Ima li boljeg osjećaja od onog kad na sebe navučete kupaći kostim, uzmete omiljeno štivo pod ruku, zaogrnete se ručnikom i uđete u čarobni svijet wellness-centra – tamo gdje vas u zraku očekuje opojno miris eteričnih ulja, vrući jaccuzzi, mekane ležaljke, zagrijane saune i spretne ruke masera ili maserke koje će opustiti vaše prenapregnute mišiće?
Priznajemo, lijepo je uzeti vrijeme za sebe i otići u neki spa-centar, ali je činjenica da ipak moramo usporiti suludi ritam života te naučiti kako se brzo i efikasno odmoriti – i to svakoga dana. Pa zašto onda ne biste donijeli odluku da uzmete svaki dan barem malo vremena za sebe? Zašto ne biste usvojili wellness kao stil života?
Dišem
Čim se opustite, što je prvo što napravite? Možda to čak ni ne primijetite, ali ispustit ćete dah koji ste cijelo vrijeme nesvjesno zadržavali. Disanje je nešto što možemo kontrolirati, jedan moćan alat kojim utječemo na svoje tijelo. Kad smo pod stresom, naše disanje postaje ubrzano i plitko jer dišemo iz prsa, a ne duboko iz trbuha. Jeste li pod stresom? Stavite jednu ruku na prsa, a drugu na trbuh. Koja se ruka više kreće?
U takvim situacijama, želite disati sporim, dugim udisajima iz dijafragme. Kako to postići? Položite obje ruke na trbuh, tik ispod pupka, s prstima koji se dodiruju. Dok udišete, zamislite kako se vaš trbuh puni čistim svježim zrakom poput velikog balona. Vaši prsti se više ne dodiruju, razdvojeni širenjem trbuha. Dok izdišete zrak, zamislite da s udahom otpuštate stres, napetost i tjeskobu. Vaš se balon briga ispuhao, raspršio i nestao u daljini.
Jedem
Nije nikakva tajna – zdrava prehrana može poboljšati vaše fizičko, mentalno i emocionalno zdravlje. Manjak nutrijenata – ili neravnoteža hranjivih sastojaka – može dovesti do nedostatka energije i spriječiti vas da radite ono što volite te negativno utjecati na vaše raspoloženje i koncentraciju. Stoga ciljajte na pet do osam serviranja voća (1,5 do 2 šalice) i povrća (2,5 do 3 šalice) dnevno, kao i cjelovitih žitarica. Ti zdravi izvori ugljikohidrata dat će vašem tijelu gorivo tijekom cijelog dana.
Mediteranska se prehrana općenito smatra jednom od najzdravijih na svijetu, a karakterizira je obilje voća, povrća, cjelovitih žitarica, ribe, maslinovog ulja i orašastih plodova, uz umjerenu konzumaciju crvenog mesa, mliječnih proizvoda i alkohola. Zbog tih je karakteristika predvodnik u borbi protiv upale i kardiovaskularnih bolesti, a pritom i pridonosi dugovječnosti.
Spavam
Spavanje regenerira, pomlađuje, vraća vitalnost, mir te sposobnost koncentracije. Ono je tajna zdravog uma i tijela. Naša tijela nisu izgrađena da se nose sa stalnom prisutnošću svjetla – cirkadijalni ritam ljudskog tijela oslanja se na izmjenu svjetla i tame kako bi ispravno funkcionirao. Ne iznenađuje što su razne studije nedostatak sna povezale s nizom zdravstvenih poteškoća kao što su poremećaji spavanja, depresija, pretilost, pa i povećan rizik od dijabetesa.
Preporuka je svaki dan odlaziti na počinak i buditi se u isto vrijeme (da, čak i vikendom kad ste u napasti ostati dulje u krevetu). Prilagodite prostoriju u kojoj spavate savršenom noćnom odmoru – to znači mračan, tih, ugodan i prohladan prostor, bez prisutnosti tehnologije. Koristite spavaću sobu samo za dvije stvari – spavanje i seks, što je još jedan kotačić u priči o wellnessu.
Krećem se
Tjelesna reakcija na stres dovodi nas u stanje budnosti i spremnosti, u stilu bori-se-ili-bježi. No, sjedilački nas način života satima stavlja u pasivan položaj gdje tijelu nedostaje kretanja. Rezultat? Organizam koji je preplavljen hormonima stresa.
