“Gledam Banat, Srijem i Bačku s Fruške gore. Gledam tako, a u duši lom. Nekad je tu, kažu knjige, bilo more – čekalo me i presušilo”, otpjevao je Đorđe Balašević u svojoj pjesmi “Panonski mornar”, a pjesma mi se počela vrtjeti u glavi čim sam prešla granicu Srbije. Baš kako su se vrtjeli i kotači automobila koji je, poput lađe, prolazio ovim mirnim i pitomim krajolikom.
I nakon samo 90 km od graničnog prijelaza Bajakovo, dočekao me zaista impresivan prizor koji je djelovao obećavajuće – pogotovo nekome kome je silno trebao odmor – resort Fruške Terme najveći je termalni i spa resort u Srbiji, s ljekovitom termo-mineralnom vodom koja se nalazi u 12 modernih bazena i spa centrom koji ima čak 12 različitih sauna. Bila sam spremna za odmor i opuštanje (itekako sam bila spremna) i postalo je jasno kao dan – ono isušeno Panonsko more danas se preselilo u Fruške terme koje su postale prava meka za goste željne opuštanja u okruženju bajkovitih prirodnih ljepota.
Fruške terme izgrađene su u sklopu projekta razvoja wellness turizma i obnove termalnih izvora u regiji Fruške gore u Srbiji. Projekt je započeo 2017. godine, a prva faza izgradnje Fruških termi, uključujući hotelski kompleks, wellness centar i termalne bazene, završena je i otvorena za goste 2019. godine. Dakle, u samo nekoliko godina Fruške su terme krenule ostvarivati poslovne rezultate kojih se ne bi posramili niti spa-kompleksi koji rade desetke godina.
Fruške su terme rezultat suradnje vodećih stručnjaka iz područja wellness turizma, arhitekture i urbanizma, a velika je pažnja posvećena očuvanju prirodnog okoliša i korištenju ekološki održivih materijala u izgradnji. Projekt je osmišljen kako bi pružio vrhunski wellness doživljaj gostima, istovremeno čuvajući prirodnu ljepotu i resurse regije Fruške gore.
Hotel u idiličnom okruženju
Hotel Mövenpick Fruške Terme, u kojemu sam imala priliku odsjesti, vrhunski je hotel smješten unutar resorta Fruške Terme, koji se ugnijezdio u idiličnom okruženju Fruške Gore. Ovaj hotel pruža iznimno iskustvo boravka, spajajući luksuzan smještaj, opuštajuće wellness usluge i prirodne ljepote te je pravo je odredište za sve koji žele uživati u opuštajućem odmoru i blagodatima prirode.
Hotel Mövenpick Fruške Terme ima ukupno 158 soba i suiteova, a ova brojka uključuje različite vrste soba, kao što su Superior sobe, Deluxe sobe, Junior suiteovi i Executive suiteovi. Svaka od ovih soba pruža visoku razinu udobnosti, luksuza i modernog dizajna.
Sobe su velike i opremljene svime što vam treba za ugodan boravak, uključujući i aparat za kavu i kuhalo za vodu, pomoću kojih ćete moći pripremiti napitke s potpisom Mövenpicka. Naime, ovaj hotelski lanac brine za to da je sve u njihovim hotelima vrhunske kvalitete i zato ne prepušta ništa slučaju – tako ćete moći popiti Mövenpick kavicu i čaj koji ozbiljno konkuriraju ponajboljim brendovima na koje se obično nailazi u hotelima.
Kreveti su prostrani, u njima se ugodno i udobno spava, a jedna od (meni) najvažnijih stvari u ovom hotelu dobila je čistu peticu, a to je – jastuk. Jer, shvatila sam odavno, po ‘jastucima se hotel poznaje’ i obično ništa ne prepuštam slučaju te nosim sa sobom na put svoj jastuk. Međutim, ovoga sam puta nisam to učinila jer sam već boravila u Mövenpick hotelima, a to se pokazalo kao dobar potez – spavala sam kao beba.
