Naš čitatelj, kao i većina tinejdžera, ima problema s aknama i prištićima na licu, no upotrebom kreme za prištiće, stanje se pogoršalo. Stoga je zatražio savjet od naše aromaterapeutkinje Vlatke Mileusnić, koja se specijalizirala za područje prirodne kozmetike. Ako imate pitanje za Vlatku, postavite ga u rubrici Pitajte našeg stručnjaka.
Pitanje čitatelja:
Poštovana,
imam par pitanja pa ako bi bili voljni odgovoriti bio bih vam jako zahvalan. Dakle, kao i većina tinejdžera imam problema s aknama, međutim, nisam posjećivao dermatologa jer nije to bio toliki problem do prije par tjedana. Koristio sam tonik za čišćenje lica ujutro i prije spavanja i pojavljivale su se akne tu i tamo. Posljednjih nekoliko tjedana pojavljivale su se sve više i više. Otišao sam u ljekarnu i na svoju ruku podigao kremu koju mi je ljekarnica preporučila. Koristio sam ju i ništa se nije mijenjalo i dalje su izbijale. Kada sam prestao to koristiti počeli su mi izlaziti neki sitni prištići i koža na licu je postala hrapava. Tražio sam dosta na internetu o tom problemu, ali nisam siguran u pouzdanost izvora pa bih vas molio ako bi mi mogli reći par savjeta kako da se riješim akni i tih sitnih prištića . Hvala unaprijed!
Odgovor Vlatke Mileusnić:
Poštovani,
Akne su jedna od kožnih bolesti koja najviše muči adolescente. One nastaju kod začepljenja žlijezda lojnica sebumom. Postoji nekoliko oblika akni, a najčešće su akne vulgaris. Taj oblik akni nastaju zbog hormonalnih promjena koje uzrokuju povećanje žlijezda lojnica i stvaranje sebuma. Tada nastaju akne ili se pogoršava stanje postojećih.
Osnovni uzroci nastajanja akni su:
– pretjerano stvaranje sebuma;
– bakterije,
– upala.
Oblici akni mogu biti:
– bijeli prištići – pore su začepljene masnim izlučevinama i odumrlim stanicama;
– miteseri – začepljene pore ostaju otvorene i u njima se nakuplja prljavština;
– prištići – uzdignuti, crvenkasti prištići nastali zbog upale ili infekcije začepljenih pora;
– ciste – tvorbe smještene ispod površine kože, nastale nakupljanjem izlučevina.
Fitoaromaterapijski pristup tretmanu akni je vrlo opsežan, a uključuje, uz dermalne pripravke, i dodatke prehrani te redovito čišćenje organizma. U nastavku ću opisati što sve takav pristup uključuje.
Prehrana i dodaci prehrani
To ste već sigurno čuli nebrojeno puta, ali uvijek je dobro ponoviti: prženu, masnu i prezačinjenu hranu zaboravite. Instant hrana (čips, juhe iz vrećice, smrznuta gotova jela…), gazirana pića, slatkiši – sve to može pogoršati stanje kože (i općenito cjelokupnog zdravlja). Pokušajte se hraniti svježim, sezonskim voćem i povrćem, cjelovitim žitaricama, orašastim plodovima. Oplemenite svaki obrok hladno prešanim, kvalitetnim uljima (maslinovim, suncokretovim, repičinim…).
Zatim, uvijek volim napomenuti problem mlijeka i mliječnih proizvoda u prehrani. Više o tome možete pročitati u tekstu o atopijskom dermatitisu. Vrlo često izbacivanje mlijeka i mliječnih proizvoda (sir, jogurti, maslac, mliječna čokolada…) naglo ubrza poboljšanje stanja kože, pa sugeriram da pokušate barem neko vrijeme s ne-mliječnom prehranom i pratite rezultate. Spomenula sam dodatak kvalitetnih biljnih ulja u prehrani. U slučaju akni i općenito kožnih poteškoća, to je izuzetno važno. Obično se preporučuje konzumacija biljnih ulja noćurka ili boražine, u dozi od jedna čajne žličice, tri puta na dan. Ta biljna ulja, osim što pružaju dragocjene nezasićene masne kiseline, djelotvorna su i kod problematične kože uzrokovane hormonalnim neravnotežom.
Čišćenje organizma
Redovito čišćenje organizma smatram osnovnom tjelesne higijene za svakoga, a kod osoba s kožnim poteškoćama to je zaista nužno. Postoji veliki broj načina čišćenja organizma – neki od njih su već opisani u tekstu o psorijazi, pa možete ih pogledati na linku. Koji god način da odaberete, nećete pogriješiti. Važno je samo da kuru čišćenja organizma izvedete dva puta godišnje – na proljeće i na jesen.
Dermalna terapija
Aromaterapija nudi niz pripravaka koji dobro djeluju na problematičnu kožu, te njihovim redovitim korištenje rezultati sigurno neće izostati.
