Kažu da su oči prozor duše, ali nos može biti ključ emocionalne dobrobiti. Vjerojatno ste već i na vlastitom primjeru doživjeli da postoji veza između mirisa i raspoloženja te kako ta veza može utjecati na sve, od radne produktivnosti do razine stresa. Zato oživite svoj dom i prostor u kojem često boravite eteričnim uljima koja će povoljno djelovati na vaše raspoloženje i emocije
Miris dobrodošlice
Ulazak u dom trebao bi biti poput toplog zagrljaja. Već s prvim korakom, želite da se vi i vaši gosti osjećaju opušteno, dobrodošlo i bez stresa. Baš kao što ste odvojili vrijeme da pronađete pravi otirač ili ormarić za cipele, isto se preporučuje učiniti i za odabir mirisa dobrodošlice.
Mirisi poput vanilije odradit će svoju čaroliju na ulazu jer opuštaju i djeluju blago stimulativno, preporučuje Lora Cantele, autorica priručnika The Complete Aromatherapy and Essential Oils Handbook for Everyday Wellness. No, s obzirom na cijenu eteričnog ulja vanilije apsolut, uglavnom se ne koristi u svakodnevnim prilikama. Stoga tijekom blagdana preporučuje smreku, grejp ili cimet i klinčić, a u toplijim mjesecima birajte lakše kombinacije, poput citrusnih mirisa ili mješavina mandarine i lavande.
Druženja u dnevnoj sobi
Osim kuhinje, dnevna soba je mjesto u kući u kojoj se najčešće odvijaju okupljanja i druženja, tako da su idealni mirisi dobrodošlice koji izazivaju osjećaj mira. Amy Anthony, klinička aromaterapeutkinja u New Yorku, u tu svrhu preporučuje bor i metvicu za dnevnu sobu. U isto vrijeme, takvi frekventni prostori zahtijevaju osvježenje s vremena na vrijeme, pa bi povremena upotreba difuzora s uljem eukaliptusa, čajevca, limuna i lavande bila koristan izbor.
Citrusi u kuhinji
Odgovor je gotovo jednoglasan – eterična ulja limuna i citrusa najbolje funkcioniraju u kuhinji iz jednostavnog razloga: mirišu čisto. Uz svježe i lagane mirise, u kuhinji mogu dobro funkcionirati tople i ugodne arome. Limun je uvijek dobrodošao miris u kuhinji, baš kao i citrusi poput naranče, grejpa i mandarine, ali i mirisi cimeta ili klinčića. Prvi održavaju kuhinju svježom i mirisnom, a potonji asociraju na pečenje domaćih kolača i rolice od cimeta.
Za opušten san ili romantičnu vatru?
Ovisno o tome kakvo raspoloženje želite pobuditi u spavaćoj sobi – za odmor ili romantiku – postoje različite vrste i mješavine ulja koje će dobro funkcionirati. Lavanda je očigledan izbor za spavaću sobu s obzirom na to da djeluje smirujuće, kaže Lora Cantele. No, kombiniranje lavande s rimskom kamilicom i mažuranom može poboljšati vašu sposobnost za spavanje. Ako tražite malo romantike, razmislite o sandalovini i ruži ili ylang ylangu koji djeluju kao afrodizijak.
Kac Young, autorica knjige The Healing Art of Essential Oils, upozorava da, ako dijelite spavaću sobu s nekim, treba uzeti u obzir preferencije dvoje ljudi. Muškarci i žene različito reagiraju na mirise, pa ako je riječ o muško-ženskoj sobi, odabir bi trebao biti na mirisu u kojem će oboje uživati. Tada je lavanda u pravilu dobar neutralan izbor. Za muško-muške sobe, Young predlaže korištenje mirisa koji su zemljani ili citrusni, a za žensko-ženske sobe savjetuje cvjetne mirise, kao što su bergamot, jasmin ili ruža.
Čistoća i svježina kupaonice
Kada je u pitanju kupaonica, želite pronaći mirise – ili kombinacije mirisa – koji obavljaju dvostruki posao. S jedne strane, želite da miris – a i sama kupaonica – bude čist, a s druge strane, korisno je uključiti mirise koji će vam pomoći da se razbudite ujutro.
S obzirom na vlagu, kupaonice zahtijevaju stalnu pozornost, smatra Kac Young te preporučuje korištenje eteričnih ulja limuna, čajevca, eukaliptusa i lavande. Za efekt energizirajućeg buđenja, posegnite za mješavinom grejpa i ružmarina s natruhom paprene metvice.
Pročitaj i ovo:
• Dome, mirisni dome
• Kako eteričnim uljima dezinficirati prostor?
• Uz eterična ulja osigurajmo si zdrav i kreativan okoliš