Praznici ‘proizvode’ mnogo smeća – više od milijun tona dodatnih stvari odlazi na odlagališta svake blagdanske sezone, upozorava Oceanic Globalu. Uz nekoliko jednostavnih strategija, vaši praznici mogu biti super svečani i zabavni – ali istodobno i ekološki osviješteni.
“Moramo biti kreativni i pronaći načine da blagdane učinimo manje rastrošnim”, kaže Lea d’Auriol, osnivačica Oceanic Globala objašnjavajući kako u ovo naše, moderno doba postoje održive alternative za gotovo sve artikle koje obično kupujemo tijekom praznika!
Stoga poziva sve nas da budemo racionalni, praktični i da svjesno pazimo da dodatno ne zagađujemo okoliš svojim rasipništvom! Jer blagdani doista mogu biti i veseli i zabavni, ali na način koji je prihvatljiv i očuvanju naše budućnosti.
1/ Umjesto materijalnog, poklonite iskustva
Umjesto pogrešnih veličine, povrata i zamatanja darova, primjerice, u papir koji se ne reciklira – darujte iskustvo koje ćete zajednički podijeliti. Bilo da povedete svog nećaka na izlet u zoološki vrt, mamu na čaj u otmjeni restoran ili iznenadite svoju obitelj epskim odmorom, poklonit ćete ujedno i neprocjenjive uspomene s kojima se nijedan najnoviji gadget ne može mjeriti.
2/ Provjerite deklaracije
Sve više tvrtki danas stvara proizvode imajući na umu održivost – zato potražite predmete za darove izrađene od recikliranih ili prenamijenjenih materijala.
3/ Odlučite se za umotavanje darova bez frustracija
Čini se kao mala stvar, ali zamatanje darova bez frustracija (i u zadnji tren) može smanjiti količinu plastike koja se koristi za pakiranje. Bonus: uštedjet ćete puno više vremena raspakiravajući sve te igračke za djecu ili gadgete.
4/ Podržite lokalne ‘second hand’ grupe
Mnogi ljudi poklanjaju nove ili rijetko korištene predmete koji su savršeni darovi (vjerojatno stvari koje su dobili na dar, a nikada nisu koristili!). Ako tamo vidite nešto što je savršeno za nekoga s vašeg popisa, evo prilike i da uštedite novac i spasiti nešto od odlagališta.
5/ Zamotajte darove na održiv način
Nažalost, većina ambalaže za poklone ne može se reciklirati niti ponovno upotrijebiti. ‘Procjenjuje se da godišnje bacimo toliko tona papira za omatanje da bismo njime mogli jednom zamotati mjesec’, upozorava d’Auriol. Zato budite kreativni s umotavanjem i provjerite može li se papir koji možda imate već kod kuće u zalihama – reciklirati.
U najboljem slučaju pronađite kod kuće neke komade tekstila i s njima zamotajte darove, ili odaberite ukrasne vrećice za višekratnu upotrebu. Sačuvajte vrpce i papirnate poklon vrećice za ponovnu upotrebu i sljedeće godine. Također možete potražiti opcije koje se mogu reciklirati, kao što je reciklirani smeđi kraft papir za omatanje ili ekološki prihvatljivi omoti koji se mogu reciklirati—ili ponovno upotrijebiti stare novine, časopise ili drugi papir po kući za neobičan (a ipak zabavan) omot. Na kraju, ako imate neki veliki poklon, umjesto da potrošite puno papira za umatanje sakrijte dar negdje u kući i pošaljite primatelja u potragu za njim.
6/ Šaljite e-razglednice umjesto čestitki za odmor
Nažalost, davno smo izgubili naviku slanja čestitki i pisama za blagdane, kao što su to radile naše bake i roditelji. One romantične i tople čestitke na papiru danas dolaze u plastificiranim izdanjima i zapravo vjerojatno će kad-tad završe negdje na odlagalištu. Umjesto toga svoje dobre želje i godišnji obiteljski bilten pošaljite – digitalnim putem.
Ili, još bolje – nazovite drage ljude i sve one koje jako dugo niste čuli i pitajte ih kako su – pružite i sebi i njima utjehu dajući im do znanja da vam je stalo!
7/ Poklon kartice šaljite i elektronički
Poklon kartice su u zadnje vrijeme popularan dar – ali ne morate poslati još jedan komad plastike u smeće. Većina velikih trgovaca prodaje e-darovne kartice—i često ih možete kupiti sada i poslati na određeni datum kako biste kupnju poklona učinili još jednostavnijom.
Pročitaj i ovo:
- Pravo ili umjetno? Evo kako odlučiti koje božićno drvce kupiti
- 7 jednostavnih načina da svako svoje putovanje učinite ekološki prihvatljivijim
- Održiva prehrana: 7 namirnica koje podupiru ekološki način života