Ako radite za stolom, pokušajte ustati svakih sat vremena, protegnuti se, nabaciti laganu šetnju. Joga i tai chi odlične su prakse za upravljanje stresom i rasterećenje uma i tijela. Ako ste više poklonik intenzivne fizičke aktivnosti, isprobajte trčanje, bicikliranje, plivanje… sve će to pomoći vašem tijelu da izbaci hormone stresa i vrati prirodnu ravnotežu. Osim toga, tjelovježba oslobađa hormone zbog kojih se osjećate dobro, a koji suzbijaju stres i povećavaju produktivnost, fokus i koncentraciju.
Volim
Društveno povezivanje s drugima smatra se osnovnom ljudskom potrebom, od najmanjeg pogleda, lijepe riječi do dodira. Štoviše, brojna istraživanja ukazuju kako samoća i društvena izoliranost mogu ostaviti kobne posljedice, pa čak i povećati rizik od prijevremene smrti – utjecaj društvene izolacije, usamljenosti i samotnog života jednak je ili veći onima od ostalih poznatih čimbenika rizika, među kojima su pušenje i pretilost.
Stoga, okružite se ljudima koje volite i posvetite im (kvalitetno) svoje vrijeme – sjednite na kavu, družite se, dogovorite zajednički izlet. Fizički dodir je također važan jer oslobađa oksitocin. Oksitocin je kemikalija koja raste svaki put kada nekoga zagrlimo, dodirnemo ili smo fizički bliski, a posebno može biti koristan protiv stresa jer pridonosi smanjenju krvnog tlaka i hormona stresa. Grlite nekoga barem dvadeset sekundi ili deset minuta držite za ruku – time ćete povećati razine oksitocina i smanjiti štetne učinke stresa.
Uživam
Iako se može činiti nemoguće pronaći vremena za brigu o sebi, sve je nemoguće dok ne postane moguće. Opuštajuće aktivnosti aktiviraju parasimpatički živčani sustav i dovode tijelo u prirodno iscjeljujuće stanje. Aktivnosti poput masaže ili wellness tetošenja nisu samo luksuz – briga o sebi trebala bi biti dio vaše uobičajene brige o zdravlju. Jednostavno rečeno, briga o sebi je sve ono što vam treba kako biste bili sretni, sigurni i ispunjeni, potreba da s vremena na vrijeme skrbite o sebi kako biste bili od pomoći i drugima.
Među neophodne self care rituale može potpasti mnogo različitih stvari, od masaže do razrađenih spa tretmana, ali briga o samom sebi može biti i potpuno besplatna stvar koju lako možete uključiti u svaki dan. Zapišite 5 stvari na kojima ste danas zahvalni, uronite u opuštajuću kupku, meditirajte, sastavite omiljenu playlistu, uredite svoj omiljeni kutak doma…
Imam svrhu
Stanovnici Okinawe to nazivaju ikigai ili „razlog za postojanje“. Za stanovnike Kostarike to je „plan de vida“. Međutim, najčešće se jednostavno naziva životnom svrhom. Pronalaženje svrhe oduvijek je imalo važnu ulogu u životu obilježenom blagostanjem i dugovječnošću, a pokazuju to i primjeri svjetskih stogodišnjaka. Tako se vjeruje da snažan osjećaj svrhe koju posjeduju stariji stanovnici Okinawe može djelovati kao „protuotrov“ protiv stresa i pomoći smanjiti upalu u tijelu, a time i smanjiti šanse za obolijevanje od Alzheimerove bolesti, artritisa i moždanog udara.
Štoviše, postoji sve veći broj istraživanja koji podupiru utjecaj svrhe na mentalno i fizičko zdravlje te pokazuju kako ona može dovesti do duljeg, zdravijeg i sretnijeg života. Pronalaženje životnog smisla ne mora se nužno realizirati kroz vašu karijeru. Možete ga pronaći u svojim hobijima, volonterskim organizacijama kojima darujete svoje vrijeme, radu u vrtu ili dok promatrate kako vam djeca odrastaju – sve što vam donosi radost zbog koje s veseljem započinjete svaki novi dan.
Pročitaj i ovo:
- Nesanica i poteškoće sa spavanjem? Nek’ vas meditacija odvede u svijet snova
- Hodanje – najjednostavnija vježba koju možete raditi bilo kad, bilo gdje
- VIDEO Disanjem protiv tjeskobe: kontrolom daha vratite unutarnji mir
Pretplati se na tiskano izdanje časopisa Naturala life i uživaj u inspirativnim tekstovima koji mijenjaju perspektivu. Promaknula su ti prethodna izdanja časopisa Naturala Life? Pročitaj ih online!