Gledajući retrospektivno na svoj život, postoji li nešto što biste, da imate priliku, voljeli ispraviti? Postoje li propuštene prilike za kojima žalite, nešto što si više nikada ne biste dopustili?
Razmišljanje o neispunjenim snovima ili stvarima koje biste željeli promijeniti može dovesti do osjećaja žaljenja. Žaljenje je teško izbjeći – svi žalimo na nečim, no to ne mora nužno biti loše. Zapravo, žaljenje nas može podsjetiti da ostanemo vjerni sebi, popravimo stvari i sljedeći put sve napravimo drukčije.
4 kategorije žaljenja
- Temeljna žaljenja proizlaze iz našeg neuspjeha da se posvetimo nekom svakodnevnom aspektu našeg života jer biramo kratkoročnu umjesto dugoročne koristi. Temeljna žaljenja uključuju izjave poput: “Da sam barem nanio više kreme s faktorom pa sada ne bih dobio osip od sunca.”
- Žaljenje zbog (ne)smjelosti proizlazi iz toga što nismo istupili, progovorili ili se pojavili u našim životima. Ovdje možete reći: “Volio bih da sam bio vjerniji sebi.”
- Žaljenje zbog (ne)povezanosti uključuje odnose koji su se negativno mijenjali tijekom vremena ili su se raspali.
- Moralno žaljenje je rezultat ponašanja na načine koji su protiv naših uvjerenja i vrijednosti. Najčešće uključuju varanje, nanošenje štete nekome, nelojalnost ili nepoštovanje autoriteta.
Izbjegavanje negativnih emocija
Žaljenje nas uči da se trebamo bolje pripremiti za budućnost, biti hrabriji, kvalitetnije se povezati s drugima i biti moralni. Prema evolucijskoj psihologiji, svaka emocija ima funkciju, čak i ona nama najmanje omiljena, kao što je ova.
Funkcije žaljenja nam pomažu učiti iz svojih pogrešaka i rasti. Međutim, mnogi od nas propuštaju ovu priliku jer se izbjegavaju suočiti s negativnim emocijama. Drugim riječima, kada se suočimo s neugodom žaljenja, često je pokušavamo izbjeći ili kontrolirati. Izbjegavamo žaljenje govoreći: “Ne žalim ni zbog čega”; “Nikad ne gledam unatrag”; ili “Mislim samo pozitivno.”
Izbjegavanjem žaljenja možemo kratkoročno ublažiti bol ili ljutnju koju ono prouzrokuje, ali ono će se neizbježno vratiti, a vi ćete propustiti priliku učiti iz njega.
Suočavanje sa žaljenjem
Najbolji način da se suočite sa svojim žaljenjem jest putem samosuosjećanja. Unoseći ljubaznost, otvorenost i perspektivu u svoje žaljenje, možete pozdraviti svoju prošlost sa znatiželjom i ljubaznošću i naučiti učiniti sljedeće:
- Otkrijte vrijednosti koje se kriju ispod vašeg žaljenja.
- Gledajte na muke žaljenja kao na prilike za rast.
- Prestanite razmišljati i ponavljati iste pogreške i počnite živjeti svoj život onako kako vi to želite.
- Započnite praksu samoopraštanja.
Tri pitanja
Gledajući unatrag na svoj život, što biste voljeli da ste učinili drugačije? Razmotrite četiri glavne navedene kategorije žaljenja. Pišite o domeni svog života za kojom najviše žalite. Spada li vaše žaljenje u neku od ovih kategorija? Koju?
Razmotrite žaljenja o kojima ste pisali. Kakvu je ulogu odigrao kontekst u vašem djelovanju ili nedjelovanju? Kakvu su ulogu u vašem ponašanju odigrali vaša povijest učenja, pristup vještinama i resursima, društvene mreže ili sistemski čimbenici poput opresije? Što vas vaše žaljenje uči o onome što cijenite i želite u životu? Kako već danas možete djelovati na temelju te vrijednosti i više ne ponavljati iste pogreške?
Pročitaj i ovo:
- Negativne emocije: Jesi li žrtva toksične pozitivnosti?
- Emocionalno izazovni dani: Self care savjeti koji će vas prizemljiti
- Prošlost: Kako se prestati opterećivati s vlastitim pogreškama?