Dobre vijesti za sve čokoljupce – znanstvenici su prezentirali nove dokaze koji ukazuju da čokolada može biti dobra za zdravlje mozga. Dvije preliminarne studije predstavljene na godišnjem skupu Experimental Biology 2018 u San Diegu pokazale su da redovito konzumiranje čokolade može potaknuti zdravlje mozga, pamćenje i imunitet te poboljšati raspoloženje.
Tamna čokolada značajan je izvor flavonoida, biljnih spojeva koji pokazuju snažna antioksidativna i protuupalna svojstva. Dosadašnja su istraživanja povezala konzumaciju čokolade s poboljšanim radom imunološkog sustava, smanjenim rizikom od kardiovaskularnih bolesti i poboljšanom funkcijom mozga, a sada se pokazalo da flavonoidi iz čokolade dopiru sve do hipokampusa, područja mozga vezanog uz učenje i pamćenje, piše portal LiveStrong.
Utjecaj na funkcije mozga
U prvoj studiji, četiri zdrava ispitanika konzumirala su 48 grama 70%-tne tamne čokolade svaki dan kroz osam dana, nakon što su se dva dana prije suzdržavali od konzumacije hrane visokog antioksidativnog potencijala. Uzorci krvi uzeti prije konzumacije čokolade i dva sata nakon, te po završetku ispitivanja, pružili su uvid u ekspresije gena u njihovoj DNK.
U roku od dva sata od jedenja čokolade bilo je sitnih promjena u ekspresiji gena, ali značajna su poboljšanja uočena u funkciji 177 gena povezanih s imunitetom nakon tjedan dana. Čokolada je također potaknula gene koji su uključeni u signalizaciju između neurona i osjetilne procese – ključne komponente funkcije mozga.
U drugoj studiji, pet je volontera konzumiralo istu količinu čokolade, nakon čega su istraživači proučili električnu aktivnost u mozgu prije i nakon jela. Uočili su porast gama valova, koji su povezani s neuroplastičnosti mozga, i došli do zaključka kako čokolada može biti povezana i sa zdravljem mozga i ponašanjem. Kakao u čokoladi ima pozitivan utjecaj na to kako naš mozak signalizira ili prenosi informacije te na neuroplastičnost mozga, što je način na koji učimo, doživljavamo i mijenjamo se na temelju interakcija unutar našeg okoliša, zaključak je studije.
Antioksidanti iz tamne čokolade
No, treba imati na umu kako su obje studije provedene na malom broju ispitanika ograničene dobi – iako su rezultati obećavajući, potrebna su daljnja istraživanja koja bi potvrdila ove nalaze. S druge strane, koristi čokolade na zdravlje srca, smanjenje krvnog tlaka i zdravlje krvnih žila mnogo su bolje dokumentirane.
Tamna čokolada bogata je biološki aktivnim spojevima koji djeluju kao antioksidanti, što uključuje polifenole, flavonoide i katehine, među ostalima. Flavonoidi iz tamne čokoladi mogli bi pridonijeti smanjenju krvnog tlaka te sprečavanju nakupljanja plaka u arterijama i razvoju ateroskleroze, dok druga istraživanja ukazuju da tamna čokolada može pomoći u kontroli šećera u krvi.
Konzumiranje tamne čokolade također može utjecati na nekoliko važnih faktora rizika za razvoj bolesti srca. Pokazalo se kako kakao prah može značajno smanjiti oksidirani LDL kolesterol u muškaraca, te dovesti do povećanja HDL-a i smanjenja LDL-a kod muškaraca s povišenim kolesterolom. Tamna čokolada može smanjiti i inzulinsku rezistenciju, ustvrdilo je istraživanje objavljeno u časopisu Journal of Nutrition, što je još jedan čimbenik rizika za mnoge bolesti, poput bolesti srca i dijabetesa.
Istraživanja ukazuju da što je veći udio kakaa, to je primjetniji utjecaj tamne čokolade na pamćenje, raspoloženje, imunitet i zdravlje srca – zato se nemojte ustručavati posegnuti za kojom kockicom tamne čokolade (ali s minimalno 70 % kakaa) par puta tjedno.
Pročitaj i ovo:
• Čokolada zdrava za srce!
• Zdravlje u čokoladnom zadovoljstvu
• Koju odabrati? Mliječna ili tamna čokolada, pitanje je sad!