Meditacija, samim smirenjem uma i stanjem duboke relaksacije u koje nas uvodi, potiče miran san, a meditacijske tehnike koje će nam osigurati smirenost uma korisne su i kod stresa, anksioznosti i nemira koji učestalo priječe zdrav noćni odmor.
Naš smiren um uključen je u sadašnji trenutak, ne procjenjuje i ne osuđuje misli i događaje, a osim toga pokazalo se kako su niske koncentracije serotonina u tijelu povezane s nesanicom, te da meditacija povećava koncentraciju serotonina i tako dovodi do duboke relaksacije.
Vizualizacija je zakon
Postoji više vođenih meditacija dizajniranih tako da vas lakše uvedu kroz tehniku relaksacije vizualizacijom. Ove meditacije su sugestivne prirode i uvode vaš um i tijelo u stanje duboke i potpune relaksacije. Kada um uđe u jedno takvo stanje, smanjuje se njegova neprekidna aktivnost i san dolazi kao posljedica tog relaksiranog stanja.
Birate li vođenu meditaciju, obavezno izaberite onu koja je napravljena baš za uspavljivanje jer neke vođene meditacije mogu imati i suprotan učinak – mogu vas razbuditi. Također, možete se uspješno uspavati i zamišljajući neku lijepu scenu iz prirode – vodopade, more ili ocean.
Zaboravite na ovčice
Slično dobro poznatom „brojanju ovaca“, tehnici koju vas je vjerojatno u besanim dječjim noćima naučila vaša majka, vrste meditacije koje uključuju disanje i brojenje, zahtijevaju vaš fokus i koncentraciju uma. Um se nakon nekog vremena iscrpi i preda, misli prorijede, a vi padnete u miran san.
Za ovu biste vrstu meditacije svakako trebali biti u ležećem položaju, usmjeriti pažnju na vaš dah i osjetiti kako se trbuh podiže i spušta. Izdisanje s pažnjom više relaksira od udisaja, stoga pridajte pažnju vašem izdisaju i tijekom svakog izdisaja brojite 1,2,3…do onoliko koliko vam je ugodno. Prolazite tako kroz izdisanje zraka brojenjem, sve dok ne utonete u dubok san.
Progresivna mišićna relaksacija
Ova tehnika podrazumijeva mentalno „skeniranje“ te stezanje i opuštanje svih dijelova tijela i u početku može zazvučati kao vrlo komplicirana tehnika, no u svojoj je biti, jednom kada se savlada, vrlo jednostavna.
Započnite ležeći u ugodnom položaju. Osvijestite svoja stopala, zategnite mišiće stopala kroz 10 sekundi pa ih polako opustite. Pređite sada na mišiće potkoljenice i učinite isto, nakon njih na mišiće natkoljenice, a potom i na sve preostale dijelove tijela, polako i koncentrirano, penjući se prema glavi. Ova će tehnika osigurati duboku smirenost uma i usmjeriti vašu svijest onim točkama na tijelu u kojima se osjeća napetost.
Pročitaj i ovo:
- Gledanje ili slušanje ptica poboljšava naše mentalno zdravlje!
- Koliko spavanje ispred uključenog TV-a utječe na kvalitetu sna i odmora?
- Vizualna meditacija – za sve one koji ne mogu zaustaviti vrtlog misli