Buđenje uz cvrkut lastavica
I ne samo da se ovdje spava kao poput bebe, ovdje nećete morati naviti niti alarm jer će vas probuditi najljepši pjev ptičica koji uopće možete zamisliti. Naime, Hotel Mövenpick Fruške Terme smješten je u okruženju koje nudi idealna staništa za lastavice. Zahvaljujući svojoj arhitekturi, hotel pruža sigurnost i udobnost ovim zaštićenim ptičicama koje pronalaze svoje domove na hotelskim balkonima. Promatrajući hotel izvana, gotovo da nisam mogla pronaći balkon na kojemu nema gnijezda lastavica. Prema tome, zaboravite na alarme mobitela i prepustite se nježnom ptičjem pjevu koji će vam najaviti jutro i ostatak dana.
Doručak, ali prije njega šetnja do Vrdničke kule
A ako ste ranoranioc kao ja, preporučila bih vam jednu kratku jutarnju šetnjicu prije doručka do Vrdničke kule do koje ćete doći dobro obilježenom stazom.
Vrdnička kula, poznata i kao Kula Vrdnik, jest jedna od znamenitosti koja se nalazi u blizini Fruških termi. Radi se o staroj utvrdi, s bogatom poviješću, izgrađenoj u 13. stoljeću koja je tijekom godina prolazila je kroz različite faze obnove i nadogradnje. Kula je imala vojničku i obrambenu ulogu te je služila za nadzor i zaštitu okolnog područja.
Danas se Vrdnička kula ističe kao turistička atrakcija. Posjetitelji mogu istražiti povijesne zidine kule i uživati u prekrasnom pogledu s vrha. Kula je okružena gustom šumom, a ima rustikalnu, srednjovjekovnu atmosferu koja privlači ljubitelje povijesti i ljude koji traže nevjerojatne vizure.
Nakon povratka iz šetnje, uzmite vremena za sebe i doručkujte u miru. Kažem ‘uzmite si vremena’ jer je izbor hrane za doručak toliko bogat da ne znate što biste prije uzeli na tanjur. Prvo sam jutro isprobala sve – od jaja na sto načina (s fantastičnim ajvarom od paprika) do kolača… No, drugo sam jutro, nakon obilne večere, ipak malo odlučila pripaziti na liniju i uzela sam samo zobenu kašu, smoothie i voće – ono što i obično jedem kod kuće za doručak.
U svakom slučaju, ako ne jedete gluten, laktozu, ako ste vegan ili vegetarijanac – imat ćete na raspolaganju više nego dovoljno izbora za svoje prehrambene preferencije.
Nakon doručka, preporučila bih vam da popijete kavicu na terasi i jednostavno budete sami sa sobom te da udišete svježi fruškogorski zrak i uživate u zrakama sunca na svojoj koži. Ovaj će kratki well-being trenutak biti upotpunjen i zvučnom kulisom – pjevom lastavica koje će veselo letjeti u krugovima iznad vaše glave.
Termalno-mineralna voda – savršena za opuštanje
I tada će doći vrijeme za wellness, a wellness u Fruškim termama je jedna posebna priča.
Fruške terme su poznate po svojim impresivnim bazenima koji pružaju nevjerojatno iskustvo opuštanja i zabave za goste svih dobnih skupina. Ovaj wellness centar nudi raznolike bazene prilagođene za različite potrebe i preferencije posjetitelja.
Termalni bazeni predstavljaju srce Fruških termi, nudeći prirodnu termalnu vodu bogatu mineralima, koja potiče opuštanje mišića, poboljšava cirkulacija i pruža opću dobrobit tijela. Sastav termalno-mineralne vode je upravo idealan za opuštanje prenapregnutih mišića.
