Prve godine života djeteta u velikoj mjeri utječu na razvoj i postignuća u kasnijoj dobi. Te su godine ujedno i kritične za razvoj mozga – tijekom ovog vremena, mozak malog djeteta razvija se nevjerojatno brzo, a dijete otkriva kako razmišljati, učiti, ponašati se i istraživati, postavljajući temelje za daljnji razvoj kognitivnih sposobnosti.
Za mozak vašeg djeteta (jednako kao i za vaš), hrana igra ključnu ulogu – što znači da se na tanjuru moraju naći različite namirnice bogate ključnim nutrijentima za razvoj mozga. Stoga dr. Lisa Mosconi, zamjenica direktora Klinike za prevenciju Alzheimerove bolesti na Weill Cornell Medical College, i sama majka, preporučuje 10 hranjivih (i ukusnih) namirnica koje služe kao boosteri zdravlja mozga.
1. Zob
Zob je bogata vitaminom E, cinkom i vitaminima B-kompleksa. Zahvaljujući visokom sadržaju vlakana, zajedno s niskom glikemijskom indeksom, polako otpušta glukozu u krvotok i time osigurava stabilnu razinu energije.
2. Bobice
Bobičasto voće (kupine, borovnice, maline, trešnje i goji bobice) bogato je vitaminima koji pridonose funkciji pamćenja i kognitivnim sposobnostima. Također je dobar izvor prirodnih šećera i vlakana, nutrijenata važnih za zdravlje probavnog sustava.
3. Šljive i jabuke
Kao što sve mame i predobro znaju, djeca često žude za nečim slatkim. Jabuke i šljive predstavljaju vrijedne izvore antioksidanta koji pomažu u očuvanju zdravlja djeteta, a ujedno su mekane, slatke i pune vlakana. Kašice od jabuka i pire od šljive bit će dobar izbor za prvu čvrstu hranu, koja će ujedno pomoći probavi i zadržati stvari u pokretu.
4. Slatki krumpir
Zbog slatkoće i kremaste teksture, vaše bi dijete brzo moglo zavoljeti batat ili slatki krumpir. Usto je bogat antioksidativnim beta-karotenom i vitaminom C, kao i željezom i bakrom, pravom hranom za mozak.
5. Jogurt
Majčino je mlijeko najbolja hrana, a jogurt (običan, organski i nezaslađeni) dolazi opasno blizu. Vitamini i masne kiseline u jogurtu podupiru rast i funkcioniranje stanica mozga, dok probiotici pridonose zdravlju crijeva i imunološkog sustava.
6. Riba
Masna riba poput lososa, tune, skuše i sardina izuzetno je bogata omega-3 masnim kiselinama, gradivnim jedinicama ljudskog mozga – više od 50 posto mozga čini mast, a većina te masti dolazi u DHA obliku omega-3 kiselina, što je kratica za dokozaheksaensku kiselinu prisutnu u ribi.
7. Lisnato zeleno povrće
Povrće bogate zelene boje (npr. špinat ili kelj) odličan je izvor antioksidanta i vitamina poput folata, koji pridonose rastu i zdravlju stanica mozga.
8. Jaja
Jaja sadrže sve hranjive tvari koje su embriju potrebne za rast. Kao takva, sadrže i hranjive tvari važne za razvoj mozga, poput omega-3 masnih kiselina, cinka, luteina i kolina, vitamina B koji pridonosi razvoju memorije i koncentracije.
9. Avokado
Avokado može biti koristan za zdravlje mozga – ovaj je kremasti plod bogat izvor nezasićenih masti, koje potiču protok krvi u mozgu.
10. Meso
Meso je važan izvor bjelančevina, cinka, željeza i masti koje su važne za pravilan razvoj i rast djeteta. Osim toga, mozak u razvoju (što je period između rođenja i adolescencije) zahtijeva više zasićenih masnoća nego mozak odrasle osobe.
Što izbjegavati?
Osim specifičnih nutrijenata, od svih kriterija za odabir hrane, kvaliteta sastojaka mora biti najvažnija. Pogledajte hranu oko sebe i primijetit ćete da pakirana, obrađena i rafinirana hrana sve više zamjenjuje pravu hranu. Ako želite da vaše dijete raste zdravo i pametno, svakako izbjegavajte sljedeće namirnice što je više moguće – fast food, bijeli šećer, proizvode od bijelog brašna (bijeli kruh, tjestenina, krekeri, pite, kolači), umjetne sokove i prerađene mesne proizvode.
Izvor: Mind Body Green
Pročitaj ovo:
• Prehrana djeteta – nadmudrite male izbirljivce
• Pravilna prehrana – tajna zdrave probave
• 8 savjeta za zdravu prehranu djeteta