Nakon uspjeha milanske Vertikalne šume, ili Bosco Verticale, koju je Vijeće za visoke zgrade i urbano stanište (CTBUH) 2015. godine proglasilo najboljom zgradom na svijetu, tim arhitekata Stefano Boeri Architetti nastavlja svoj rad na stvaranju nove generacije urbanih naselja koja su sposobna nositi se s izazovima klimatskih promjena. Prvi svjetski šumski grad Liuzhou polako poprima svoj konačan oblik u planinskoj provinciji Guangxi, na sjeveru Kine, na površini od oko 175 hektara uz jezero Liujiang.
Projekt Liuzhou Forest City, prvi put predstavljen na međunarodnoj konferenciji COP 21 u Parizu 2015. godine, izveden je iz šire teme urbanog šumarstva, koja je uvijek bila u središtu istraživanja tima arhitekata Stefana Boeri Architetti. Od 2015. godine, Stefano Boeri Architetti bavi se proučavanjem i dizajniranjem prototipova šumskih gradova u različitim regijama Kine, od sjevera do juga, gdje se trenutno gradi Liuzhou. Razvoj urbanih i arhitektonskih modela čuvanja okoliša i povećanja biološke raznolikosti doveo je do koncepcije grada nove generacije, sposobnog da postane model održivog razvoja gradova na globalnoj razini, počevši od Kine. U stvari, Kina je zemlja s najvećom stopom urbanizacije na svijetu, s 14 milijuna stanovnika koji svake godine migriraju u gradove.
Foto: www.stefanoboeriarchitetti.net
Nakon završetka gradnje, novi će grad moći primiti 30 000 ljudi, apsorbirati gotovo 10 000 tona ugljičnog dioksida i 57 tona zagađivača godišnje te proizvesti oko 900 tona kisika. Šumski grad Liuzhou bit će samoodrživ te će se oslanjati na obnovljive izvore energije, kao što su geotermalna i solarna energija. Novi zeleni grad bit će povezan s ostatkom Kine putem brze željeznice za električne automobile, a ugostit će različite stambene objekte, komercijalne i rekreativne prostore, dvije škole i bolnicu.
Između ostalog, u gradu će biti smješteno ukupno 40 000 stabala i gotovo milijun biljaka, pokrivajući više od 100 vrsta. Distribucija biljaka, ne samo u parkovima i vrtovima ili duž ulica, nego i preko fasada zgrada, omogućit će energetski samodostatan grad i doprinijeti poboljšanju kvalitete zraka (apsorbirajući CO2 i ostale zagađivače zraka), smanjiti prosječnu temperaturu zraka, stvoriti barijere za buku te poboljšati biološku raznolikost živih vrsta, stvarajući stanište za ptice, insekte i male životinje koje obitavaju na teritoriju Liuzhoua.
www.stefanoboeriarchitetti.net
Pročitaj i ovo:
• Urbani vrtovi – korisni za zdravlje, korisni za okoliš
• Zazelenite što više životni i radni prostor – biljke nas čine zdravijima i sretnijima
• Zeleni vrt u prozorskom okviru