Ako tražite tjelovježbu koja će vas pošteno izmoriti, aktivirati sve mišiće u tijelu, potaknuti rad metabolizma i pritom sagorjeti kalorije, pronašli ste je u vidu kardio treninga koji prezentira celebrity trenerica Kit Rich. Sve što vam je potrebno za 30-minutni trening je dobra volja i podloga za vježbanje, jer se prije svega oslanja na sve ono što vaše tijelo može bez ikakve potrebne opreme.
Redovita tjelesna aktivnost od izuzetne je važnosti za očuvanje zdravlja, dugovječnost i održavanje tjelesne težine. No, jedan od razloga zašto se mučite sa skidanjem kilograma i postizanjem željene težine može biti i usporeni metabolizam. Riječ je o procesu kojim se kalorije unesene hranom pretvaraju u energiju koja je neophodna za održavanje svih životnih funkcija, ali i za sve što radite – kretanje, disanje, rast, koncentraciju… Brzina metabolizma ovisi o dobi, spolu i genetici, pa se tako kod većine ljudi metabolizam usporava nakon 40. godine života. No, postoje učinkovita rješenja koja mogu pomoći ubrzati metabolizam i pridonijeti održavanju zdrave tjelesne težine.
1. Proteini kao pogonsko gorivo
Za održavanje metabolizma, prehrana je važna u jednakoj mjeri kao i tjelovježba. Metabolizam možete potaknuti i pametnim biranjem namirnica i slaganjem obroka. Studija objavljena u časopisu Journal of the American College of Nutrition pokazala je kako organizam troši puno više kalorija za probavu, apsorpciju i eliminaciju visokoproteinske hrane nego ugljikohidratnih namirnica. Dobri izvori proteina su nemasna govedina, puretina, piletina, riba, tofu, orasi, grah i jaja.
>> Za zdravu jetru, ključna je prehrana i eliminacija alkohola
2. Manji i češći obroci
Ako je razmak između obroka prevelik, metabolizam se usporava kako bi sačuvao energiju. Više manjih obroka ili međuobroka svakih 3-4 sata održava stalan rad metabolizma i time zapravo pridonosi učinkovitoj potrošnji kalorija tijekom dana.
3. Zeleno svjetlo za zeleni čaj
Zeleni čaj se često spominje u kontekstu ubrzavanja metabolizma, a njegov je doprinos potvrdila i studija objavljena u časopisu American Journal of Clinical Nutrition. Kofein iz zelenog čaja pomaže ubrzati rad metabolizma na nekoliko sati, a pijenje dvije do četiri šalice čaja može potaknuti tijelo da sagorijeva 17 % više kalorija tijekom umjerene tjelovježbe.
>> Đumbir – najbolji saveznik imuniteta i probave
4. Više mišića, brži metabolizam
Što je veća mišićna masa, tijelo troši više energije. Zbog toga u svoju fitnes rutinu uključite i trening snage dva do tri puta tjedno – tijelo će time postati definirano i tonirano, a dodatna pogodnost bit će i sagorijevanje kalorija. Osim toga, vježbe snage povezane su s prevencijom kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa tipa 2 kod žena.
5. Intenzivan trening za aktiviranje organizma
Osim što je poguban za zdravlje, sjedilački način života usporava metabolizam, ali intenzivna tjelesna aktivnost može ga dobrano razbuditi. Aktivirajte organizam kratkom i intenzivnom aktivnošću, a u svoj trening uključite i dionice visokog intenziteta. Prilikom sljedećeg treninga, bez obzira radi li se o plivanju, trčanju ili vožnji bicikla, držite se svog uobičajenog ritma pet minuta, a zatim podignite intenzitet vježbe 30-60 sekundi. Time ćete opskrbiti organizam kisikom i potaknuti efikasniju potrošnju energije, a metabolizam ostaje ubrzan i do 24 sata nakon treninga.
Dajte mišićima priliku za oporavak
Koliko god željeli ubrzati metabolizam i skinuti višak kilograma što brže, imajte na umu kako je tijelu nakon treninga potreban odmor. U suprotnom, pretjerana tjelesna aktivnost samo će iscrpiti organizam, a može pospješiti i nastanak ozljeda.
35 % mišićnog tkiva sastoji se od leucina, izoleucina i valina, tri esencijalne aminokiseline koje čine aminokiseline razgranatog lanca (BCAA). One u tijelu imaju dvostruku ulogu – sudjeluju u izgradnju novih stanica te osiguravaju brzu energiju. Akumuliraju se u mišićnom tkivu, uključujući organe poput srca, jetre i očiju, a ujedno sudjeluju u reguliranju proizvodnje inzulina, održavaju reproduktivne funkcije, normalne probave…
Tako L-valin pomaže stimulirati rast mišića, obnavlja mišićno tkivo i sudjeluje u proizvodnji energije na razini mišića. L-leucin sudjeluje u sintezi proteina, regeneraciji mišićnog tkiva, balansiranju razine šećera u krvi te pomaže u zacjeljivanju rana i povećanju proizvodnje hormona. L-izoleucin sudjeluje u podupiranju imuniteta, u proizvodnji hemoglobina, stvaranju mišićne energije te oporavku mišića.
B!TONIC Platinum Aminovital
Kada je tijelo u opasnosti (zbog ozljede ili intenzivne tjelovježbe) i nema energije, počinje trošiti BCAA (glikogen pohranjen u mišićima). To je razlog zašto su mišići najviše pogođeni, a nedostatak glikogena na razini mišića dovodi do smanjenja mišićne snage i učinka te do općeg stanja slabosti.
B!TONIC Platinum Aminovital sadrži optimalan omjer aktivnih sastojaka. Magnezij doprinosi sintezi proteina, mišićnoj funkciji i održavanju normalnog energetskog metabolizma. Sinteza proteina je posebno podržana razgranatim aminokiselinama (BCAA), L-valinom, L-leucinom i L-izoleucinom koje se nakupljaju u mišićima. B!TONIC Platinum Aminovital pruža optimalnu potporu za regeneraciju i jačanje tijela nakon zdravstvenih tegoba i sportskih natjecanja.
B!TONIC Platinum Aminovital razvili su austrijski znanstvenici na osnovi najnovijih istraživanja na području nutricionizma i farmakologije te sadrži samo visoko kvalitetne, prirodne mikronutrijente s visokom stopom bioraspoloživosti. B!TONIC Platinum Aminovital je veganski proizvod, bez GMO-a i proizveden je u skladu s najvišim standardima proizvodnje, što potvrđuju certifikati TUV, Ecocert, HACCP i Vegan.
Više na www.btonic.hr