesti. Naime, visoke razine homocisteina u krvi povezane su s povećanim rizikom od kardiovaskularnih bolesti, a metafolin izravno sudjeluje u smanjenju razine homocisteina.
Međutim, unatoč njihovoj važnosti, većina stanovništva nedostatno unosi folate. To vrijedi čak i u zemljama s obveznim obogaćivanjem hrane folnom kiselinom. Starija populacija posebice ne doseže preporučene dnevne količine unosa folata.
>> Zaštiti svoje srce: TOP namirnice za zdravlje srca
Zeleno lisnato povrće osobito je bogato folatima pa stoga vrijedi u prehranu uvrstiti špinat, kelj, blitvu, šparoge, klice, bob, soju, grah, losos, sok od naranče, avokado i mlijeko. Budući da je metafolin najčešći oblik folata u prirodi, uzimanje dodataka prehrani koji sadrže metafolin jednako je korisno kao i prehrana bogata folatima.
Solgar Folat 400 μg kao Metafolin®
Metafolin® (kalcijev-L-metilfolat) je najčešći oblik folata u prirodi, bioraspoloživ oblik vitamera folata (folna kiselina je provitamin i potrebno ju je aktivirati).
Folna kiselina doprinosi normalnom stvaranju krvi, normalnoj psihološkoj funkciji i normalnoj funkciji imunološkog sustava.