Vanjski bazeni Fruških termi omogućuju uživanje u prirodnom okruženju i svježem zraku i idealni su za sunčanje i opuštanje na ležaljkama uz bazen. Gosti mogu plivati u velikim bazenima, uživati u hidromasažnim mlaznicama ili se prepustiti opuštajućem vodenom masažu u whirlpoolu.
Unutarnji bazeni Fruških termi omogućuju gostima uživanje u vodenim aktivnostima tijekom cijele godine. Ovi bazeni idealni su za plivanje, vodene sportove ili jednostavno opuštanje u vodi, a gosti mogu iskoristiti i dodatne sadržaje, kao što su hidromasažne kade i dječji bazeni, prilagođeni potrebama svih posjetitelja.
Fruške terme također nude i poseban bazenski kompleks za djecu. Ovaj dječji bazen opremljen je sigurnosnim mjerama i igralištima u vodi, pružajući sigurno i zabavno okruženje za najmlađe posjetitelje. Djeca mogu uživati u vodenim toboganima, prskalicama i drugim interaktivnim elementima, dok roditelji mirno promatraju njihovu igru.
S obzirom na to da kompleks nudi čak 12 bazena, a da sam Fruške terme posjetila početkom lipnja i to usred tjedna, niti na jednom bazenu nije bila gužva, ali me nekako najviše privukao vanjski bazen na drugom katu koji ima predivan pogled na obronke Fruške gore.
Nakon plivanja i kratkog odmora uz bazen, odlučila sam istražiti svijet sauna jer sam čula da se radi o najvećem kompleksu sauna u Srbiji koji može parirati najvećim i najrazvikanijim spa-centrima u Europi.
Finska, ruska, turska i još njih 9…
U sauna-svijetu dočekat će vas 12 sauna, sobe za relaksaciju i sobe s vodenim krevetima.
Finske saune su jedan od najpopularnijih oblika sauna u Fruškim termama. U ovim tradicionalnim finskim saunama, gosti mogu uživati u ‘suhoj vrućini’ koja pomaže u detoksikaciji tijela, poboljšava cirkulaciju krvi i potiče opuštanje mišića. Finske saune izrađene su od prirodnog drva i stvaraju autentičnu atmosferu koja pruža osjećaj mira i ravnoteže.
Turske saune, poznate i kao hammami, nude drugačije iskustvo sauniranja. U ovim saunama, gosti se okružuju toplom parom koja vlaži zrak i nježno pročišćava tijelo. Turske saune idealne su za oslobađanje od stresa, čišćenje kože i poticanje dubinske relaksacije. Gosti mogu iskoristiti i druge blagodati turske saune, kao što su piling tijela i hidratantni tretmani.
U wellness centru Fruških termi možete pronaći i kombinirane saune koje kombiniraju različite vrste sauniranja u jednom prostoru. Ove saune omogućuju gostima da uživaju u izmjeni topline i vlage, pružajući im jedinstveno iskustvo opuštanja i blagostanja.
Zanimljivo je kako se, u donjem dijelu sauna svijeta, gotovo svi gosti sauniraju odjeveni u kupaće kostime ili zagrnuti u ručnike, no za one koji vole u saunama biti potpuno nagi na katu postoji posebno odvojen prostor i nekoliko sauna i soba za odmor u kojima možete uživati kao od majke rođeni.
Ja sam se ipak odlučila za donji prostor i saune u kojima se svi sauniraju odjeveni, zaogrnula sam se ručnikom i isprobala panoramsku, rusku, finsku i chromo saunu. I nekako mi se, prema omjeru topline i vlage, najviše dopala panoramska sauna – temperatura je malo viša, ali je vlaga dovoljno visoka (za razliku od finskih sauna koje mi nisu baš omiljene) da brzo potakne detoksikaciju tijela.
Iako volim ovakvu vrstu odmora u kojoj se izmjenjuju šetnje, dobra hrana, bazeni i saune i mogla bih u tom ritmu provesti cijeli vikend – ipak bih vam preporučila (kada ste već ovdje) da posjetite i neke od znamenitosti u okolici.