Njega kože se može podijeliti na nekoliko dijelova, i to:
– čišćenje lica
– hidratiziranje lica
– njega lica uljnim mješavinama
– lokalno djelovanje na akne
– piling i dodatno čišćenje lica glinom
Čišćenje lica je dio njege lica koji mnoge osobe problematičnom kožom lica pogrešno shvate. Nemojte čistiti lice agresivnim sredstvima, gelovima, sapunima i slično. Time možete oštetiti hidrolipidni sloj kože i rezultat će biti oštećena, tanka koža koja pojačano luči sebum kako bi se zaštitila i obnovila sloj koji je uklonjen čišćenjem.
Umjesto toga, lice jednostavno umijte mlakom vodom – dovoljno je ujutro i navečer, ali možete i tijekom dana ako je koža masna. Još bolji način je čišćenje kože hidrolatima – nanesite odgovarajući hidrolat na blazinicu i njome počistite lice. Hidrolati koji se mogu koristiti u ovu svrhu su blagi i njegujući – lavanda, rimska ili njemačka kamilica, mirta cineol.
Na čišćenje lica hidrolatima odmah se nadovezuje hidratiziranje kože. U slučaju problematične kože s aknama mogu se koristiti hidrolati koji, osim što pružaju vlagu, djeluju i antibakterijski (čajevac, timijan linalol, paprena metvica), protuupalno (rimska i njemačka kamilica) i umirujuće (lavanda). Sve navedene hidrolate možete koristiti samostalno (osim timijana linalola – on se obično dodaje ostalim hidrolatima, otprilike 10-30%). Najbolji način korištenja hidrolata je raspršivanje pomoću sprej pumpica (raspršivača). Hidrolat, ili mješavinu nekoliko njih, raspršite po licu 2-3 puta dnevno.
Dok je lice još vlažno od raspršenog hidrolata, nanesite nekoliko kapi uljne mješavine i dobro utrljajte u lice.
Jednostavne uljne mješavine za problematičnu kožu možete i sami napraviti – vrlo je jednostavno. Trebat će Vam tamne staklene bočice i pripadajući čepovi (možete ih nabaviti u ljekarni), te naravno biljna i eterična ulja prema izboru. Od biljnih ulja za problematičnu kožu koriste se lješnjak, jojoba, eventualno kalofil (tamanu), te macerat nevena kod upaljene kože. Eterična ulja su: čajevac, ho, elemi, eukaliptus dives, njemačka i rimska kamilica, širokolisna lavanda, ružmarin kt. verbenon, saro (mandravasarotra), sjeme mrkve, timijan geraniol, timijan linalol…
Primjer jednostavne mješavine (30ml):
5mL biljno ulje jojoba
25mL biljno ulje lješnjak
10 kapi eterično ulje čajevac
8 kapi eterično ulje širokolisna lavanda
6 kapi eterično ulje eukaliptus dives
Na isti način možete napraviti i mješavinu jače koncentracije eteričnih ulja, koju možete koristiti kao lokalni tretman prištića (mješavina se stavlja u vrlo maloj količini direktno na prištić, nekoliko puta na dan).
Primjer mješavina za lokalno nanošenje na prištiće (10ml)
10mL biljno ulje lješnjak
20 kapi eterično ulje čajevac
10 kapi eterično ulje eukaliptus dives
Glinene maske dodatno čiste lice
Sve do sada navedeno se treba primjenjivati svaki dan, nekoliko puta dnevno. Uz takvu njegu, preporučuje se i jednom tjedno napraviti piling lica, te dodatno pročistiti lice glinenim maskama. Piling uklanja mrtve stanice kože i masnoću. Jednostavne pilinge možete sami napraviti u kućnoj radinosti – na primjer, sitnu kuhinjsku sol ili šećer pomiješajte s malo biljnog ulja i piling je gotov. Nježno istrljajte kožu nastalom pastom i nakon toga umijte lice mlakom vodom.
Glinene maske imaju tri osnovne funkcije:
a) izvlače štetne tvari iz kože, uključujući i suvišnu masnoću, čiste pore;
b) hrane kožu vrijednim mineralima;
c) djeluju kao blagi piling koji nježno odstranjuje sloj mrtvih stanica kože.
Za masnu, mješovitu i problematičnu kožu preporučuje se zelena glina, a masku možete napraviti vrlo jednostavno:
U malu količinu gline (oko dvije čajne žličice) ulijte hidrolata dok ne dobijete smjesu gustoće pudinga. Takvu smjesu nanesite na čisto lice (ne u pretankom sloju – koža se ne smije nazirati ispod maske), ostavite da se posuši oko dvadesetak minuta, te vrlo temeljito operite mlakom vodom. Nakon što isperete masku, nemojte ništa nanositi na lice (ulja, kreme i sl.), jer se koža čisti još nekoliko sati. Vrlo često je reakcija kože dodatno izlučivanje masnoće pa lice bude još masnije nekoliko sati nakon tretmana glinom.
Pridržavajući se svega navedenog stanje lica će se poboljšati, a uz redovite detoksifikacije i zdravu prehranu, uz zdravu kožu imat ćete i zdrav cjelokupan organizam.
Lijepi pozdrav,
Vlatka Mileusnić