Već i vrapci na grani znaju kako je bezglutenska prehrana postala veliki trend. Restorani s ponosom nude kruh bez glutena, a čak i supermarketi obavezno imaju pokoji red posvećen bezglutenskim namirnicama. I dok izbjegavanje glutena postaje sve veći hit među dijetama i prehrambenim stilovima svijeta, za osobe oboljele od celijakije jedino je rješenje doživotna bezglutenska dijeta.
Gluten je jedan od glavnih uzroka velikog broja zdravstvenih problema – osim upalnih promjena na crijevima, što uzrokuje probleme s probavom, gluten može oštetiti i brojne druge organe i organske sustave. Zato oboljeli obično imaju veliki broj naizgled nepovezanih simptoma, od promjena raspoloženja, problema s težinom, čestih glavobolja i migrena te razvoja autoimunih bolesti. Iako izbacivanje glutena iz prehrane može donijeti zdravstvene prednosti, postoje i neke loše strane bezglutenskog trenda, upozorava dr. Mark Hyman.
>> Celijakija i hormoni: Kako gluten utječe na tvoje raspoloženje?
Bez glutena = zdravo?
Najveći problem kod demoniziranja određenih namirnica je kada prehrambena industrija manipulira omraženom namirnicom, uklanjanjem nepoželjnih sastojaka i ubacivanjem jednako loših, ako ne i gorih. Kako pomama za bezglutenskom prehranom sve više uzima maha, prehrambene tvrtke – svjesne potencijalne marketinške prilike – pretvaraju nezdravu hranu u njezinu „zdravu“ bezglutensku varijantu. Ali nemojte se zavaravati. To je i dalje „junk food“. Možda taj paket keksića nosi veliki natpis „gluten-free”, ali okrenite pakiranje i proučite popis sastojaka – obično takvi proizvodi sadrže veći udio šećera, masti kao što su biljna ulja i čudnovate dodatke prehrani koji prehrambenim tvrtkama donose profit, a vama samo višak kilograma.
Iz liječničkog iskustva dr. Hymana, ponekad se pacijenti prebace s kolača i keksi na gluten-free kolače i kekse, nakon čega slijedi tirada pitanja: „Zašto se osjećam tako loše i ne mogu izgubiti kilograme?“ Osim što takva hrana sadrži veći udio šećera, ujedno stvara i samozavaravanje u stilu „jedem bez glutena pa jedem zdravo“, što rezultira drugom i trećom porcijom hrane umjesto jedne. Hrana bez glutena, ali puna šećera i nezdravih masnoća može podići razinu šećera u krvi i dovesti do stvaranja upalnih procesa, što igra važnu ulogu u razvoju mnogih bolesti, naglašava dr. Hyman.
>> Istina ili mit: Kontroverze u bezglutenskoj prehrani
Kako jesti bez glutena, a jesti zdravo?
Prava bezglutenska prehrana ne uključuje lažni kruh i kekse pune suplemenata, već namirnice koje prirodno ne sadrže gluten – avokado ne sadrži gluten, jednako kao bademi i brokula. Kako biste izbjegli marketinške trikove i jeli zdravo, krenite s proučavanjem deklaracije proizvoda. Ako su na vrhu popisa šećer i sastojci koje ne prepoznajete, a tek potom prava hrana, bolje je taj proizvod ostaviti na polici. Sastojci su na deklaracijama navedeni silaznim nizom prema težini, tako da se najzastupljeniji sastojak nalazi na vrhu popisa.
Umjesto gotovih obroka koje samo zgrabite na putu kući, kuhajte i pripremajte vlastitu hranu. To je najbolji način da povratite kontrolu nad svojim zdravljem jer možete biti sigurni da vaša hrana ne sadrži gluten i druge štetne sastojke.