Ako patite od neželjenih probavnih tegoba, niste jedini. Probavne smetnje ubrajaju se među najraširenije tegobe modernog doba – nadutost, žgaravica, osjećaj težine, zatvor, proljev i vjetrovi postali su svakodnevica velikog broja ljudi, a osim što su neugodni, u jednakoj mjeri mogu biti i bolni.
Uzroci se kriju u nezdravom načinu života, lošoj prehrani, preosjetljivosti na hranu ili infekcijama, a same probavne tegobe pak mogu dovesti do drugih poteškoća, što pokazuje kako je riječ o problemu koji može utjecati na različita područja života. Probavne smetnje u najmanju ruku povećavaju osjećaj stresa i nelagode, ali isto tako mogu dovesti do pojave umora, depresije, hormonske neravnoteže, slabe apsorpcije hranjivih tvari, pa i debljanja.
Naime, zbog nemogućnosti probavnog sustava da pravilno razgrađuje hranu, loša probava može rezultirati porastom tjelesne težine. Uslijed nedovoljne apsorpcije hranjivih tvari i smanjenja eliminacije otpada i toksina u tijelu, dolazi do zatvora i nadutosti. Poteškoće kod apsorpcije esencijalnih hranjivih tvari, vitamina i minerala utječu na metabolizam tijela, snižavajući brzinu kojom sagorijeva kalorije, što dovodi do viška tjelesne masti i umora.
>> Napuni svoju košaricu omega-3 masnim kiselinama
Neprijatelji dobre probave
Teoretski, naš bi organizam trebao moći probaviti svaku vrstu hrane koju konzumiramo, ali promjene u preradi i pripremi hrane, kao i načinu života, stavljaju naš probavni sustav pred nove izazove. Stoga je neke namirnice najbolje izbjegavati u širokom luku, kako bismo osigurali da naša probava ostane u što je moguće boljoj formi.
Pržena hrana
Pržena i masna hrana može preplaviti želudac, što dovodi do refluksa kiseline i žgaravice, a može prouzročiti i proljev. Teški umaci, masni komadi mesa te kremasti deserti također mogu uzrokovati probleme. Umjesto toga odaberite hranu pečenu na žaru i lagane umake koji sadrže povrće umjesto maslaca ili vrhnja.
>> Zaštiti svoje srce: TOP namirnice za zdravlje srca
Mlijeko i mliječni proizvodi
Kalcij je prijeko potreban našem organizmu, a najjednostavniji način njegova dobivanja je putem mliječnih proizvoda. No, za osobu intolerantnu na laktozu, ovi proizvodi mogu uzrokovati proljev, vjetrove, nadutost, bolove i grčeve u trbuhu.
Intolerancija na laktozu nastaje kada ljudi ne proizvode dovoljno laktaze, enzima koji razgrađuje laktozu (šećer koji se nalazi u mlijeku). Celijakija, Crohnova bolest i kemoterapija mogu oštetiti crijeva, što također može dovesti do intolerancije na laktozu.
Ljuta hrana
Konzumiranje (pre)ljute hrane može iritirati jednjak i dovesti do žgaravice, što može biti poseban problem za osobe sa sindromom iritabilnog crijeva (IBS) ili onima koji već pate od kroničnih žgaravica. Studije pokazuju da ljuti sastojak u čili papričicama, zvan kapsaicin, može biti krivac.
Fruktoza
Hrana s dodatkom ovog voćnog šećera – uključujući sokove, bombone i kolače – za neke osobe može biti teško probavljiva, što može dovesti do proljeva, nadutosti i grčeva. Studija iz 2008. godine objavljena u časopisu Journal of Clinical Gastroenterology pokazala je da su ispitanici s IBS-om, koji su slijedili prehranu bez fruktoze, imali manje simptoma.
Previše vlakna
Hrana bogata vlaknima, poput cjelovitih žitarica i povrća, dobra je za probavu. Ali ako odjednom počnete jesti puno više vlakana, vaš probavni sustav može imati problema s prilagođavanjem. Rezultat: vjetrovi i nadutost, zato postupno povećajte količinu vlakana koju konzumirate.
Solgar Comfort Zone Digestive Complex
Solgar Comfort Zone Digestive Complex kapsule sadrže kamilicu koja pomaže pri smanjenju probavnih nelagoda, anis koji potpomaže probavu, komorač koji doprinosi probavi i zdravlju probavnog trakta te đumbir koji doprinosi normalnoj funkciji gastrointestinalnog trakta.
Uzima se 1 do maksimalno 3 kapsule dnevno, uz obrok.