Znamenitosti u okolici Fruških termi
Sremski Karlovci
Ovo povijesno mjesto poznato je po svojoj kulturnoj i povijesnoj vrijednosti. U Sremskim Karlovcima obiđite Karlovačku gimnaziju, Sabornu crkvu, Patrijaršijski dvor, čuvenu Tiskaru i mnoge druge znamenitosti. Ako ste solo, svakako se napijte vodom iz česme (jer, kaže legenda, ako to učinite, mogli biste se zaljubiti u nekoga iz Sremskih Karlovaca), a osim po vodi – Sremski su Karlovci poznati i po vinarijama koje se u gradu nalaze na svakom koraku. I ne zaboravite isprobati bermet – slatko piće za koje svaka vinarija ima svoju recepturu i u kojemu se nalazi nekih 20-tak ljekovitih biljaka i začina.
Novi Sad
Pitoreskni glavni grad autonomne pokrajine Vojvodine, Novi Sad, udaljen je samo dvadesetak minuta vožnje od Fruških termi. Možete istražiti Stari grad s prekrasnim Trgom slobode, posjetiti Petrovaradinsku tvrđavu i uživati u pogledu na Dunav, obići prekrasni Dunavski park ili posjetiti muzeje kao što su Muzej Vojvodine ili Muzej suvremene umjetnosti. Ili jednostavno proći ulicama u centru, sjesti na neku od terasa, popiti kavicu i – usporiti. A ako navratite do ulice Jovana Cvijića, vidjet ćete gdje je živio i stvarao ‘Panonski mornar’ s početka naše priče.
Petrovaradinska tvrđava
Ova impozantna tvrđava smještena je na desnoj obali Dunava, iznad Novog Sada. Tvrđava je poznata po svom poznatom festivalu “EXIT” koji se održava svake godine. Možete prošetati kroz tvrđavu, posjetiti Muzej grada Novog Sada, uživati u prekrasnom pogledu s bedema ili istražiti podzemne vojne tunele.
Manastiri Fruške Gore
Fruška Gora je planina u blizini Fruških termi koja je poznata po svojim manastirima. Na Fruškoj Gori nalazi se više od 15 aktivnih manastira koji su dio srpske pravoslavne tradicije. Neke od najpoznatijih svetinja su Krušedol, Novo Hopovo, Grgeteg, Velika Remeta i Jazak. Ovi manastiri su povijesni i duhovni centri i predstavljaju važan dio kulturne baštine Srbije.
Ocjena wellness patrole: 4,7
Ako bi trebalo sažeti ovu wellness patrolu, rekla bih kako me ništa nije moglo pripremiti na ovakav spa resort kakav me dočekao na Fruškoj gori. Prvo je impresivno na koliko se kvadratnih kilometara proteže resort, potom kako je sve čisto, uredno, uređeno. Termalnu rivijeru nažalost nisam mogla isprobati jer se tek otvarala s prvim danima lipnja, ali ću to nadoknaditi nekom drugom prilikom.
U Fruškim termama je sve savršeno – od prirode koja okružuje resort, do hotelskih soba i kupaonica (u kojima vas čeka ekološka kozmetika), do bazena i sauna. Hrana je, i za doručak i večeru, jako ukusna, obilna i raznovrsna i jedino što me malko začudilo je to što se gosti sauniraju u kupaćim kostimima, ali tome se lako doskoči.
Preporučila bih resort i onima koji žele pobjeći na wellness vikend, ali i obiteljima s djecom. Za ovakav odmor ćete morati izdvojiti oko 150-180 eura za dvije osobe po noćenju. Ponudu paketnih ponuda provjerite ovdje.
Pročitaj i ovo:
- Sedam trendova koji će obilježiti putovanja u 2023. godini
- Riana Petanjek: “Solo putovanja su mi poništila strahove i otvorila vidike”
- Besplatno preuzimanje: Popularna planinarska aplikacija otkriva 27.000 staza!