Vaš se mališan veselo otputio u vrtić i školu, i već se vratio sa šmrcavim nosićem, kišući i kašljući, s prvim naznakama još jedne bolesti… A kao da je tek nedavno popio turu antibiotika…
Na žalost, u današnje vrijeme djeca provode više vremena u zatvorenom i ispred ekrana, a manje vremena se kreću i igraju vani na svježem zraku. S početkom nove školske godine, imunitet se nađe pred novim izazovima, kad vaše dijete dijeli prostor s drugom djecom, izloženo čitavoj paleti uzročnika bolesti i viroza. No, česta su obolijevanja na neki način dio odrastanja. Prosječno dijete koje po prvi puta odlazi u vrtić preboljet će oko 12-14 infekcija godišnje. To je zato što je izloženo novoj sredini, a time i mnogim novim uzročnicima bolesti. Kako godine prolaze, dijete razvija imunitet i sve rjeđe pobolijeva.
U međuvremenu, ima načina kako podržati rad imunološkog sustava i pomoći se da spremno suoči s novim izazovima. Raznolika prehrana bogata voćem i povrćem, dovoljno kvalitetnog sna i fizičke aktivnosti glavni su saveznici snažnog imuniteta, tim više ako ne ponavljate česte pogreške koje mogu utjecati na imunitet vašeg djeteta.
>> Tajna snažnog imuniteta krije se u ovih 7 zdravih navika
Sterilno nije i zdravo
Ako je čistoća pola zdravlja, onda je nečistoća druga strana istog novčića. Istina, održavanje higijene od velike je važnosti, ali ne i boravak u sterilnom okruženju. Sredina u kojoj dijete živi presudna je za oblikovanje dječjeg imuniteta – svaki put kada dijete dođe u kontakt s bakterijom ili virusom, njegov imunološki sustav razvija antitijela koja će biti ključna u prepoznavanju i eliminaciji budućih „uljeza“. S druge strane, boravak u pretjerano čistoj i steriliziranoj sredini zapravo može biti “okidač” za nastanak imunoloških poremećaja, alergije i astme.
Kućni ljubimci – prijatelji imunološkog sustava
Ako vaše dijete odrasta u blizini psa ili mačke, razvit će ljubav prema životinjama i u isto vrijeme iskusiti određene zdravstvene prednosti. Brojna istraživanja pokazuju kako su vlasnici kućnih ljubimaca zdraviji i sretniji, a rana izloženost djeteta kućnim ljubimcima, mačkama i psima, može pomoći u stvaranju zaštitnog mehanizma od razvoja alergija i astme, sugeriraju zdravstveni stručnjaci.
Učinite pranje ruku zabavnim
Najjednostavnija metoda za sprečavanje širenje klica je pranje ruku. Naučite dijete da opere ruke odmah po povratku iz škole, kao i prije i poslije jela, obavljanja nužde te kašljanja ili kihanja. Neka to bude zabavna i razigrana aktivnost – igrajte se sa sapunicom, radite mjehuriće i opremite kupaonicu sapunčićima u različitim oblicima.
>> Kako ojačati dječji imunitet? U 12 koraka do boljeg zdravlja
Što dalje od ekrana
Vrijeme provedeno pred "ekranima" (računalima, pametnim telefonima, tabletima, video igricama, televizijom i slično) povezano je sa smanjenom razinom aktivnosti kod djece i tinejdžera, što se pak odražava na njihovo zdravlje i povećava rizik od pretilosti. Hrvatski zavod za javno zdravstvo preporučuje ograničavanje vremena pred zaslonom na najviše ukupno dva sata dnevno pred svim ekranima: TV-om, računalom, mobitelom i slično.
Neka se igraju – često i na otvorenom
Poticanje djece da se igraju na svježem zraku nije samo dobar način da ih izvučemo van iz kuće i držimo podalje od ekrana, nego je korisno i za njihovo zdravlje. Djeci je potrebna fizička aktivnost kako bi njihov imunološki sustav ostao u top formi – pustite ih da trče, da se zaprljaju, da dodiruju drveće i biljke te da istražuju svijet oko sebe. Od toga će imati višestruke koristi, tim više što je istraživanje koje je 2016. godine proveo britanski National Trust pokazalo da prosječno dijete tjedno provodi tek nešto više od četiri sata u prirodi, u usporedbi s 8,2 sata koje su provodili njihovi roditelji u svojem djetinjstvu.
>> 7 savjeta kako da vaše dijete bezbolno prebrodi sezonu prehlade i gripe
Antibiotik nije lijek za sve
Iako su antibiotici vrijedni lijekovi koji su stali na kraj mnogim bolestima, njihovo učestalo i nekritičko uzimanje može dovesti do antibiotske rezistencije, upozorava Hrvatski zavod za javno zdravstvo. Nažalost, antibiotici se često uzimaju nepotrebno, (za liječenje virusnih respiratornih infekcija, na primjer), te time mogu učiniti više štete nego koristi, od poremećaja crijevne mikrobiote do otpornosti bakterije na antibiotike – tako će, na primjer, biti teže izliječiti upalu uha ako bakterija više ne reagira na uobičajenu terapiju.
Salvit Beta glukan
Salvit Beta glukan je jedinstven tekući dodatak prehrani koji, osim beta glukana Yestimun®, sadrži iscrpinu ploda crne bazge kao prirodni izvor vitamina C te cink koji pridonosi funkciji imunološkog sustava. Salvit Beta glukan je izvrsnog okusa jagode koji će vaši najmanji obožavati!
Salvit Beta glukan možete pronaći i u paketu IMUNITET ZA PET, koji sadrži Salvit Beta glukan 150 ml 1+1 GRATIS!
>> Potražite Salvit na Facebooku!